Pobíráte podporu a chcete si přivydělat?

Poradna
Kolik letos dělá podpora v nezaměstnanosti? Až 21 488 Kč měsíčně, při rekvalifikaci dokonce až 24 081 Kč. Je to historicky nejvíc, přesto pro propuštěné pracovníky a neúspěšné živnostníky znamená i tato podpora velký propad v příjmech. Někoho možná napadne, že by si k této dávce mohl přivydělávat. Nemohl, je to zakázané.
Evidovaný nezaměstnaný, toho času bez podpory, si může měsíčně vydělat maximálně 8 100 korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tedy, zakázané je to pouze pro ty, kteří už podporu pobírají. Uchazečům o zaměstnání, kteří jsou v evidenci úřadu práce, ale nárok na tuto dávku ještě/už nemají, je povolen výdělek do poloviny minimální mzdy v tzv. nekolidujícím zaměstnání.

Kdo s fungováním úřadu práce nemá dosud zkušenosti, je třeba vysvětlit, že ne každý uchazeč po zařazení do evidence podporu dostane, bude na ni mít nárok již od prvního dne, a někdo může dokonce zůstat v evidenci i po ukončení toho nároku, tedy bez podpory.

Být evidován na „pracáku“ ještě automaticky neznamená pobírat dávky v nezaměstnanosti.

Odstupné s odkladem

Koho se toto omezení týká? Např. propuštěných pracovníků, kteří při odchodu dostali odstupné ve výši jednoho až tří měsíčních platů. Těm se sice vyplatí evidovat na úřadu práce co nejdříve, protože nemusejí platit zdravotní pojištění, ale výplata podpory se jim odkládá o zmíněné jeden až tři měsíce.

Do té doby si mohou vydělat měsíčně až 8 100 Kč (loni 7 600 Kč, pozn. aut.), pokud to na úřadu práce nahlásí a jejich práce nekoliduje s plněním povinností uchazeče o zaměstnání či přijetí nabídky vhodného zaměstnání od úřadu práce.

Na úřadu práce musejí pravidelně reportovat výši měsíčního příjmu. Informaci, že jde o výkon nekolidujícího zaměstnání při evidenci na úřadu práce, je nutné oznámit a doložit také mzdové účtárně zaměstnavatele.

Jen na DPČ

Stejné podmínky platí pro toho, kdo vyčerpal podpůrčí dobu pěti až jedenácti měsíců (podle věku uchazeče), případně jako evidovaný uchazeč nárok na dávku vůbec nezískal, protože např. nesplnil podmínku vykázat za poslední dva roky alespoň 12 měsíců zaměstnání s účastí na důchodovém pojištění.

Evidovaný nezaměstnaný, toho času bez podpory, si může měsíčně vydělat maximálně 8 100 korun (součet všech odměn) na základě pracovního či služebního poměru, nebo dohody o pracovní činnosti (DPČ). Dohodu o provedení práce (DPP) využít nelze a není ani možné podnikat.

PSALI JSME:
Kolik si lze přivydělat na úřadu práce?

Raději více zaměstnavatelů

U dohody o pracovní činnosti se sráží zdravotní a sociální pojistné až od měsíčního výdělku 3 500 Kč, je tedy výhodné si sjednat více dohod u několika zaměstnavatelů s dodržením celkového limitu 8 100 Kč.

V případě daňové slevy na poplatníka, kterou však lze uplatnit jen u jednoho zaměstnavatele, je možné se vyhnout i placení 15procentní daně z příjmu. Pokud by zaměstnanec chtěl tuto daň vrátit, může po ukončení kalendářního roku podat daňové přiznání, na jehož základě mu případně vznikne nárok na vrácení už odvedené daně.

Jen za odměnu

Výjimky? Samozřejmě existují. Kromě příjmu z nekolidujícího zaměstnání si uchazeči bez podpory mohou vydělat jako společníci či jednatelé společnosti s ručením omezeným, ředitelé obchodní společnosti, členové představenstva a statutární zástupci akciovky, zástupci zahraniční právnické osoby, členové dozorčí rady obchodní společnosti nebo družstva.

PSALI JSME:
Jste na podpoře? Pomůže vám daňové přiznání

Musejí splňovat dvě podmínky – tuto činnost vykonávat mimo pracovněprávní vztah ke konkrétní společnosti a odměna nesmí přesahovat 8 500 Kč za měsíc v součtu s nekolidujícím zaměstnáním.

Pro podporu s tiketem

Uchazeči pobírající podporu takové možnosti nemají, ani co se týká vykonávání těchto činností, natožpak odměn. Zákaz výkonu se nevztahuje pouze na člena bytového družstva, který pracuje pro družstvo mimo pracovněprávní vztah, nebo je pověřen obchodním vedením družstva.

A nelze zapomenout ani na okruh činností, jimiž si mohou vylepšovat rozpočet všichni uchazeči v evidenci úřadu práce bez ohledu na podporu v nezaměstnanosti. Jde např. o prodej vlastního majetku, výhry ze sázek, výnosy z akcií či dluhopisů a podobné činnosti, z nichž však je vesměs povinností odvádět daň.

PSALI JSME:
Na úřadu mluvíme o práci, ale myslíme na podporu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB