Podcasty jako nedílná součást informovanosti a zábavy

Posloucháte podcasty? Jaký je váš oblíbený? Nebo ještě žádný neupoutal vaši pozornost? Podcasty jsou čím dál tím populárnější a pořádají je lidé ze všech koutů světa na snad všechna možná témata. Díky tomu se z toho stal dost velký byznys.
Ilustrační foto: Pxhere, Public Domain CC0

Termín podcast je sice už zažitý, ale je poměrně nový, poprvé se začal používat v roce 2004 v novinách The Guardian poté, kdy Dave Winer a Adam Curry přišli s programem iPodder. Ten dokázal stahovat rozhlasová vysílání přímo do přístroje, který si nejspíš ještě pamatuje jako Apple iPod. Společnost Apple pak později zavedla sekci v jejich iTunes.

Už dávno však nejde pouze on-line rozhlasová vysílání a podcasty patří dnes mezi běžné nabídky platforem, jako je YouTube, Google, Spotify nebo Overcast.

Podívejme se na pár zajímavých podcastů z různých odvětví, která nás baví, informují či vzdělávají.

WTF

WTF je týdenní show, kterou provází komik Marc Maron už od roku 2009. Zábavná show se často zabývá tématy, která nejsou úplně radostná, někdy jsou až závažná. Marc ale dokáže diskutovat snad o všem. Jeho podcast obdržel celou řadu pozitivních ohlasů, včetně řady cen. Každá epizoda je stažena více než 200tisíckrát.

Podcast The Poker Grid

Multitalentovaná Jennifer Shahadeová, šampionka v hraní šachů a ambasadorka PokerStars, si do svého podcastu The Poker Grid zve zajímavé osobnosti ze světa pokeru. Jennifer sdílí ve svých zajímavých rozhovorech tipy, jak začít hrát poker, nebo příběhy z jejího odvětví. Podcast byl v roce 2020 oceněný cenou Global Poker Award coby nejlepší podcast roku.

Proti proudu

Kdo neposlouchá podcasty v angličtině, může zvolit některé mezi nejlepšími českými podcasty – jako například Proti proudu, jenž byl oceněný prestižní cenou Křišťálová lupa v kategorii Podcast roku. Tenhle podcast, jak už i jeho název napovídá, je zaměřený na osobní jedinečnost, boření mýtů a stereotypů. Mezi inspirativními hosty najdete ty nejzajímavější osobnosti z české scény a ze všech možných odvětví.

How to Built This

Tenhle podcast moderuje Guy Raz a zve si všechny inovátory, podnikatele a idealisty, kteří vyprávějí příběhy o hnutích a iniciativách, za nimiž stojí. To vše v hodinových epizodách, které Guy vysílá od roku 2016.

Na základě úspěchů a neuvěřitelně inspirativních příběhů jeho hostů vydal v loňském roce knihu How I Built This: The Unexpected Paths to Success from the World’s Most Inspiring Entrepreneurs, ve které vyzdvihuje některé z vůbec nejzásadnějších příběhů a momentů z historie svého podcastu.

Přepište dějiny

Podcast, kterým provázejí novinář a publicista Martin Groman a historik Michal Stehlík, přináší vše kolem dějin, médií, politiky a veřejného prostoru. Dějiny podle všeho lidi neustále hodně zajímají a podcast Přepište dějiny si vysloužil ocenění Podcast roku.

Ilustrační foto: Pxhere, Public Domain CC0

Chcete mít svůj vlastní?

Láká vás představa začít svůj vlastní podcast? Jestli máte už téma, pak se musíte poohlédnout po vhodné platformě. Existuje jich hned několik, od známého WordPressu, programu na budování webových stránek, přes Podbean a Buzzsprout, až po Anchor nebo Libsyn – ten byl úplně prvním poskytovatelem podcastových služeb jako Liberated Syndication v letech 2004 až 2010.

Pár zajímavých údajů ze světa podcastu:

Už rok po uvádění podcastů získal Leo Laparote za svůj podcast americkou diváckou cenu People’s Choice.

Americký prezident George W. Bush se stal v letech 2005 až 2007 prvním prezidentem, který oslovoval každý týden národ prostřednictvím podcastu.

Yahoo, který kdysi patřil mezi nejpopulárnější vyhledávače, spustil od roku 2005 na pět let vyhledávač podcastů. Lidé se mohli k Yahoo přihlásit a poslouchat. V roce 2010 byla služba ukončena.

Ve stejné době se výraz podcast dokonce dostal do amerického Oxfordského slovníku.

Britský komik a autor Ricky Gervais se ve své době zasadil o světový rekord v počtu stažených podcastů. V roce 2004 si jeho úplně první epizodu stáhlo neuvěřitelných 261 670 uživatelů.

Dalším držitelem světového rekordu je Adam Carolla, jehož podcast měl během dvou let přes 59 milionů unikátních stažení.

V roce 2015 se v podcastu objevil další prezident, tentokrát přišel jako host do podcastu WTF Marca Marona Barack Obama.

Statistiky ukázaly, že v roce 2006 poslouchalo podcasty asi 22 procent dospělé populace, letos se číslo vyšplhalo na 78 procent.

Podcasty se největší oblibě těší v Jižní Koreji.

A jaké baví vás?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB