Po víkendu končí prodloužený termín podání daňového přiznání. I jednodenní opozdilce čeká obří pokuta

Přes 90 procent živnostníků a firem už podalo svá přiznání k dani z příjmu za rok 2019 přesto, že ministryně financí Alena Schillerová vyhlásila kvůli koronavirové krizi pardon na zpoždění až do 18. srpna. Kdo přiznání podá k tomuto datu, sankcionován nebude.
Nezapomeňte podat k 18. srpnu daňové přiznání, jinak se sankce nasčítají už od dubna. Foto: Depositphotos.com

„Dvakrát prodloužený termín finálně vyprší po tomto víkendu. Pokud se přiznání v tomto termínu nepodá a pokud navíc nebude v daném termínu na účtu příslušného finančního úřadu již uhrazená daň, okamžitě naběhne tučná pokuta,“ upozorňuje hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáš Kovanda.

„Poplatníci odkládali podání přiznání proto, že zároveň s ním je splatná daň. Nevěděli, jak se bude jejich situace dále vyvíjet, a obávali se, aby se nedostali do finanční tísně,“ říká Martin Bortlík, daňový expert poradenské skupiny Apogeo.

Také podle něj je namístě důrazné varování. „Kdo by termín 18. srpna nestihl, začnou mu nabíhat sankce spojené s pozdním podáním od původního data, tedy od 1. dubna. Není tedy dobré nechávat vše na poslední chvíli,“ upozorňuje.

„Nejde totiž o prodloužení termínu v pravém slova smyslu, i když způsob prezentace mohl být zavádějící. Ministerstvo financí pouze prominulo sankce – tedy pokuty a úroky z prodlení – za pozdní podání přiznání k dani z příjmu fyzických osob. Do tohoto data tak musí být daňové přiznání platně podáno a také připsána daň na účtu správce daně,“ upozorňuje Bortlík.

Sankce za každý den prodlení činí 0,05 procenta ze zaplacené daně. Maximální postih je pět procent z daně či 300 000 Kč. Pokud daňové přiznání není odevzdáno vůbec, a to ani po výzvě úřadu, pokuta je minimálně 500 korun.

PSALI JSME:
Velký přehled daňových opatření kvůli koronaviru

„Období od 1. dubna do 18. srpna má 140 dní. Sankce za každý jeden den činí 0,05 procenta stanovené daně, nejvýše však pět procent,“ vypočítává Kovanda.

„Takže například OSVČ, která má na dani zaplatit 100 000 Kč, zaplatí navíc ještě sankci pět tisíc korun, pokud přiznání podá příští středu (19. srpna), namísto příštího úterý. Sankci však uhradí i tehdy, pokud přiznání sice do 18. srpna podá, ale stanovená daň nebude do toho dne na účtu příslušného finančního úřadu. Pokud se na něm peníze objeví až ve středu, příslušná OSVČ také již musí počítat s mastnou sankcí,“ říká ekonom.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Povinně elektronicky musí podání učinit všichni, kteří mají datovou schránku.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Liberační balíček ulehčí všem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.