Podíl nezaměstnaných dále vzrostl

Názor
Podíl nezaměstnaných osob v prosinci stoupl na 3,7 procenta, po sezónním očištění dosáhl 3,6 procenta. Indikátor tak dopadl o desetinu lépe, než jsme očekávali my i trh. Počet uchazečů o zaměstnání ve srovnání s předchozím měsícem stoupl o necelých patnáct tisíc (na 271,8 tisíc, pozn. aut.), ve srovnání s rokem 2021 byl počet vyšší o necelých čtrnáct tisíc.
V prosinci pokračoval pokles volných pracovních míst a současně dále vzrostl podíl nezaměstnaných. Ilustrační foto: Depositphotos.com

I v prosinci pokračoval pokles volných pracovních míst. K dispozici jich bylo 289 tisíc po listopadových 292 tisících. Po sezónním očištění však jejich počet mírně stoupl (z 299,3 tisíc v listopadu na 301,6 tisíc v prosinci). Na jedno pracovní místo tak připadalo 0,9 uchazeče.

Vzhledem k tomu, že česká ekonomika nyní prochází mírnou recesí, bude nezaměstnanost v následujících měsících zřejmě mírně stoupat. Z průzkumu PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) vyplývá, že některé firmy již nižší objem zakázek kompenzují jednak nižšími cenami ale i propouštěním zaměstnanců.

Za celý letošní rok očekáváme podíl nezaměstnaných v průměru na 3,9 procenta, po loňských průměrných 3,4 procenta.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Pokles počtu volných pracovních míst pokračuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?