Počet exekucí klesl. Znamená to, že lidé lépe zvládají své dluhy?

Naše názorová platforma jednoznačně vítá pokles počtu exekucí i dlužníků. Zůstává však otázkou, jestli toto snížení znamená, že lidé lépe zvládají řešení svých dluhů. Obávám se, že finanční ani právní gramotnost není vyšší a že se lidé stále zadlužují nad svoje možnosti. Na pokles čísel bohužel nemá vliv fakticky lepší situace dlužníků a věřitelů, ale legislativní zásahy státu.
Finanční ani právní gramotnost není vyšší a lidé se stále zadlužují nad svoje možnosti. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Údaje navíc nevypovídají o největších bolestech současného stavu. Třeba o nefunkčních srážkách z příjmu. Kvůli tomu, že se několikrát zvedla nezabavitelná částka, která dlužníkovi v exekuci nebo insolvenci zůstává, se srážky propadly na historické minimum.

Výsledkem je stav, kdy oprávnění věřitelé dostávají měsíčně jen desetikoruny nebo vůbec nic. Trpí tím hlavně ti, kteří jsou nejvíc bezbranní. Na bezplatnou poradnu České asociace věřitelů se obracejí primárně matky samoživitelky nebo lidé, kteří se stali obětí trestného činu a nyní vymáhají náhradu škody.

Měsíční srážky pro ně byly nepostradatelným pravidelným příjmem, který zčistajasna vypadl. Mají kvůli tomu vážné finanční potíže a žádají nás o pomoc. Nechápou, proč dlužníkovi zůstává mnohem více peněz, zatímco na ně nebo jejich děti se nedostává, byť se také musejí vyrovnávat s vysokými cenami energií a potravin.

Změna bohužel nepřinesla prospěch ani dlužníkům. Exekuce, ve kterých se nedá srážet ze mzdy, trvají déle. Exekutor v nich navíc volí způsoby, které jsou více nepříjemné. Může dojít k zabavování věcí v bytě nebo i k zajištění nemovitosti.

Autorka je výkonná ředitelka České asociace věřitelů
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB