Po debaklu Macronovy strany v eurovolbách padají francouzské akcie i dluhopisy

Předčasné parlamentní volby ve Francii, které tam v neděli prezident Emmanuel Macron vypsal bezprostředně v reakci na debakl své partaje v eurovolbách, představují „těžký úder“ pro dluhopisy evropských zemí, varuje ve své pondělní analýze německá Commerzbank.
Pro zdrženlivost vůči euru si po neděli říká obecná situace v celé EU, zejména pak ve Francii, kde prezident Macron vypsal v reakci na debakl své partaje v eurovolbách předčasné parlamentní volby. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Řada evropských zemí je již nyní předlužená, včetně Francie. Dosud jim ve velkém půjčovali zámořští investoři, jimž je ale nyní houstnoucí nejistota kolem dalšího politického vývoje EU mocným odrazením.

Jejich zájem o dluhopisy evropských zemí může opadnout natolik, že úrokové sazby na vládním dluhu zejména předlužených zemí EU typu Francie, Itálie či Řecka znatelně vzrostou. A to zvláště v době, jako je tato, kdy Evropská centrální banka (ECB) kvůli svému boji s inflací už nedokupuje dluhopisy zemí eurozóny, jak konala v uplynulých letech.

Ostatně, francouzská burza se v pondělí propadala nejvíce za poslední takřka rok, nakonec ztratila poměrně výrazná 2,4 procenta. Dolů ji stahovaly akcie bank typu BNP Paribas a Société Générale, které nejvíce doplácejí na rostoucí hrozbu neudržitelnosti francouzského dluhu. Tuto hrozbu umocňuje nedávné zlomové snížení ratingu Francie a nynější volební debakl Macronovy partaje.

Francouzský prezident měl v úmyslu alespoň stabilizovat veřejné finance předlužené Francie. Nyní – po rozpuštění parlamentu a vypsání voleb – se trhy obávají, že se bude muset vrhnout do střetu s triumfující partají Marine Le Penové tak náruživě, že se roztočí další kolo francouzského zadlužování.

To může střednědobě zásadně poškozovat také euro, neboť Francie je druhá největší ekonomika eurozóny. Například akcie Société Générale, matky Komerční banky, v pondělí spadly o mimořádných bezmála osm procent. Trhy nepočítaly, že Macronovo fiasko bude až tak značné. Bojí se tedy jako nikdy, že dříve či později Francii povládne Le Penová.

Na pořadu dne pak po grexitu a brexitu bude frexit. Ten sice Le Penová v posledních letech zavrhuje. Nicméně ve svém programu má stále spoustu zásadních bodů v oblasti ekonomické nebo třeba imigrační, které by vedly k paralýze vztahu Paříže a Bruselu, takže by na frexit – vystoupení Francie z EU – svým způsobem vlastně mohlo dojít právě i takto.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB