Počet odposlechů a žádostí o součinnost ze strany státních orgánů vzrostl více než o pětinu

Nárůst žádostí vůči mobilním a internetovým operátorům o součinnost v oblasti tzv. data retention ze strany policie a dalších státních orgánů je na vzestupu. Český telekomunikační úřad eviduje meziroční zvýšení množství předávaných informací o čtvrtinu.
Ilustrační foto: VShosting

Také společnost VSHosting, která provozuje datové centrum Serverpark a představuje tak cca 40 % českého trhu, zaznamenala meziročně o více než 20 % vyšší míru požadavků.

„Za rok 2018 evidujeme nárůst žádostí o součinnost ze strany policie a dalších orgánů státní správy o více než dvacet procent v meziročním porovnávání a pouze malá část se týká data retention. Většina žádostí se týkala odposlechů vydání uživatelských dat. Odposlechy ale komplikuje stále rozšířenější šifrování dat,“ říká Damir Špoljarič, CEO společnosti VSHosting.

V posledních letech totiž došlo ke značnému nárůstu využívání šifrovacích technologií i běžnými uživateli. Prakticky většina e-mailové komunikace probíhá pomocí šifrovaných protokolů, a to zejména díky nativní podpoře šifrování v nových verzích e-mailových programů. Uživatelé tedy šifrují, aniž by si toho často byli vědomi.

Veřejností často chybně vnímáno, že data retention = odposlech. Data retention je přitom pouze záznam o proběhlé komunikaci, nikoliv záznam o obsahu dané komunikace jako takové, nejde tedy o odposlech. V porovnání s celým spektrem nástrojů, které státní orgány denně aktivně používají, to zdaleka není největší zásah do soukromí.

Počet požadavků roste

V souvislosti s aktuálně projednávaným návrhem ohledně opětovného zrušení data retention u Ústavního soudu je vhodné upozornit na situaci s nárůstem požadavků ze strany Policie ČR a dalších orgánů státní moci (BIS a další).

Většina požadavků ze strany policie, ÚOOZ, BIS a dalších orgánů směrem k internetovým operátorům se primárně týká vydávání uživatelských dat (pořizování jejich kopie) či technického zajištění odposlechu aktivní komunikace. Požadavek musí být podložen soudním příkazem podle ustanovení § 88 případně 88a trestního řádu a platí po dobu v něm stanovenou. Tento nástroj lze navíc použít jen u uvedených trestných činů.

PSALI JSME:
Neuvěříte, jak je na tom česká spravedlnost. Alarmující výroky soudců a právníků

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Technologie

Mastercard partnerem české vlády pro digitalizaci

Společnost Mastercard se stala významným partnerem vlády České republiky v oblasti digitalizace. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. „Cílem Mastercard je ve spolupráci s místními úřady a soukromým sektorem …

Nové tuby od zubní pasty Colgate půjde zcela recyklovat

Vloni na konci roku americká společnost Colgate spustila v USA a ve Velké Británii recyklační projekt, při němž se sbírají použité zubní kartáčky, vymačkané tuby od zubních past a prázdné plastové nádobky od ústních …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru