Po umělé inteligenci je novým hitem supravodič. Jaké přináší investiční příležitosti?

Analýza
Téma převratného supravodiče fungujícího při pokojové teplotě se dostalo na titulní strany celé řady médií. Stalo se tak poté, co korejští vědci vyvinuli nový materiál LK-99. Tento průlomový objev totiž může způsobit revoluci v mnoha odvětvích.
Peleta LK-99 je odpuzována magnetem. Foto: Hyun-Tak Kim, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=135452379

Na cestě jeho vývoje a k následnému komerčnímu využití je sice ještě hodně překážek, ale z možných rozsáhlých přínosů panuje velké nadšení. Jaké jsou však v hitu uplynulých dní potenciální investiční příležitosti?

Co zatím víme

Korejští výzkumníci tvrdí, že se jim podařilo vyvinout supravodič, který funguje při pokojové teplotě a standardním tlaku. Tento zázračný materiál neklade takřka žádný odpor průchodu elektrického proudu a eliminuje magnetická pole.

Mohl by tak odstranit veškeré ztráty vznikající při přenosu elektřiny, čímž by bylo možné využít dodávky elektřiny i v dalších oblastech a dosáhnout i nulových emisí uhlíku. Revoluci by tak způsobil téměř ve všech oblastech od energetických sítí či zobrazovacích metod v lékařství, až po vysokorychlostní vlaky, kvantové počítače a jadernou fúzi.

PSALI JSME:
Akcie: Horečka umělé inteligence žene trh do nových extrémů

Podobně energeticky efektivní materiály se podařilo vyvinout už v minulosti. Nicméně se tak stalo v přísně kontrolovaných podmínkách, například za extrémně nízkých teplot, tudíž byly tyto materiály v praxi nevyužitelné.

Nově objevený LK-99 je šedočernou sloučeninou olova, mědi, fosforu a kyslíku, která údajně vykazuje supravodivé vlastnosti i při teplotách nad 400 Kelvinů (126,85 °C, či 260 °F, pozn. aut.). Zajímavostí je, že se tuto přelomovou technologii už mezitím podařilo objevit i čínským vědcům. A také indičtí výzkumníci publikovali články, v nichž zmiňují jeho úspěšnou přípravu.

Pokud se ukáže, že má LK-99 skutečně uváděné vlastnosti a bude tento materiál opravdu možné masově vyrábět a komerčně využívat, může to přinést revoluci v mnoha odvětvích. Existuje však celá řadů důvodů domnívat se, že vývoj LK-99 zabere hodně času a narazí se při něm na celou řadu výzev.

PSALI JSME:
Velké změny v technologickém a finančním sektoru

Výroba supravodičů je totiž složitá a nákladná. Navíc je tato technologie teprve na počátku svého vzniku a bude třeba překonat technické překážky, jako je udržování supravodivosti při pokojové teplotě.

Kde jsou možné investiční příležitosti

Nicméně akcie řady jihokorejských (Duksung, Sunam, Shinsung Delta Tech) a čínských (Jiangsu Etern, Jiangsu Fasten, Henan Zhongfu, Jinhui Mining) firem, které mají s touto technologií spojitost, jsou už od konce července na vzestupu. Korejská burza navíc varovala před spekulativními nákupy, protože některé akciové tituly opakovaně dosahují denních limitů.

Zatím však vždy šlo o firmy s malou kapitalizací a korejský akciový index KOSPI zůstal dál v červených číslech, pokles o -0,5 procenta. Na trhu totiž panuje averze k riziku poté, co agentura Fitch snížila Spojeným státům rating. Díky zprávám o nové technologii však o cca 50 procent posílily akcie i firmy American Superconductor (AMSC), která si tak v tomto roce polepšila už o víc než 200 procent.

PSALI JSME:
Akcie ve světě klesají v reakci na historické zhoršení ratingu USA

Kdo ví, zda bude LK-99 tím supravodičem, na který celý svět čeká. Může však být impulsem pro další výzkum a vývoj technologií umožňujících efektivnější využití a ukládání energie. Investoři by však měli pečlivě zvažovat rizika a výnosy předtím, než se do této nové oblasti pustí. Nicméně mezi investiční oblasti, které mohou z tohoto technologického pokroku profitovat, patří:

• Zelené kovy, např. měď a olovo prostřednictvím futures nebo ETF,
• kovy využívané pro výrobu baterií, např. lithium, kobalt, nikl a mangan,
• důlní společnosti těžící měď, např. Southern Copper či japonská Sumitomo Metal Mining,
• důlní společnosti těžící zinek (olovo je vedlejší produkt), např. Teck Resources,
• výrobci elektrických vodičů, např. japonská Sumitomo Electric Industries,
• výrobci úložišť energií (baterií), např. čínský CATL, BYD, či korejská LG Energy.

Kromě těchto hlavních oblastí lze nalézt příležitosti i v těch, kde může využití podobných technologií přinést velké změny. Jde například o energetiku, výrobu zdravotnického vybavení, dopravu a logistiku, nebo třeba v technologických firmách pracujících na kvantových počítačích.

Autorka je tržní stratéžka Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kostelec 2023: Co a proč (spolu)rozhodne o podobě evropské energetiky zítřka?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB