Po covidovém uklidnění opět přibývá vloupání do domů

Zatímco před několika lety policejní statistiky zaznamenávaly pokles trestné činnosti, v poledních měsících se trend otočil. Týká se to rovněž vloupání do rodinných domů. Jen od začátku roku policisté zaznamenali více než osm set těchto případů. Lupiči využívají zejména nezabezpečená okna, balkonové dveře nebo garáže.
Vloupání do domů v poslední době znovu přibývá. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jen mezi roky 2000 a 2001 přibylo trestných činů krádeží vloupáním o bezmála padesát procent. Letos tento negativní trend pokračuje. U soukromých objektů se zloději nejčastěji zaměřují na rodinné domy.

„Ty se nacházejí na klidnějších místech s menší hustotou obyvatel a dají se hůře zabezpečit proti vloupání. Mají například více oken v přízemí, více vstupních či terasových dveří a hůře zabezpečené vedlejší objekty s průchodem do bytu,“ poznamenal policejní mluvčí Jakub Vinčálek.

Dodává, že počet krádeží vloupáním do rodinných domů v průběhu letošního roku ještě mírně vzrostl. Zatímco loni od března do dubna policisté zaznamenali 667 případů, letos to za stejné období bylo 868.

Jedním z důvodů je koronavirová pandemie, kdy lidé museli trávit dlouhou dobu ve svých domech a bytech. „Příčinu skutečně vidíme zejména ve vládních opatřeních, kdy byli lidé v roce 2021 více doma,“ potvrdil Vinčálek.

PSALI JSME:
Ještě vás letos nevykradli? Tak to gaunerům neusnadňujte

Drahé věci v garáži

Podle odborníků patří mezi oblíbené cíle zlodějů garáže. Právě v nich totiž najdou lépe zpeněžitelný majetek, vedle aut také elektrické nářadí, pneumatiky nebo drahé sportovní vybavení, jako jsou například elektrokola.

„Parkování aut a elektrokol v jedné garáži je v případě tuzemských uživatelů nejčastějším řešením. Špičkové modely elektrokol přitom mnohdy dosahují vyšších cen než skútry, motocykly, ale i některé ojeté automobily. V poslední době proto roste poptávka po bezpečnostních prvcích,“ uvedl Petr Přichystal ze společnosti Lomax, která se zabývá produkcí garážových vrat.

Dodal, že právě kvalitní konstrukce může domácnostem jejich majetek ochránit. „Například po automatickém ovládání garážových vrat, ve kterých je převodovka motorizovaného pohonu konstruována tak, že nemůže dojít k mechanickému vypáčení vrat. Další možností je napojení vrat či prostoru garáže na chytrou domácnost,“ konstatoval Přichystal.

Chytrá řešení chrání dům

Chytré technologie navíc mohou pomoct navodit zdání, že je dům neustále obývaný. Oblíbeným řešením jsou v posledních letech automatizované venkovní žaluzie či rolety. Uživatelé je mohou nastavit tak, aby se automaticky samy otevíraly a zavíraly.

PSALI JSME:
Jak si lidé v minulém století představovali „chytrou domácnost“

„To potom budí zdání, že se v domě někdo pohybuje a může to případné pachatele odradit. Kromě toho ale rolety samostatné slouží jako další ochranná bariéra oken. Jejich přítomnost často samotné zloděje sama o sobě odradí,“ řekl Přichystal.

V přístupech do domu ostatně lupiči vždy hledají slabá místa, a tak je nutné zajistit proti vloupání všechny potenciální přístupové cesty. Kromě garáží a oken to jsou dveře. Běžný zámek stihnou zkušení zloději otevřít za pár sekund.

Podle Přichystala přitom i do tohoto segmentu začínají promlouvat chytré technologie. „Například pokud se stane, že uživatel zapomene dveře zamknout, systém to udělá automaticky za něj,“ dodal Přichystal.

Ale ani to mnohdy nepomůže. Například vimperští policisté od konce května pátrají po zloději, který se vloupal do novostavby v katastru obce Zdíkov. Zde odcizil Aku vrtačku a kufr s příklepovou vrtačkou, dále z kuchyňské linky odmontoval indukční varnou desku a zabudovanou mikrovlnou troubu a vzal si i volně stojící rychlovarnou konvici.

PSALI JSME:
Polovina Čechů byla někdy okradena

Tím to ale neskončilo. Poté se pachatel vloupal do garáže, z níž odcizil ještě pokosovou pilu, průmyslový vysavač a horkovzdušnou pistoli. Škoda podle prvních odhadů dosáhla nejméně 56 tisíc korun.

Větší zájem o pojištění

I policie ale uznává, že se mnohé domácnosti snaží svá obydlí zabezpečovat stále lépe. Používají například certifikované zámkové systémy, bezpečnostní skla nebo uzamykatelné kličky oken. Pachatelé na to ale reagují tak, že se snaží najít další slabá místa v ochraně domu.

Mezi lidmi vzrůstá rovněž zájem o pojištění. Podle aktuální statistiky České asociace pojišťoven vzrostlo v prvním čtvrtletí letošního roku předepsané pojistné meziročně o bezmála deset procent. „Vidíme, že zájem o pojištění majetku a odpovědnosti je větší, než v předchozích letech,“ potvrdila Nela Maťašeje z pojišťovny Direct.

Dodala, že na majetek v garáži, například i kola, platí stejná pojistná rizika, která jsou pojištěna u domácnosti nebo stavby. Doporučila také, aby si lidé pravidelně každé dva až čtyři roky ověřili, jestli jejich pojistka stále odpovídá aktuálnímu stavu a případně smlouvu aktualizovali.

PSALI JSME:
Krádeží kol sice ubylo, ale celková škoda stoupla na 140 milionů korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností

Průzkum
Utáhnout extrémní zdražování a připravit se na astronomické účty za energie druhou prací se snaží 23 procent Čechů a další čtvrtina o tom uvažuje. Každý čtvrtý pak šetří na jídle v restauracích a na kultuře, dalších 35 procent k tomu plánuje přistoupit. Celkově polovina lidí u nás už škrtí své výdaje. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Broker Consulting mezi 1022 respondenty.