Počet státních zaměstnanců letos výrazně narostl

Názor
Počet státních zaměstnanců se letos oproti loňsku zvýšil o více než deset tisíc osob a poprvé v historii Česka atakuje půlmilionovou hranici, když dosahuje cifry 499 056 osob. Mezi státní zaměstnance, resp. zaměstnance placené ze státního rozpočtu, spadá nejen zhruba 80 tisíc úředníků, ale také třeba učitelé, vojáci, policisté, hasiči či celníci. 
Mezi státní zaměstnance, resp. zaměstnance placené ze státního rozpočtu, spadá nejen zhruba 80 tisíc úředníků, ale také třeba učitelé, vojáci, policisté, hasiči či celníci. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Naopak mezi státní zaměstnance nepatří například zaměstnanci placení z rozpočtů krajů a obcí. Celkový počet osob veřejného sektoru, zahrnujícího jak rozpočet státu, tak krajů či obcí, je tudíž ještě vyšší a blíží se jednomu milionu lidí.

Pokud však zůstaneme u zaměstnanců státního sektoru, jejich počet oproti loňsku narostl o zmíněných více než deset tisíc osob, konkrétně o 10 177. Jde o druhý nejvyšší meziroční nárůst počtu státních zaměstnanců za období od roku 2017. V letech 2017 až 2022 se průměrně řady státních zaměstnanců rozšiřovaly o zhruba 8 600 ročně. Letošní nárůst je tedy citelně nadprůměrný.

S citelným růstem počtu osob placených ze státního rozpočtu samozřejmě rostou nároky na tento rozpočet, jehož schodek bude letos podle našich odhadů činit zhruba 320 miliard korun. Redukce počtu státních zaměstnanců by tak výrazně přispěla k ozdravení veřejných financí.

PSALI JSME:
Platy státních zaměstnanců mají růst o 5 až 7 %

Jeden příklad za všechny. Jestliže by vláda snížila počet státních zaměstnanců na úroveň roku 2016, kdy činil 437 291 osob, jen na řádných hrubých měsíčních platech by v průměru ušetřila zhruba 31,5 miliardy korun. To proto, že průměrný plat státního zaměstnance letos činí 42 403 korun hrubého měsíčně.

Pokud ale zahrneme další náklady na zaměstnance, které se přičítají zaměstnavateli, tedy v tomto případě státu, nabobtná náklad na jednoho zaměstnance v průměru minimálně na 69 100 korun. Tento náklad zahrnuje především zaměstnavatelské odvody v podobě sociálního a zdravotního pojištění za daného zaměstnance. Naopak ale nezahrnují třeba 13. platy, příplatky za případné přesčasy nebo noční, víkendové či sváteční směny.

Snížením počtu státních zaměstnanců na úroveň roku 2016 by tedy klesly související roční nároky na státní rozpočet o více než 50 miliard korun. To už rozhodně není zanedbatelná částka. Vskutku by výrazně přispěla k ozdravení veřejných financí.

PSALI JSME:
Zvýšení DPH na 23 procent?

Vždyť třeba zvýšení základní sazby DPH z 21 na 23 procent, které nově navrhuje vládní hnutí STAN, by státnímu rozpočtu podle výpočtu společnosti Deloitte přineslo 24 miliard ročně. Tedy ani ne polovinu toho, co potenciálně přinese redukce počtu státních zaměstnanců na úroveň roku 2016, tedy redukce o zhruba 60 tisíc osob.

Jestliže úřady práce hlásí nyní stále více než 280 tisíc neobsazených pracovních míst, redukce počtu státních zaměstnanců o zhruba 60 tisíc lidí, na úroveň roku 2016, by nepřinesla ani žádný výraznější sociální otřes.

Z velké části, ba takřka kompletně by se mohli přesunout do soukromé sféry, a státu by tak opadly náklady s nimi spojené, jak v podobě mezd, tak třeba odvodů, aniž by výrazněji narostly jeho výdaje na sociální dávky, například na podporu v nezaměstnanosti.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Schodek státního rozpočtu za loňský rok činí 360,4 miliardy korun

Zavřít reklamu ×
 1. Jak je vidět, tak tahle vláda plní své předvolební sliby na 100 % a 10 000 k tomu 😀
  Tak nějak to vypadá, že zatím dělají přesný opak toho, co slibovali nebo vyčítali vládě předchozí…. kmotři a kmotřenky… „Demokracii zmar!“ Toť jejich heslo.

  • Jo kámo, máš pravdu. Babiše nectím, ale co předvádí tahle pakáž? Toto je je cesta do pekel.

  • Ten článek je dost zavádějící. Je rozdíl mezi obory u státních zaměstnanců, jde o to co dělají. Vojáci, policisté, záchrané složky atd a nebo úředníci. Chtělo by to ještě vědět a rozdělit kde je ten nárůst.

   • Ti lide ze statniho maji jine kvalifikace nez to co je pozadovano uradem prace. Takze by vesmes skoncili na uradu prace. Z ekonoma tezko udelate kuchare.

    • Tam by brzo jejich zdroj příjmů vyschl. A nouze naučila Dalibora housti. Vyvážet popelnice zvládne každý, že?

  • Jediným řešením státního deficitu je snížení administrativní náročnosti státních agend jako jsou daně a sociální dávky a s tím i snížení počtu úředníků, kterých nebude tolik potřeba. Plat každého ušetřeného úředníka pokryje důchody pro několik budoucích starobních důchodců, doživotně.

 2. Jedině souhlas s autorem článku. Stačí vzít poměr policistů na počet obyvatel – jsme doslova „policejní“ stát. Na o se nabalují i další výdaje -např. výsluhy. Jenže to by pětikolka nesměla mít plnou hubu keců před volbama a teď ticho po pěšině……..

  • Nesmyslný argument. V mnoha jiných státech EU spadá spoustu složek pod něco jiného (nepočítají se tam pod policii) a tyto složky zajišťují práci co tady příslušníci PČR, tedy tyto počty jsou irelevantní. Např. v Rakousku není kriminální policie součástí federální Bundespolizei, tvoří samostatnou složku, která s policií spadá pod generální ředitelství národní bezpečnosti ministerstva vnitra. Pod toto spadá i třeba zásahovka Cobra nebo letecká služba Flugpolizei, to jsou v ČR všechno složky, které jsou v ČR zařazeny v rámci PČR. Podobně je tomu i v jiných státech. Takže opakuji, tyto počty jsou irelevantní.

 3. Nárůst je šílený, těžko ho lze v současné době ospravedlnit. Nicméně myšlenka, že propuštění zaměstnanci by šli obsadit aktuálně volná místa, je hodně naivní, až komická. Jsou to často místa, kde zaměstnavatel vyžaduje „hodně muziky za málo peněz“. Místa jsou volná, protože žádný normální člověk tam za ty peníze a za těch podmínek dělat nechce.

   • Je pravdou, že je u nás nadbytek úředníků. Chtělo by to na etapy propouštět prvně 40000 pak 25000 nakonec 15000 a ještě by jich tam bylo plno. Neziskovky omezit o 75%. Vládě, poslancům, soudům, senátorům snížit platy o 20% a státní kasa by se rychle naplnila. Nemluvě zabránit odchodu dividend, 50% z našeho státu, omezit fotovoltaické barony o 25%. V armádě zrušit nákup F-35 a naopak koupit opět Gripeny. Úspora za letadla 60%. Zrušit nákup zastaralých vrtulníků z doby Vietnamské války.

 4. Počet učitelů narostl asi o 30.000. Je z těch 280.000 neobsazenýc míst asi 30.000 míst pro vysokoškoláky – učitele nebo jen méně kvalifikovaná pracovní místa s mizerným platem?

 5. No, pošta je ztrátová, tak se bude propouštět, i když posťáci berou jen kolem dvaceti tisíc, ale státních zaměstnanců stále přibývá, přestože berou jednou tolik, to je logika. Pošta v mínusu 1,5 miliardy, státní rozpočet 320.

  • Máme desitinásobnĕ více státních úředníků, než Švýcarsko. Tato informace je lehce dohledatelná.

 6. Že stát špatně hospodaří víme všichni. Každé ministerstvo má právní oddělení a platí se stovky milionů za právní služby soukromníkům. Neziskovky nahrazují to co statisíce státních úředníků nestíhají. Dne v televizi: příspěvky pro děti na obědy, rozděluje neziskovka. Dostávají je matky ,které pobírají sociální podporu. To stát neví , že mají děti a kolik a nemůže jim ty peníze posílat přímo na účet ? Stovky podobných situací. Kdyby soukromé firmy hospodařily jako stát ,tak 50 % z nich zkrachuje.

 7. Příspěvek byl redakcí odstraněn kvůli odpovědnosti provozovatele internetového portálu za obsah diskuse.

 8. Státních zaměstnanců máme již téměř 900 000. Do toho půl milionu se totiž nepočítají zdravotníci, zaměstnanci měst a obcí. Příklad….Máme jednou tolik zaměstnanců, co Rakousko. Objasněnost trestné činnosti tomu neodpovídá. U nás mají nejlepší benefity na světě, např. výsluha po 15 letech(takže vlastě obdoba důchodu od 35 let věku), některé výsluhy jsou 100 000 Kč, každoroční lázně i s procedurami na 14 dní včetně jídla zdarma, odchodné 6 hrubých platů v čistém, bydlení na ubytovně zdarma……Není to ani ve Švýcarsku, Bahrajnu, Norsku apod., ale je pravda, že to nejsou tak bohaté země jako ta naše.

 9. A např. armáda ČR. Je jich 27 000 a k boji je určeno 5000 lidí a ostatní jsou podpora. Co tam ti zbylí dělají? Chápu obsluha nějakých systémů a podobně, ale i kdyby jich bylo také 5000, tak co dělá těch zbylých 17 000? Pěstují si hemoroidy za 75 000 Kč měsíčně v průměru? A kde je těch 85 miliard, které tam ročně jdou, když tam údajně nemají žádnou dobrou techniku? Příští roky tam má jít více než 150 miliard. Tak pane Řehka a pane Pavle, odpovíte mi prosím?

 10. vláda pouze vnímá pouze rovinu Čech = plátce daně a zkouší co lidé vydrží. Jinak hospodaření ji zas tolik nezajímá, neboť stačí zvednout daně, trochu postrašit lidi a ono to zase nějak projde. Prostě pouze vybírat a utrácet, v podstatě bez rozmyslu a smysluplnosti.

 11. Prostor pro úspory je především prostřednictvím redukce agend úřadů. Racionálně uvažující korporace má pro všechny své organizační složky jednu společnou mzdovku, společný servis a správu nemovitostí, jedno IT atd.. Při fúzi společností je to jedna z prvních věcí, které manažeři provedou. Tenhle stát se o to za posledních 25 let ani nepokusil. Pokud zmizí nesmyslné agendy, zmizí lidé, zůstanou peníze. A to se bavíme jen o úřadech. Policii, armádu, učitele neřeším.

 12. a bude hůř !!! a potom , že nejsou na nic peníze !!! sobě na platy nesáhnou / jo sáhnou směrem nahoru !!! / a ještě je jich čím dál víc !!! hanba !!!

 13. Policistů máme jednou tolik co zhruba stejně početné a velké Rakousko. U nás mají nejlepší ohodnocení na světě. Výsledky a objasněnost trestné činnosti tomu neodpovídají. U nás. Po 15 letech služby výsluha + tučné odchodné( po 21 letech služby šestinásobek, který je vypočítán z hrubého příjmu a na výplatní pásku jej dostane v čistém. Tzn. pokud někdo nastoupí k Policii ve 20 letech a ve 41 letech už nechce sloužit, dostane na účet minimálně 350 000 Kč odchodné a k tomu měsíční výsluhu cca 28 000 Kč v čistém a mnohdy vyšší. Dnes je taková výsluha normální a spíše malá. Jsou i výsluhy 80 000 Kč a vyšší. K tomu mají, pokud se jim tedy hned odejít nechce každý rok nárok na lázně na 14 dní se všemi procedurami a jídlem a ubytováním zdarma (tzv. rehabilitace), bydlení ve větších městech na ubytovně zdarma. Každý rok jim navíc v poslední době přidávají a přidáváte! 17 procent do tarifu letos plus k tomu mají řadu odměn… Tolik ze zákona o Služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Jen bych chtěl podotknout, že nikdy jinde na světě, takové podmínky policisté nemají. Ani v Německu, Švýcarsku, Emirátech, Bahrajnu, Norsku … a jiných zemích nemají tak tučné výsluhy a většinou je nemají vůbec. Dokonce i pokud si koupíte stírací los Rentiér a vyhrajete 50 000 Kč měsíčně na pět let, není to finančně tak výhodné, jako být policistou. Inu né nadarmo stojí resort vnitra cca 100 miliard ročně že?

  • Příspěvek byl redakcí odstraněn kvůli odpovědnosti provozovatele internetového portálu za obsah diskuse.

 14. Právě to je důvod proč policisté, hasiči, celníci, bis, vojáci atd. odcházejí předčasně. Je těžké neodejít, když vám zaměstnavatel nabízí miliony za to, když odejdete. A policejní prezident chce ještě zvyšovat platy? Přitom mají nejlepší benefity na světě? Co si to dovoluje?Zrušte z měsíce na měsíc v zákoně výsluhový příspěvek a nikdo nebude odcházet a budou stabilizované bezpečnostní sbory okamžitě.

 15. Tento stát se pod vedením pětidemolice řítí do záhuby….Snad občané vyjdou s prvním oteplením do ulic a budou tam stávkovat dokud proukrajinská pětidemolice neodstoupí!

 16. Vzal jsem kalkulačku a přestal tomu rozumět. Počet státních zaměstnanců v roce 2023 je 499056, v roce 2016 byl 437291. Rozdíl 61765, krát mzdové náklady 69100 Kč/osoba mi vyšla úspora zaokrouhleně 4,268 miliardy. Kde je zbylých cca 45,732 miliard ? Něco nám neřekli ?

  • Dobrý den,
   k Vašemu výpočtu – na první pohled to vypadá, že jste spočítal částku jen za měsíc, nikoliv za celý rok.
   Redakce

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Americký trh práce zůstává nadále velmi silný

Vysoce očekávaný americký údaj o zaměstnanosti mimo zemědělský a neziskový sektor (NFP) za březen překvapil opět pozitivně. V americké ekonomice přibyly 303 tisíce nových pracovních míst v nezemědělském sektoru, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB