Počet zemřelých výrazně klesl

Pandemie koronaviru přestala výrazně ovlivňovat data o vývoji obyvatelstva. Počet zemřelých se za devět měsíců letošního roku meziročně snížil o 15 099 lidí. Přesto v naší zemi od začátku roku do konce září zemřelo o 11 170 lidí více, než se narodilo živých dětí.
Pandemie koronaviru přestala výrazně ovlivňovat data o vývoji obyvatelstva. Počet zemřelých se za devět měsíců letošního roku meziročně snížil o 15 099 lidí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na konci třetího čtvrtletí letošního roku měla Česká republika 10 526 937 obyvatel. To bylo o 10 230 více, než na začátku letošního roku. Situace kolem počtu obyvatel se po pandemii koronaviru stabilizovala.

V loňském roce touto dobou jsme však bohužel museli informovat o úbytku obyvatelstva, který byl srovnatelný s vymřením celého okresního města o velikosti Berouna. Naštěstí statistiky nám jasně říkají, že tato kritická doba je již za námi.

Přirozený přírůstek obyvatelstva, tedy rozdíl mezi živě narozenými a zemřelými, byl za tři čtvrtletí letošního roku záporný a tvořil 11 170 lidí. Růstu počtu obyvatel jsme dosáhli díky stěhování. Za tři čtvrtletí letošního roku se do naší země přistěhovalo 44 933 lidí, oproti tomu k vystěhování došlo pouze ve 23 533 případech.

Počet živě narozených dosáhl za tři čtvrtletí letošního roku úrovně 76 895 dětí. To bylo oproti stejnému období loňského roku o 8 359 dětí méně. Počet sňatků za devět měsíců letošního roku narostlo oproti stejnému období před rokem o 6 830 na 47 062. Naopak počet rozvodů klesl o 1 332 na 14 702.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB