Počet zemřelých výrazně klesl

Názor
Pandemie koronaviru přestala výrazně ovlivňovat data o vývoji obyvatelstva. Počet zemřelých se za devět měsíců letošního roku meziročně snížil o 15 099 lidí. Přesto v naší zemi od začátku roku do konce září zemřelo o 11 170 lidí více, než se narodilo živých dětí.
Pandemie koronaviru přestala výrazně ovlivňovat data o vývoji obyvatelstva. Počet zemřelých se za devět měsíců letošního roku meziročně snížil o 15 099 lidí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na konci třetího čtvrtletí letošního roku měla Česká republika 10 526 937 obyvatel. To bylo o 10 230 více, než na začátku letošního roku. Situace kolem počtu obyvatel se po pandemii koronaviru stabilizovala.

V loňském roce touto dobou jsme však bohužel museli informovat o úbytku obyvatelstva, který byl srovnatelný s vymřením celého okresního města o velikosti Berouna. Naštěstí statistiky nám jasně říkají, že tato kritická doba je již za námi.

PSALI JSME:
Češi letos vymírají nebývale soustavným tempem

Přirozený přírůstek obyvatelstva, tedy rozdíl mezi živě narozenými a zemřelými, byl za tři čtvrtletí letošního roku záporný a tvořil 11 170 lidí. Růstu počtu obyvatel jsme dosáhli díky stěhování. Za tři čtvrtletí letošního roku se do naší země přistěhovalo 44 933 lidí, oproti tomu k vystěhování došlo pouze ve 23 533 případech.

Počet živě narozených dosáhl za tři čtvrtletí letošního roku úrovně 76 895 dětí. To bylo oproti stejnému období loňského roku o 8 359 dětí méně. Počet sňatků za devět měsíců letošního roku narostlo oproti stejnému období před rokem o 6 830 na 47 062. Naopak počet rozvodů klesl o 1 332 na 14 702.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Covidové uzavírky roku 2020 přály počínání dětí. Letos počet narozených už klesá, o desetinu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Český systém přijímaček tlačil žáky na střední školy, kam nechtěli

Analýza
Dosavadní systém přijímacích zkoušek na střední školy donutil žáky a jejich rodiče k tomu, aby si vybírali takové zařízení, kam se s jistotou dostanou – ovšem bez ohledu na zájem dítěte. Ukázalo to rozsáhlé šetření Národního institutu SYRI a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Středočeském kraji, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.