Po stopách Chaplina a Bonda. Letošní Švýcarsko v deseti tipech

Kromě moře nabízí Švýcarsko všechno, na co si i nejnáročnější cestovatel může vzpomenout. Majestátní hory, blyštící se jezera, dechberoucí panoramata, nevšední sportovní zážitky nebo města nabitá historií a energií. Letošní léto je věnováno turistice a výšlapům, které my Češi máme tak rádi. Nechte se zlákat magickými výhledy. A pokud zrovna túrám neholdujete, máme pro vás deset tipů, kam ve Švýcarsku vyrazit a co si užít.
Nedaleko od města Kostnice a od Bodamského jezera se na řece Rýn nalézají největší evropské vodopády, Rheinfall. V roce 1976 je prvně sjel Čech Josef Hanulík. Dnes už je to kvůli bezpečnosti zakázané. Foto: FAEI.cz

Našinci sice stále nejraději tráví dovolenou v Chorvatsku, Německu nebo na Slovensku. Podle nedávné analýzy ale postupně přicházíme Švýcarsku na chuť. Data z Research Report a Market Analysis totiž ukázala rekordní počet přenocování v tří a více hvězdičkovém ubytování.

Loni jich bylo více než 114 tisíc, což představuje 42,2 procent všech uskutečněných přenocování Čechů. Více než polovina našinců rovněž uvedla, že hlavním důvodem návštěvy byla právě turistika. Češi zkrátka pochopili, že Švýcarsko má co nabídnout.

Země helvétského kříže je bohatá na přírodní, kulturní i historické atrakce, zároveň se ale cenově začíná srovnávat s dovolenou na leckdy předraženém Slovensku. Kvalita služeb je vynikající, dopravní síť hustá a spolehlivá. Příroda patří mezi nejvýstavnější skvosty, na jaké v Evropě můžete narazit. Vždyť více než polovina území spadá do národního parku. Letošní rok se i proto nese ve znamení pěší turistiky a poznávání přírodních krás.

Volání přírody – nechte se zlákat

Turistice se tam můžete oddávat během celého roku a to na více než 65 tisících značených turistických trasách. Zamíříte-li do vyšších poloh, kde se již na konci léta začínají vytvářet sněhové čepice nebo kde jsou vrcholy trvale pokryté sněhem, je vhodné se předem informovat o doporučeních a na předpovědi počasí. Nejvhodnější období pro horské túry je od června do října.

Švýcarsko se může také pochlubit vynikající turistickou infrastrukturou. Během cesty vám rozhodně nehrozí, že se ztratíte nebo že nenajdete vhodné místo pro přespání či dozásobení. Stezky jsou navíc pravidelně udržovány více než 1500 dobrovolníky. Pokud si rádi cestu zpříjemníte, vyberete si z nabídky více než 400 lanovek, které vám ušetří čas i síly a nabídnou výhledy na rozlehlá panoramata.

Atmosféra dávných časů na vás padne v uličkách městečka Stein am Rhein, ležícího na řece Rýn a přímo na hranicích s Německem. Foto: FAEI.cz

A co pěší túra?

„Pokoušeli jsme se přijít na to, co lidé na turistice tak milují, a zjistili jsme, že dlouhé, ikonické, dechberoucí pěší túry. A ty jim můžeme ve Švýcarsku nabídnout. Lidé k nim přistupují jako ke svému projektu na víkend, na týden i na více dní,“ uvádí Martin Nydegger, výkonný ředitel Switzerland Tourism.

A tak se svému turistickému „projektu“ můžete oddávat třeba na trase Via Alpina o celkové délce 320 kilometrů. Skládá se z 15 úseků, začíná v Lichtenštejnsku a táhne se až k jezeru u města Montreux. Během cesty procházíte 14 alpinskými pásmy, šesti kantony a máte možnost se seznámit s místními, kteří na vás budou hovořit třemi jazyky. Cestu si můžete rozplánovat na týden nebo několik dní, dopředu objednat ubytování.

Méně zdatným a pohodovějším turistům je určena trasa Jura Crest Trail napříč pohořím Jura o celkové délce 320 kilometrů, ale 610 kilometrová trasa Alpine Passes Trail vám opravdu pořádně naloží a vyzkouší vaši fyzickou kondici.

Kapellbrücke je nejstarší dřevěný most v Evropě. Byl postaven v roce 1333. Zastřešený, 198 metrů dlouhý most, který přes řeku vede úhlopříčně, se stal symbolem švýcarského města Lucern. Foto: FAEI.cz

TOP 10 tipů

V letošním roce si připomínáme 130 let od narození legendárního komika Charlieho Chaplina. Ve městě Vevey, kde před třemi lety otevřeli „tulákovo“ muzeum, se proto budou konat velkolepé oslavy. Zavítejte do vily rodiny Chaplinů, projděte se zahradou s výhledem na Ženevské jezero.

Letos také uplyne 50 let od natáčení slavné bondovky „V tajné službě Jejího Veličenstva“. Děj se odehrával i v otočné panoramatické restauraci Piz Gloria na vrcholu Schilthorn v předhůří Bernských Alp.

Od 3. února do 26. května je Basilej dějištěm výstavy raného období malíře Pabla Picassa – The  Young Picasso – Blues and Rose periods.

Od 30. března se otevírá nová expozice ve Swissminiatur v obci Melide na břehu Luganského jezera. Atrakce navíc letos slaví šedesátileté výročí.

14.–15. června se koná vyhlášený a nejdelší běh do schodů v Niesen. Čeká na vás náročná výzva v podobě 11 tisíc schodů. Troufnete si sami, nebo v týmu?

22. června je pro odvážné a fyzicky zdatné připraven běh na Pilatus – Swiss Trailrun Pilatus. Závod začíná v Lucernu a horu lze pěšky zdolat za zhruba pět hodin.

5.–7. července se v Curychu koná festival světel (Zuri Fascht).

18. července až 11. srpna Švýcarsko ožije jedinečnou vinařskou událostí, jež se koná jednou za 25 let. Fête des Vignerons ve městě Vevey nad Ženevským jezerem je magnetem pro turisty z celého světa.

23.–25. srpna budou ve znamení populárního švýcarského suma – Swiss Alpine Wrestling Festival ve městě Zug. Švýcaři jsou na svou sportovní chloubu náležitě pyšní.

18.–22. září se poprvé ve Švýcarsku uskuteční závod MTB Enduro World Serie v horských kolech. Závod se pojede v Zermattu.

Ve městě Lausanne najdete jak Olympijský stadión, v němž se nikdy nekonala žádná olympiáda, tak Olympijské muzeum. A v něm samozřejmě i plyšové maskoty. Foto: FAEI.cz

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Český systém přijímaček tlačil žáky na střední školy, kam nechtěli

Analýza
Dosavadní systém přijímacích zkoušek na střední školy donutil žáky a jejich rodiče k tomu, aby si vybírali takové zařízení, kam se s jistotou dostanou – ovšem bez ohledu na zájem dítěte. Ukázalo to rozsáhlé šetření Národního institutu SYRI a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Středočeském kraji, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.