Po pandemii covidu lidé více umírají, hlavně ve vyspělých zemích

Mezinárodní odborná obec řeší znepokojivý rébus. V celé řadě zemí jsou lidé od pandemie covidu nemocnější a mnohde také registrují trvaleji zvýšenou úmrtnost.
V celé řadě zemí jsou lidé od pandemie covidu nemocnější a mnohde také registrují trvaleji zvýšenou úmrtnost. Ilustrační foto: Pixabay.com

Neobvykle vysokou úroveň nadměrné úmrtnosti přitom vykazují země, které jsou jinak vyzdvihovány pro své úspěšné zvládnutí covidové pandemie, jako je Německo, Kanada, Japonsko či Singapur, uvádí Institute for Health Metrics and Evaluation (Institut pro metriky a hodnocení zdraví), jenž sídlí v americkém Seattlu. Z jeho dat cituje agentura Bloomberg.

Naopak podle téhož institutu je nyní úmrtnost normální, tedy na předpandemické úrovni, v těch zemích, jako je Rusko, Bulharsko či Rumunsko, které pandemii příliš nezvládaly. Jedním z vysvětlení je to, že tuhé protipandemické restrikce sice pomáhaly potlačovat šíření covidové nákazy, ale také tím pádem omezily kontakt imunitního systému lidí rovněž s jinými viry a bakteriemi.

Nemocní a zranitelní lidé, kteří by nebýt covidu zemřeli, tudíž vydrželi při životě déle, právě kvůli administrativně navozené izolaci vlastního imunitního systému od ohrožujících organismů. Poté, co se skončením pandemie došlo také k ukončení této administrativní izolace a k návratu k normálním podmínkám, umírají i ti lidé, jejichž skon covidové restrikce pouze oddálily.

V zemích typu Ruska nebo Bulharska, kde byl boj s pandemií laxnější, pochopitelně tudíž nemohl nastat ani efekt oddálení úmrtí zranitelných a nemocných, takže nyní ani nedochází ke kompenzaci této změny v časování úmrtí.

Obecně jsou lidé od covidu také nemocnější, a to celosvětově. „Všichni a všude jsou po covidu vskutku nemocní mnohem častěji,“ shrnuje agentura Bloomberg data z celého světa. Českou republiku přitom nelichotivě dává za příklad země, jež patří mezi ty, co se potýkají s neblahým „comebackem“ černého kašle.

Globálně a mnohdy mohutně narůstá – v porovnání se situací před pandemií covidu – počet onemocnění typu tuberkulózy, cholery (v jejím případě za nárůst zřejmě mohou i klimatické změny, pozn. aut.), spalniček nebo chřipky, cituje Bloomberg z datové analýzy londýnské společnosti Airfinity, jež se zaměřuje na prognostiku v oblastí nákaz a nemocí.

Další vysvětlení ponurého trendu nárůstu nemocnosti a mnohde i úmrtnosti představuje kontroverzní teorie imunitního dluhu. Covidové restrikce a jejich důsledky – zavřené školy a pracoviště, vynucovaný sociální odstup, roušky, práce z domova, on-line jednání – podle této teorie poskytly imunitnímu systému lidí umělou ochrannou vrstvu navíc.

To ale zároveň způsobilo, že zejména u malých dětí se pod touto ochrannou vrstvou přirozený imunitní systém rozvíjel méně, protože zkrátka nemusel. Když se skončením pandemie došlo k odstranění ochranné vrstvy, zvláště malé děti byly náhle mnohem zranitelnější než jejich vrstevníci z doby před covidem.

Míra proočkovanosti během covidu rovněž citelně poklesla. Což by mohlo vysvětlovat zmíněný návrat černého kašle nebo nárůst počtu onemocnění spalničkami. Pandemie covidu narušila mezinárodní logistické řetězce, což zhoršilo i dostupnost jinak běžných vakcín.

Navíc, svět se soustředil na boj s covidem a na vývoj vakcíny proti němu a tak trochu zapomněl, že existují také jiné nákazy a onemocnění. Navíc lockdowny obecně zhoršily přístup k lékařské péči. Desítky milionů dětí po celém světě tak například během roku 2021 promeškaly očkování proti tetanu či právě černému kašli.

Odborná obec je celosvětově nepříjemně zaskočena tímto „dlouhým stínem“ neblahých dopadů covidu, přetrvávajících i více než čtyři roky po propuknutí vlastní pandemie. A dost možná nejde o poslední nepříjemné překvapení.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 45
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Ja Jan

  Jak lze spousty slov zamlžovat zločin očkování a jeho následků.
  Jak lékařská a vědecká chátra omlouvá sebe a své největší selhání.

  • Ja Jan

   O tom vůbec nepochybuji, tyhle injekce uz zabili a budou zabijet dál tisice lidí, a nikdo s tim nic neudělá, plánujou to pro nás ve velkém…

 2. al alex

  Naprostý souhlas s 1. komentářem. V článku ani slovo (!!!) o možných následcích očkování experimentalnimi mRNA preparáty. Právě ty a pouze ty jsou důsledkem nynějších zdravotních problémů a úmrtí lidí. Mrtvice, infarkty – i u dětí (!!!) a nástup tzv turbo rakoviny – to vše je následek použití mRNA jedů.
  Mainstream k tomu schválně mlčí a mlží skutečná fakta, protože drží basu s vládní propagandou. Fakta o kovid fašismu a jeho důsledcích se můžeme dočíst pouze na alternativě.

  • ma mas

   to jsou bludy. zrovna nedávno umřel jeden můj známý, očkovat proti covidu se nedal, neměl ani 50, na infarkt. mám tvrdit, že to je proto, že neměl tečku? ty fakte.

  • er ermana

   Přesně vyjádřeno,
   dnes se vůbec neví ani , co je v nových vakcínách, protože po tetanovce za 14 dni jsem začala pozorovat problémy a do měsíce mi paralizovalo celé tělo!! Vakcínu na Covid jsme odmítly , tudíž dnes vidíme a dnes se ví, že to byl podvod. Tak jak tak jsou problémy i po prodělaném Covidu. Vše je ve vzduchu a dnes ještě více , protože se k nám dostává toxický vzduch z války. A stále nutí očkovat i když vědí kolik lidí má po covidech zdravotní problémy. Potřebujou tím símto snížet počet obyvatelsvta va na planetě..

  • JS Jan Skácel

   Proč mám pocit, že o tom, jak fungují mRNA vakcíny a jak navozují produkci specifického antigenu a o molekulárních procesech nemáte zbla tušení? Můžeme věřit čemu chceme, ale na nějaké úrovni je už trestuhodná epistemilogická nezodpovědnost. Obviňovat lékařskou komunitu ze zločinů bez jakýchkoli důkazů je podobné jako věřit v placatost země bez důkazů. Mimořádné tvrzení vyžaduje mimořádné podklady, nemyslíte?

 3. En Enigma

  Také bychom měli vzít v potaz to, že v době covidismu se upozadila prevence a léčení jiných nemocí.

 4. Ka Karel

  Jen jestli to nebude tím že jistá „Jelita“ se snaží depopulizovat společnost. Proto podávají experimentální svinstva lidem s výraznými vedlejšími účinky přímo do lidského organizmu. Obcházejí tím imunitní systém člověka. To je největší problém! A lidé pokorně jdou na porážku, v nejlepším případě to vede k nevyhnutelným vedlejším účinkům. A že bylo několik šarží těchto smrtelných látek netřeba dodávat. Zatímco některé nic neudělaly jiné měly extrémní úmrtnost, jiné jen doživotní vedlejší účinky. Ale obecně většina lidí je hloupá a důvěřivá proto vesele poběží na další dopíchání na ptačí chřipku. Konečně EU už objednala dalších několik milionu dávek. Dobrou chuť.

  • JS Jan Skácel

   Ve skutečnosti většina elit se teď snaží hledat způsoby jak depopulaci zvrátit. Je skutečně optimistické si myslet, že toto někdo řídí.

   • To Tomáš

    Chtěl bych váš optimismus a jistou naivitu či důvěru ve vlády, asi by se mi žilo lépe 😉

 5. KJ Krása Jiří

  No asi očkování z toho logicky vychází jako vítěz. Země kde se hodně očkovalo mají vysokou úmrtnost a země kde málo, normální. Prostě 2 a 2 jsou čtyři.

 6. Věra

  To, čemu se zde říká „ochranná vrstva“ je vakcinace a kvůli ní se méně rozvíjel přirozený imunitní systém, dokonce byl potlačován. A tady máme výsledky, je to naprosto logické.

 7. Va Vaněk

  Pane Kovanda.
  Všemi těmi umělými argumenty pro zvýšenou úmrtnost po „pandemii“ Covidu zakrýváte skutečnou příčinu. A tou je jednoznačně očkování proti Covidu. V roce 2020, kdy údajně lidé masově umírali na Covid, nebyla nikde zaznamenána celková zvýšená úmrtnost proti předchozím letům. Nemocnice dostaly příkaz všechny banality (nehody, infarkty, mrtvice atd.) hlásit jako úmrtí na Covid. V USA za to nemocnice dostávaly od pojišťoven příspěvky na provoz JIP 39 000 dolarů denně (obvykle 1 300 dolarů). Zázračně zmizela ze statistik klasická chřipka. Proč asi…..
  Ty tzv. neukázněné země Bulharsko, Rumunsko a další dnes nemají žádnou nadměrnou úmrtnost právě díky mizivé proočkovanosti. Vražednost vakcín nedávno začaly přiznávat i vlády předních zemí. Např. japonská vláda uznala oficiálně 0,5 milionu mrtvých vinou vakcín (skutečnost je podle jejich odborníků možná desetinásobná). Začala v tichosti odškodňovat rodiny zemřelých a nedávno se dokonce v hlavních médiích omluvila národu, že naletěla „expertům“ a zavedla hromadné očkování. Přiznala exponenciálně rostoucí počty mrtvých a vyzvala národ ke zdrženlivosti, pokud začnou v rodinách přibývat další miliony mrtvých.
  3 roky před tímhle očkovacím svinstvem marně varovali přední vědci Nobelisté, významné laboratoře a univerzity. Byli tvrdě cenzurováni. Všechny vámi uváděné důvody úmrtí jsou umělé konstrukty k zamlčení hlavního důvodu.
  Ještě na závěr. V nejvíce proočkovaných zemích díky vakcínám klesla porodnost o 70 % a více. U nás naštěstí „jen“ o 24 % při nárůstu nadměrných úmrtí ze „záhadných“ důvodů o 18 %. Proto naše vláda nedávno vyzvala obce, aby ukvapeně nerušily mateřské školky.
  Tož tak…..

 8. MK Martin K.

  Něco jako přirozený výběr funguje . Covidový fašismus kdy zdraví člověk má potlačená práva a očkovaný i když nemocný ne je minimálně trestná . Nebavíme se o zcela zavádějících informací o šíření covidu a vyšetřování úniku , financování rizikového výzkumu .Hlavně aby bylo co nejvíc spotřebováno jen jedné správné vakcíny . No třeba je to důchodová reforma ve scénáři Black rock investment .Chtělo by to popořadě nejdřív se vypořádat s fašismem z Kremlu a pak se pustit do fašismu globalizace .

 9. KJ Krása Jiří

  No 2 a 2 jsou čtyři. Tam kde se očkovalo, tak je to prokazatelně horší, je spousta lidí, tady u nás mají na parte umřel náhle, věk 45-60, nakonec i na internetu známě osobnosti každou chvíli někdo. Podle mne ale doktoři vědí , ale nikdo nechce říct nahlas.

  • JJ Jiří Jakubše

   Ale už nám to alespoň dovolí napsat do komentářů, není to tak dávno, kdy za projevený názor byl člověk perzekuován. A nemluvím o době předlistopadové, mluvím o době kovidové…

 10. st standa245

  To se divím, že vám tento článek novodobí dohližitelé nad čistotou ( dříve se tomu říkalo cenzoři ), ještě nesmazali. O to se přeci mluvilo a psalo už dávno, ale ne, na provládních médiích. A tam o tom nemluvila spodina, jak nás ti lepší označují , ale kapacity, které se nebáli vystoupit z řady, a říci svůj názor.

 11. petr šavel

  V zemích jako je Rusko a Bulharsko nebylo povinné očkování americkýma vakcinama , proto je tam úmrtnost v normálu. Západu byla vnucena nová neodskoušena vakcína na genové bázy s katastrofálními důsledky v nemocnosti a předčasného umírání do budoucna. Šlo o byznys tisíciletí.

 12. ig ignác

  To jako, že v Německu umírají dnes ve velkém děti na slabou imunitu? Asi blbost ne?
  Pokud někdo chce poznat opravdové důvody výše popsaného, musí se trochu hlouběji ponořit do dat.
  Od začátku covidu má Rusko oproti dlouhodobému průměru předcovidových let nadúmrtí cca 1,08 milionů lidí. Německo pouze 0,36. Když zohledníme velikost populací daných zemí, v Rusku bylo během covidu dvojnásobné nadúmrtí co v Německu.
  Je to prosté. Ve výše popsaných zemích s horším zdravotnictvím zemřelo více lidí přímo během covidu a nepodařilo se je zachránit. Ti co zvedali nadúmrtí v době covidu, ho nyní snižují. A snížení by mělo být ještě razantnější. To, že není znamená, že umírají jiní lidé předčaně, kteří by žili i déle.
  Naopak ve vyspělejších zemích, zdravotnictví někoho zachránilo během covidu ale vzhledem k tomu, že covid poškozuje srdce, cevní systém, podněcuje rakovinu, tak tito lidé umírají předčasně až nyní.
  A v ČR hlavy národa vyhrává CIA. Chtěla se zbavit Babiše a tak půlce národa nakecala, že Babiš je zlo a druhé půlce, že je covidista a tak mají v USA od Babiše v ČR pokoj.

 13. kl klára

  To je díky rouškám, které jsme museli nosit neustále celé dva roky a to dokonce i do lesa, abychom nenakazili třeba srnku. Tím máme totálně zničenou imunitu. Navíc jsme skoro všichni díky tomu více v depresích.

 14. ma mas

  řešilo se to už mnohokrát, v zemích s dobrou zdravotní péčí a očkováním se podařilo zachránit řadu lidí, kteří nyní umírají na sešlost věkem. v těch neočkovaných zemích zkrátka vymřeli už při kovidu. je to stejné, jako říkat, že třeba někde v zaire mají nulovou úmrtnost stoletých lidí, zatímco v japonsku zemře každý druhý stoletý.

 15. Ja Jan

  Sklízíme následky opakovaných nákaz „neškodným“ covídkem a jelikož nechceme již žádná opatření, tak si tuto možnost většina lidí nechce vůbec připustit. Ač za ty 4 roky už víme, že covid ničí imunitu, způsobuje kardiovaskulární a cévní onemocnění, způsobuje cukrovku 1. typu, bohužel má i onkogenní potenciál – mluví se hlavně o rakovině slinivky.

  Jenže toto všechno budeme raději svádět na očkování nebo imunitní dluh, protože přiznat si pravdu by znamenalo, že jsme pěkně v …

  • El Eleonora

   Kdyby se vam po ockovani na kovid zacaly dit opravdu hodne divne zdravotni problemy jako nikdy predtim a mel byste rapidne zhorsenou imunitu, tak byste mluvil jinak.

 16. Mi Miloš

  Hlavně kombinace prodělaného covidu a následného očkování je příčinou zvýšené úmrtnosti. Dále příval ,,uprchlíků z východu“ způsobil zvýšený nárůst chorob, které už tu dávno nebyly……Ale pravda smrdí…..

 17. Db DAF baf

  No, já bych ten režim karantény a izolaci zas až tak nedramatizoval. Lidé se v době kovodu na základě narizeni státu v podstatě navrátili na krátký čas k situaci podobné době někdy před 150 lety, kdy většina lidí byla někde na vesnicích nebo malých mestech a celý rok téměř nikam necestovala, vesnici neopustila, maximálně jednou za cas do nejbližšího okolí. Co se týče Ruska, řekl bych, že tam hraje pozitivní roli dosti velká geografická vzdálenost jednotlivých osídlení a malá hustota obyvatelstva. Ale dovolím si zopakovat tu podstatnou skutečnost, která v článku zazněla: že totiž větší mira izolace, karantény vedla k tomu, že spousta lidí žila déle, než by žila za normálních okolností právě o roky, kdy svět žil v izolaci kvůli kovidu. Tedy větší mira izolace, menší míra mobility je pro lidstvo příznivá.

 18. LB Luděk Berka

  Tak to bude tím očkováním ,třetí dávka a jsi chráněn. Takže neockovani budou na tom do budoucna lépe.

 19. Ma Martin

  Dneska už se ví, že Americká vláda má podíl na technologii mRNA. Přes Fauciho, NIAID, proto byla zakázána vakcína Johnson and Johnson (není to techniologie mRNA) a proto byl na léčbu covidu schválen Remdesivir, dřív zakázaný, protože třeba likvidoval ledviny. U koviďáka, přidušeného až hrůza to bylo stejně jedno. A jeden z těch, co v tom jsou namočení (na jméno si teď nevzpomenu), se podílel na objevu Remdesiviru. Léčba samozřejmě „neexistovala“ a to byl důvod tu neschválenou vakcínu honem použít. Pravda je, že nechat to být by mělo menší následky. Studie z roku 2020 v New Yorku, pokud Vás strčili na ventilátor, šance že z něj neslezete živí byla asi 83 procent, pokud Vás nepřipojili, šance, že zemřete byla asi 23 procent. Ventilátor totiž pomáhá zničit plíce.

 20. Ma Martin

  Automatický překlad úvodu studie, co vyšla teď v květnu (zkrácený):

  Přibývající důkazy naznačují, že tyto vakcíny, stejně jako mnoho dalších, nevytvářejí sterilizační imunitu, takže lidé jsou náchylní k opakujícím se infekcím. Navíc bylo objeveno, že mRNA vakcíny inhibují základní imunologické dráhy, čímž narušují časnou interferonovou signalizaci. V rámci vakcinace proti COVID-19 tato inhibice zajišťuje vhodnou vrcholovou syntézu proteinů a sníženou imunitní aktivaci. Jsou poskytnuty důkazy, že přidání 100 % N1-methyl-pseudouridinu (m1Ψ) do mRNA vakcíny v modelu melanomu stimulovalo růst rakoviny a metastázy, zatímco nemodifikované mRNA vakcíny vyvolaly opačné výsledky, což naznačuje, že mRNA vakcíny COVID-19 by mohly pomoci rozvoj rakoviny. Na základě tohoto přesvědčivého důkazu navrhujeme, aby budoucí klinické studie pro rakovinu nebo infekční onemocnění nepoužívaly mRNA vakcíny se 100% modifikací m1Ψ, ale spíše ty s nižším procentem modifikace m1Ψ, aby se zabránilo potlačení imunity.

  Jinak řečeno, blokuje to interferon, základní kámen imunity. Takže to potlačí imunitu, očkovanci jsou více náchylní k nemocem (což se stalo) a interferon má taky zásadní roli v hlídání rakovin. Ještě že tu dobrotu v sobě nemám.

  • JK Jindřich Koudelný

   Také jsem se nenechal očkovat. Covid jsem údajně měl, podle výsledků množství protilátek, které jsem si nechal udělat, a to 2x po 6 měsících, za vlastní peníze. Chytil jsem jej nejspíše od své mámy, nebo spíše od svého otce, který byl očkován a přesto skončil ve velmi vážném stavu v nemocnici a já byl zrovna u rodičů na návštěvě a musel jsem tam zůstat v karanténě po dobu tuším 10 dnů. Test na Covid, který jsem musel, za tuším 4 dny, podstoupit jsem měl přitom negativní. Prostě mnoho přinejmenším podezřelých zvláštností v době Covidové mne ukazovalo, že to jejich téměř povinné „očkování“, ten extrémní nátlak, nesystémová a nelogická opatření prostě hodně zaváněly diktaturou, kterou jsme zažil za komančů před 1989!! Bylo mi z toho hodně smutno, že se tato diktatura, v některých případech i horší, vrátila a lidé se chovali jako ovce!! Ovládnutí davů bylo očividné a pro mne nepředstavitelné!!

 21. JK Jindřich Koudelný

  Nikdo nedokáže souvislost mezi očkováním a úmrtími, nebo i mezi očkováním, především opakovnými očkováními po několik a měsících a právě onemocněním Covidem. Lékaři, farmaceutické společnosti a politici drží při sobě, jelikož šlo a jde o pro smrtelníka nepředstavitelné peníze!! nezatracuji očkování! Díky očkováním se podařilo vymýtit řadu smrtelných nemocí. Bohužel se domnívám, že v případě Covidu o očkování nešlo! očkováním lze nazvat vakcinaci, kterou je nutno opakovat ne dříve než za 5, 10 let či již nikdy! Také tvrzení, že i když máte protilátky je nutné se nechat očkovat proti Covidu je silně podezřelé, jelikož očkování má přece způsobit tvorbu protilátek, takže když je již máte je očkování nesmysl!! Prostě okolo Covidu a vládních opatřeních je příliš zvláštností!!

 22. JU Jaromír Uher

  A nemůže to být spíš tím, že teď umírají lidé, které se těmi opatřeními podařilo ochránit – prodloužil se jim život? Senioři, kteří by jinak umřeli na chřipku, zápal plic, respirační nemoci (počet úmrtí seniorů na tato onemocnění za covidu poklesl) přežili a umírají tedy o pár let později?…. V Rusku apod. tito lidé zemřeli stejně jako umírali před covidem a umírají stejně dál.

 23. te terka

  Tento článek neodpovídá pravdě. Úmrtnost nemůže být tak vysoká po Covidu-19 jelikož nám pan Jurečka určil dožití 21,5 roků po odchodu do řádného důchodu. Takže se toho musíme přece dožít ne?

  • Lu Lubajs

   Já jsem hned vycítil, že za tou nebývalou snahou mRNA vakcíny dostat do těl co největšího počtu lidí, není něco v pořádku. A ta obludná propaganda k tomu, neustále se měnící vyjádření tzv. odborníků, odporující mnohdy i logice. Však jsem já ani mí příbuzní nenaletěli a všichni žijeme, na rozdíl od některých mých spolupracovníků nebo sousedů, kteří naletěli. Pořád platí, že vždycky, když zločinecký režim lidi k něčemu úporně nutí s tím, že je to pro jejich dobro, se za tím skrývá lumpárna. Bojím se jen, že to nejhorší chudáky, kteří se nechali napíchat, je teprve čeká. Už teď se ve zvýšené míře objevují velmi agresivní formy turborakovin. To není náhoda.

 24. KJ Krása Jiří

  No řekl bych že očkování, z logiky to jasně svítí, i v Bulharsku nosili roušky , ale nebylo tolik očkovaných a to je důvod , v Rusku měli vlastní jednoduchou vakcínu, co dodat 1 a 1 jsou 2

 25. Re Renata

  Ale no tak. A copak šílenství očkování? To nic? V zemích, kde se očkování vynucovalo se umírá a nemocní více, že?

 26. My Myšodlak

  „Všichni a všude jsou po covidu vskutku nemocní mnohem častěji,“… To je zvláštní, naše skupina přátel se opíchat nenechala a nikdo není nemocnější, ba naopak v některých případech (třeba i u mojí maličkosti) se respirační onemocnění objevilo naposled někdy před dvěma lety… A přitom jsme my neopíchaní měli podle vládní propagandy do roka vychcípat. Tak mám pocit, že někdo střílel za války do vzduchu…

 27. Ka Karel

  Citace z článku – „“Odborná obec je celosvětově nepříjemně zaskočena tímto „dlouhým stínem“ neblahých dopadů covidu, přetrvávajících i více než čtyři roky po propuknutí vlastní pandemie. A dost možná nejde o poslední nepříjemné překvapení.““ – konec citace.

  Laická obec v mnohém překvapena není – není rozhodně překvapena tak, jako ta odborná. Ta laická – trochu znalejší obec totiž ví, že nic není jen tak „náhodou“ a proto za tímto „úmrtním“ fenoménem vidí nejen vlivy pandemických opatření – ale i vlivy např. očkování, což v článku vůbec zmíněno nebylo. Laická obec si také všímá, že články tohoto typu píše „světe div se“ – nějaký bankéř Trinity Bank. Co má do činění bankovní úředník s pandemií – to netuším, ale tuším, že ani to není naprosto náhodné. Takže takovýchto spoustu náhod – vede člověka ,laického, k přemýšlení o tom, že se spousty událostí děje v režii trochu jiných institucí, než kterým by skutečně měly náležet. Agentura propíraná na různých servrech Bloomberg – jest toho mimo jiné také příkladem.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB