Po zrušení změny času volá 64 % Čechů

17 %, jen tolik Čechů má změnu času v oblibě. Ostatním vadí zejména přechod ze zimního času na letní. U nadpoloviční většiny (55 %) respondentů má změna navíc i špatný vliv na docházení na schůzky. Téměř dvě třetiny respondentů se i proto shodují na úplném zrušení každoročního hodinového posunu. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS Market Research. 

Změna času v České republice moc zastánců nemá. Zatímco jasné „Ano, vadí mi“ odpověděly dvě pětiny respondentů, rádo ji má jen 17 %. Populární je zejména mezi mladými od 18 – 24 let. Největší problém vzniká zejména při přechodu ze zimního času na letní, který často lidem naruší nejen celou neděli (32 %), ale i několik následujících dní (39 %). Posunem trpí výrazně častěji ženy, než muži, celých 34 % zástupců mužského pohlaví totiž změnu vůbec nezaznamená.

Zachovat nebo zrušit

„Téměř dvě třetiny dotázaných (64 %) se shodují na zrušení změny času. Převažuje totiž názor, že v Česku je přecházení z letního času na zimní a naopak k ničemu,“ říká Kamil Kunc, Client Service Manager NMS Market Research. Za tímto názorem si stojí zejména lidi nad 45 let, kde stejně odpovídá přes ¾ dotázaných, naopak mladí pod 34 let s nimi tolik názor nesdílí.

Mnohým Čechům změna času nabourává program. Někdo chodí na schůzky o hodinu dřív (6 %), někdo zase o hodinu později (7 %). Téměř polovina dotázaných uvádí, že chodí sice včas, ale necítí se ve své kůži. To je opět častější případ u žen (46 %) než u mužů (38 %).

Nejčastěji informují média a technologie

O přicházející změně času se 69 % Čechů dozvídá nejčastěji z médií. Toto číslo pak roste s přibývajícím věkem. U lidí nad 65 let je to až 84 %. „Jedním z důvodů jsou i moderní technologie, které se přenastaví sami. Téměř ¾ mladých se tedy o změnu času nemusí vůbec starat,“ doplňuje Kunc.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.