Počet volných pracovních míst v ČR překonal další rekord

Názor
Míra nezaměstnanosti podle čerstvých údajů Úřadu práce vykázala v srpnu hodnotu 2,7 procenta, v souladu s očekáváním. V letech 2015 až 2017 docházelo mezi červencem a srpnem k poklesu míry nezaměstnanosti, loni však tato „tradice“ byla přerušena, přičemž letošek navazuje – míra nezaměstnanosti zůstává stejná jako v červenci.
Řada čerstvých absolventů letos – podobně jako loni – ponechala nástup do práce až na září, aby si užila prázdniny. Foto: Depositphotos.com

To ilustruje, že situace na trhu práce v ČR je sice nadále napjatá, avšak nejsilnější tlak na pokles míry nezaměstnanosti už pominul. Nicméně počet volných pracovních míst dále vzrostl na nový rekord, již přesahuje úroveň 350 tisíc pozic.

Nyní je spíše otázkou, jak dlouho ještě míra nezaměstnanosti na svém dně vydrží. Lze předpokládat, že na podzim se ještě vrátí na svoji nejnižší úroveň od druhé poloviny 90. let, která činí 2,6 procenta.

Zda však bude mít sílu klesnout ještě níže, je otázka. Zejména ve zpracovatelském průmyslu jsou stále častější signály určitého zhoršování podmínek trhu práce. Míra nezaměstnanosti by tak za celý letošní rok měla vykázat úroveň 2,8 procenta, tedy nejnižší úroveň v tomto miléniu v ročním sledování, avšak míra nezaměstnanosti za rok 2020 už se zase vrátí nad úroveň tří procent.

PSALI JSME:
Míra nezaměstnanosti pokořila další rekord. Ale pozor, jde o zpožděný ukazatel

V srpnu k nízké míře nezaměstnanosti citelně přispělo sezónní zaměstnávání, jež „jelo na plné obrátky“ například v zemědělství, stavebnictví, lesnictví, povrchové těžbě či v oblasti rekreace a pohostinství.

V září se ve významnější míře trh práce „popere“ o čerstvé absolventy, kteří zpravidla získají práci velice rychle a snadno. To sníží míru nezaměstnanosti nejspíše na úroveň 2,6 procenta. Řada čerstvých absolventů letos – podobně jako loni – ponechala nástup do práce až na září, aby si užila prázdniny. Z důvodu napjaté situace na trhu práce totiž jako loni příliš neměli kam pospíchat, neboť pravděpodobnost, že seženou práci je obecně velmi vysoká, takže příliš nemají obavu, že by někdo předběhl a oni zůstali delší dobu bez zaměstnání.

Míra nezaměstnanosti v ČR je v už řadu čtvrtletí v řadě nejnižší jak v rámci EU, tak v rámci zemí OECD.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Už i na Mostecku je nižší míra nezaměstnanosti než v Dánsku či Lucembursku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.