Podíl nezaměstnaných se v dubnu snížil

Podíl nezaměstnaných osob se v dubnu podle údajů Úřadu práce snížil ze 3,9 na 3,7 procenta, což bylo v souladu s tržním očekáváním. Po sezónním očištění podíl nezaměstnaných stagnoval na úrovni z předchozího měsíce (3,8 %). Dubnové zlepšení na trhu práce je tak odrazem sezónních faktorů, kdy s teplejším počasím stoupá poptávka po pracovnících ve stavebnictví či zemědělství.
S teplejším počasím stoupá poptávka po pracovnících ve stavebnictví či zemědělství. Ilustrační foto: Pixabay.com

Počet uchazečů o zaměstnání ve srovnání s předchozím měsícem v dubnu v Česku poklesl o 8,5 tisíce na 280,1 tisíc, ve srovnání s dubnem 2023 byl vyšší o 18,4 tisíce. Po sezónním očištění jejich počet stoupl o sedm tisíc.

Počet volných pracovních míst meziměsíčně poklesl o 0,6 tisíce na 268 tisíc. Po sezónním očištění byl nižší o 2,8 tisíce. Na jedno volné pracovní místo tak v dubnu po sezónním očištění připadal 1,1 uchazeč.

Celkově domácí trh práce zůstává stále napjatý. Podle průzkumu společnosti ManpowerGroup je však úroveň optimismu, pokud jde o nabírání nových zaměstnanců, výrazně nižší, než tomu bylo například před dvěma roky.

Celková bilance zůstává nicméně stále kladná, když ve druhém čtvrtletí letošního roku 30 procent dotázaných zaměstnavatelů plánuje zaměstnance nabírat, zatímco pouze 24 procent počítá s jejich propouštěním, přičemž 44 procent neplánuje žádné změny a dvě procent neví. Náš odhad počítá se stagnací podílu nezaměstnaných osob na loňské úrovni (3,6 %).

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB