Po krátkém prosincovém útlumu se začíná situace ve službách opět zlepšovat

Názor
Z pohledu celkových tržeb se služby v lednu opět přiblížily k úrovni předcovidového roku 2019. Výrazné zaostávání je však i nadále vidět v oblasti HORECA, především pak hotelů, jejichž reálné tržby dosahují zhruba polovinu (přesněji 52 %) průměrné úrovně roku 2019.
Reálné tržby hotelů dosahují zhruba polovinu průměrné úrovně roku 2019. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Celé odvětví stále trpí útlumem mezinárodního cestovního ruchu, který v našem případě postihuje především hlavní město. Restaurace si nicméně vedou podstatně lépe než hotely a covidový skluz se jim daří postupně zmenšovat.

Z hlediska dosahovaných reálných tržeb je na tom podobně jako HORECA i letecká doprava nebo cestovní kanceláře, i když i v jejich případě je už vidět výrazné zlepšení oproti předchozím dvěma letům díky vyšší ochotě cestovat, mj. díky očkování a uvolňování restrikcí v zahraničí.

Mnohem příznivější situace panovala v poslední době v dopravě a skladování, které těžilo jednak z oživení ekonomiky i ze změny přístupu firem k just-in-time zásobování.

PSALI JSME:
Cestovní ruch prožil další obtížný rok

Svoji roli sehrál i boom internetových obchodů, který podpořil expanzi kurýrních služeb.

Mírný nárůst je patrný i u služeb na realitním trhu, který ovšem i nadále zůstává pod tlakem vysokých cen a omezené nabídky „secondhandových“ bytů a rodinných domů.

Výsledky služeb v prvním měsíci letošního roku jsou nepochybně příznivé a pozitivně se promítnou i do vývoje hrubého domácího produktu (HDP). Vzhledem k rizikům panujícím v průmyslu to budou právě služby, na které bude muset ekonomika spoléhat v letošním prvním pololetí.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pro čínské turisty přestalo Česko existovat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Růst aktivity ve výrobě i službách brzdí

Nálada na finančních trzích byla v úterý opět negativní. Akciové trhy klesaly. Dolar proti euru mírně ztrácel. IRS sazby (úrokový swap, pozn. red.) v USA lehce klesly, v eurozóně stagnovaly. Americký dolar proti …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB