Po zrušení změny času volá 64 % Čechů

17 %, jen tolik Čechů má změnu času v oblibě. Ostatním vadí zejména přechod ze zimního času na letní. U nadpoloviční většiny (55 %) respondentů má změna navíc i špatný vliv na docházení na schůzky. Téměř dvě třetiny respondentů se i proto shodují na úplném zrušení každoročního hodinového posunu. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS Market Research. 

Změna času v České republice moc zastánců nemá. Zatímco jasné „Ano, vadí mi“ odpověděly dvě pětiny respondentů, rádo ji má jen 17 %. Populární je zejména mezi mladými od 18 – 24 let. Největší problém vzniká zejména při přechodu ze zimního času na letní, který často lidem naruší nejen celou neděli (32 %), ale i několik následujících dní (39 %). Posunem trpí výrazně častěji ženy, než muži, celých 34 % zástupců mužského pohlaví totiž změnu vůbec nezaznamená.

Zachovat nebo zrušit

„Téměř dvě třetiny dotázaných (64 %) se shodují na zrušení změny času. Převažuje totiž názor, že v Česku je přecházení z letního času na zimní a naopak k ničemu,“ říká Kamil Kunc, Client Service Manager NMS Market Research. Za tímto názorem si stojí zejména lidi nad 45 let, kde stejně odpovídá přes ¾ dotázaných, naopak mladí pod 34 let s nimi tolik názor nesdílí.

Mnohým Čechům změna času nabourává program. Někdo chodí na schůzky o hodinu dřív (6 %), někdo zase o hodinu později (7 %). Téměř polovina dotázaných uvádí, že chodí sice včas, ale necítí se ve své kůži. To je opět častější případ u žen (46 %) než u mužů (38 %).

Nejčastěji informují média a technologie

O přicházející změně času se 69 % Čechů dozvídá nejčastěji z médií. Toto číslo pak roste s přibývajícím věkem. U lidí nad 65 let je to až 84 %. „Jedním z důvodů jsou i moderní technologie, které se přenastaví sami. Téměř ¾ mladých se tedy o změnu času nemusí vůbec starat,“ doplňuje Kunc.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Vyplatí se investovat do pojištění zaměřeného pouze na ženy?

Existuje celá řada různých druhů pojištění. Od těch, které si zakládá převážná část lidí, jako je pojištění úrazové nebo životní, až po celé spektrum pojištění různých specifických nešťastných událostí. Lidé chápou důležitost pojistky, která jim dá potřebnou jistotu, žít jaksi uvolněně a s klidem. V životě ženy …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru