Po rozvolnění tržby obchodníků prudce vzrostly

Názor
Prosincové krátkodobé uvolnění restrikcí se okamžitě odrazilo ve vývoji tržeb obchodníků. Oproti listopadu se tržby v obchodech zvýšily o 8,3 procenta, a vzhledem k tomu, že jde o sezónně očištěná data statistického úřadu je evidentní, že šlo primárně o důsledek rozvolnění.
V meziročním srovnání se e-shopům v prosinci zvýšily tržby o více než 25 procent, za celý rok pak dokonce o více než 27 %. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vidět to bylo třeba na dříve uzavřených obchodech s oblečením a obuví, avšak razantní nárůst zaznamenali i prodejci vybavení domácností a zboží pro volný čas. Zákazníci evidentně doháněli nákupy odkládané v době uzávěry, které nerealizovali prostřednictvím e-shopů.

I e-shopy si ovšem přišly na své. V meziročním srovnání se jim v prosinci zvýšily tržby o více než 25 procent, za celý rok pak dokonce o více než 27 %. Nahrávaly jim jednak restrikce, jednak i dlouhodobý zájem spotřebitelů nakupovat z pohodlí domova. Navíc tyto obchody stále expandují v segmentech, které dříve stály stranou pozornosti, a tak si ukrajují stále větší podíl na trhu na úkor „kamenných“ prodejen.

PSALI JSME:
Nákupů přes internet rekordně přibylo. Stoupá ale i riziko pro spotřebitele

Prosincový výsledek obchodu byl o necelé jedno procento nad tím předloňským. Zásluhu na tom měla především odložená poptávka, a tak hodnotit, nakolik byly loňské Vánoce bohatší či chudší než ty předloňské, vlastně ani nejde s tím, jak se smíchaly odkládané nákupy s těmi ryze vánočními.

Za celý rok 2020 utržili obchodníci o necelé procento méně než v roce 2019. To rozhodně není nijak dramatický výsledek, když vezmeme v úvahu veškeré útrapy, kterými české hospodářství v loňském roce procházelo. V letošním roce navíc v důsledku odložených nákupů mohou počítat s mírným růstem, zejména v těch segmentech, které loni zažily největší propad.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výhled tuzemské ekonomiky pro první čtvrtletí není nijak optimistický

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Situace ve službách se stabilizuje

Na to, že na významnou část služeb dopadal v prvním čtvrtletí lockdown, byly jejich výsledky za první čtvrtletí mírně povzbudivé. Oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku se (podle údajů Českého statistického …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru