Po krátkém prosincovém útlumu se začíná situace ve službách opět zlepšovat

Z pohledu celkových tržeb se služby v lednu opět přiblížily k úrovni předcovidového roku 2019. Výrazné zaostávání je však i nadále vidět v oblasti HORECA, především pak hotelů, jejichž reálné tržby dosahují zhruba polovinu (přesněji 52 %) průměrné úrovně roku 2019.
Reálné tržby hotelů dosahují zhruba polovinu průměrné úrovně roku 2019. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Celé odvětví stále trpí útlumem mezinárodního cestovního ruchu, který v našem případě postihuje především hlavní město. Restaurace si nicméně vedou podstatně lépe než hotely a covidový skluz se jim daří postupně zmenšovat.

Z hlediska dosahovaných reálných tržeb je na tom podobně jako HORECA i letecká doprava nebo cestovní kanceláře, i když i v jejich případě je už vidět výrazné zlepšení oproti předchozím dvěma letům díky vyšší ochotě cestovat, mj. díky očkování a uvolňování restrikcí v zahraničí.

Mnohem příznivější situace panovala v poslední době v dopravě a skladování, které těžilo jednak z oživení ekonomiky i ze změny přístupu firem k just-in-time zásobování.

Svoji roli sehrál i boom internetových obchodů, který podpořil expanzi kurýrních služeb.

Mírný nárůst je patrný i u služeb na realitním trhu, který ovšem i nadále zůstává pod tlakem vysokých cen a omezené nabídky „secondhandových“ bytů a rodinných domů.

Výsledky služeb v prvním měsíci letošního roku jsou nepochybně příznivé a pozitivně se promítnou i do vývoje hrubého domácího produktu (HDP). Vzhledem k rizikům panujícím v průmyslu to budou právě služby, na které bude muset ekonomika spoléhat v letošním prvním pololetí.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB