Po pandemii Čechy zachvátí nákupní mánie, utratí až 200 miliard, odhaduje centrální banka

Názor
Češi už rok, od propuknutí pandemie a uzavření ekonomiky, hromadí na svých účtech velké peníze. Střední třída v ČR má podle odhadu České národní banky (ČNB) nyní v úsporách o zhruba o 120 miliard korun více, než by měla za situace bez covidové pandemie. 
Kdo bude v obchodech po otevření ekonomiky co nejdříve, ještě bude nakupovat za ceny akčních nabídek, sloužících jako lákadlo k návratu k nákupu v kamenných obchodech. Ilustrační foto: FAEI.cz

Tyto peníze Češi hromadí ze dvou důvodů. Zaprvé, kvůli zavření obchodů, restaurací či omezené možnosti cestování nemají pořádně kde a za co všechny své úspory utratit. Zadruhé, obávají se zhoršení své vlastní finanční situace, zejména pak vyhazovu ze zaměstnání.

Až pandemická situace odezní, což díky postupující vakcinaci u nás i v zahraničí může nastat už později na jaře, nejpozději ve druhé polovině letošního roku, Češi ve velkém začnou utrácet, jak předpokládá Česká národní banka. Celou ekonomiku to řádně „nakopne“.

To proto, že budou po dlouhých měsících izolace natěšení na setkávání se s přáteli, nakupování v kamenných obchodech či na návštěvy nyní uzavřených fitness center, kaváren, kin či divadel. Také po otevření ekonomiky zmírní jejich obava ze zhoršení vlastní finanční situace, protože rychle uvidí, že hospodářství zase „šlape“, takže i riziko jejich vyhazovu klesá.

PSALI JSME:
Vklady obyvatel pořád rostou, firmy a živnostníci už začali sahat do rezerv

Navíc k uvedené sumě 120 miliard získají dohromady dalších 80 miliard, vypočítává ČNB. A to díky zrušení superhrubé mzdy, které platí od letoška a vlastně znamená snížení daně ze mzdy pro miliony zaměstnanců.

Dohromady tedy podle centrální banky bude mít po otevření ekonomiky česká střední třída k dispozici 200 miliard korun z odložených nákupů. Ty podle všeho „vrhne“ do ekonomiky, což způsobí její rekordní růst. A také to ovšem může způsobit citelné zdražování, inflaci. To by mohlo ještě umocnit očekávanou mánii po otevření ekonomiky.

Kdo totiž bude v obchodech po otevření ekonomiky co nejdříve, ještě bude nakupovat za ceny akčních nabídek, sloužících jako lákadlo k návratu k nákupu v kamenných obchodech, či bude nakupovat obecně za nižší, inflačně ještě nezvýšené ceny. Kdo dříve přijde, ten dříve – a levněji – mele. A možná dojde i nějakou tu facku či tahanici o poslední kus akčně nabízeného zboží.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace dál zvolna brzdí

Zavřít reklamu ×
  1. „Až pandemická situace odezní, což díky postupující vakcinaci u nás i v zahraničí může nastat už později na jaře“ Vaši pozitivní myšlení bych chtěl fakt mít, doufám, že máte pravdu, bohužel tomu silně nevěřím…

  2. Vždy si rád přečtu pohádky od ekonom.expertů. O tom, že úrok.sazby hypoték dosáhly už min.100x svého dna, že je správný čas prodat nemovitosti, protože cenovà bublina už musí prasknout, že akcie jsou na svém vrcholu a přijde krach, Bitcoin už dále růst nemůže, máme moc velké úspory a všichni nadržení musíme bez rozmyslu po zmírnění epidemie nakupovat, protože přeci není dobré držet úspory ve výši alespoň 6ti -12.ti měsíčních platů, pro případ nenadálé události, prostě vše zase musíme jako ovce dle předpokladů ekonomů hned rozfofrovat, přeci na důchod již mají všichni našetřeno 🙂 Jsem rád, že máme tolik odborníků, kteří vědí a vždy nám řeknou, co se bude dít. Už se těším na další dobré rady. Zív zív 🙂

    • přesně máte pravdu. Již delší dobu se směji takovým článkům. A také nechápu, proč když se údajně peníze lidem hromadí tak proč nemají matky s dětmi na jídlo a musí využít potr. pomoc?

      • Je to jednoduché. Platové nůžky se rozevíraji. A na danich si polepšili nejvíc vysokoprijmovi. Což matky s dětmi nikdy nebudou.

  3. Otázka je, jestli pandemie skončí, ten virus neni pitomej a lidi ano, hamižná globalizace postavená na courání lidí sem a tam za každých podmínek je pro ní ideální teritorium…ta nezmizí ani rychlokvašky vakcíny je nezničí……

  4. Ačkoliv mám našetřeno tak nehodlám nic kupovat.Staré auto jsem si dal přes zimu do pořádku a úspěšně prošel na STK.Pokud budu něco kupovat tak koupím z inzerce použité a za dobrou cenu. Tento článek je velmi optimistický.Našetřeno mají hlavně důchodci a ti jsou od přírody spořivý a utrácet rozhodně nebudou.

  5. utracet za zbytecnosti muze do budoucna jenom mamlas,nebo idiot.rozumny clovek bude setrit a pokud mozno penize investovat,protoze mu stat nic mimo ozebraceni negarantuje.ani jistotu prace a vydelek s ni vyplyvajici.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent

Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a stočné, zdražila až takřka o deset procent. V podobném rozsahu zdraží i v příštím roce. Důvodem je pandemie, která hlavně turisticky exponovaným …

Med citelně zdražuje. Pozor na padělky

Cena kvalitního českého medu momentálně letí vzhůru. Prodává si za více než 200 korun za kilogram. Tmavý medovicový vyjde i na 230 korun. To nekalé dodavatele může podnítit k tomu, aby zkusili prodat ještě více …

Elektřina a plyn zdraží. Až o deset procent

České domácnosti se musí připravit na razantní zdražení elektřiny, ale také zemního plynu. Za elektřinu přitom platí Češi už teď – vzhledem ke své kupní síle – nejvyšší cenu v Evropě. Na burze nyní citelně zdražuje …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru