Počítačová kriminalita před Vánoci. Lidé přicházejí o miliony

Podvodníci využívají nepozornosti klientů v předvánočním shonu a pod záminkou, že jsou jejich peníze v ohrožení, je donutí vybrat úspory a vložit na podvodné účty prostřednictvím bankomatů na kryptoměny. Podle České bankovní asociace (ČBA) přitom počet těchto podvodů v posledních týdnech dramaticky přibývá. Škody se pohybují v milionech korun.
Kyberkriminalita je na vzestupu, policie eviduje tisíce případů ročně. Ilustrační foto: Pixabay.com

V mnoha případech nedonutí podvodníci „pouze“ převod peněz prostřednictvím bitcoinových bankomatů na jejich podvodné účty, ale dokonce si na jméno vytipované osoby vezmou nemalou půjčku. Banky přitom důrazně připomínají, že pokud mají jakékoliv podezření na napadení účtů svých klientů, nikdy po nich nechtějí, aby si své peníze z důvodu jejich ochrany vybírali a vkládali je nebo převáděli na jiné „bezpečné“ účty.

„Útočníci obvykle kontaktují klienta s tím, že jeho účet byl napaden, a pokud chce své peníze zachránit, musí s nimi spolupracovat. Často se přitom ohánějí i součinností s policií. Klienti ve strachu, že o své peníze přijdou, pak udělají, co po nich podvodníci žádají,” uvedl Petr Barák, předseda Komise České bankovní asociace pro finanční a bankovní bezpečnost.

V mnoha případech je pak lidí sami pustí do svého internetového bankovnictví prostřednictvím aplikace umožňující takzvaný vzdálený přístup do počítače, kterou si stáhnou na základě instrukcí podvodníků.

PSALI JSME:
S kybernetickým útokem je to jako s přepadením. Začnete ho brát vážně, až když se stane

Bez úspor a s cizí půjčkou

V bankách se podle něho objevují také případy, kdy podvodníci volají vytipované osobě a ptají se jí, zda si ve své bance žádá o půjčku.

„Když jim klient sdělí, že o žádnou půjčku nežádá, podvodníci mu vysvětlí, že půjčka byla ale již schválena a peníze načerpané na jeho účet je třeba z důvodu jejich ochrany okamžitě vyzvednout v hotovosti a vrátit je na účet banky s pomocí nejbližšího bankomatu na kryptoměnu. Postižený klient tak nejenže přijde o své úspory, ale musí k tomu splácet i půjčku,“ upozornil Barák.

Česká bankovní asociace upozorňuje klienty bank, aby dbali zvýšené obezřetnosti a v žádném případě nesdělovali citlivá data po telefonu, ani emailem. Banky tyto údaje po svých klientech nikdy nechtějí. Pokud mají podezření na napadení účtu, preventivně ho zablokují samy, aby ochránily úspory svých klientů.

„Být opatrný není žádná ostuda. Proto, pokud si klient není jistý, zda mu volá jeho banka, je lepší hovor ukončit a kontaktovat oficiální telefonní linku banky,“ doporučil Petr Barák z bankovní asociace.

PSALI JSME:
Internetové (ne)bezpečí: Před kyberzločinci není ochrana?

Kyberkriminality přibývá

Není to zdaleka jediný případ počítačové kriminality, které rok od roku přibývá. Od roku 2011 se počet odhalených kyberútoků různých druhů zvýšil podle policejních statistik více než pětinásobně. A jen za první tři měsíce letošního roku evidují kriminalisté nárůst incidentů spojených s krádeží dat a hesel či neoprávněným přístupem do sítě o neuvěřitelných 300 procent.

A případů se objevuje stále hodně. Například na podzim se po celém Kraji vysočina začaly objevovat fiktivní maily, které se snažily navodit v příjemcích dojem, že je rozesílají různé veřejné instituce a podnikatelské subjekty.

Ve skutečnosti je posílali podvodníci zneužívající existujících spedičních nebo zásilkových firem, které prostřednictvím mailu vyzývají adresáty k uhrazení různě vysokých finančních částek. Zdůvodňovali to tím, že jde o platby za údajně objednané, ale nevyzvednuté zásilky.

Falešné maily byly rozesílány také například jménem České pošty. V nich pak byly interaktivní odkazy, které po otevřené lákaly z uživatelů různé přihlašovací údaje a získat tak klientovy peníze.

PSALI JSME:
Kybernetická kriminalita: Stále se málo chráníme

Zavřít reklamu ×
  1. Co je tohle za blbost? V automatu na crypto nejde poslat peníze na konkrétní adresu, posíláte vždycky na adresu provozovatele, který pak na burze dělá směnu. Celý tenhle článek je tím pádem úplně scestný. A zdá se, že chce jen nepřímo implikovat negativní pohled na cryptoměny. Shame

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Zvýšení DPH na 23 procent?

Vládní hnutí STAN navrhuje zvýšení základní sazby daně z přidané hodnoty (DPH) ze stávajících 21 na 23 procent. Samozřejmě, zaštiťuje se snahou o ozdravení veřejných financí. Samozřejmě, daňové inkaso veřejných …

Nemovitosti a daně. Víte, jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Chytrá řešení“ jsou pro menší a střední firmy příliš nákladná

Průzkum
Pod pojmem „Úspory a chytrá řešení“ si majitelé, jednatelé a ředitelé malých a středních podniků nejčastěji představují IT služby, zjednodušení, úsporu a efektivitu. Největší překážkou přijímání takových řešení ale podle nich je, že jsou příliš nákladná. Zjistil to výzkum, který pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) uskutečnila v únoru na vzorku 255 firem do 250 zaměstnanců agentura Ipsos.