„Nepochybně se ale situace v řadě odvětvích bude zhoršovat s příchodem zimy, byť růst nezaměstnanosti nebude nijak dramatický a spíše neohrozí naši pozici nejnižší nezaměstnanosti v EU,“ předpokládá expertka.
Dobrou zprávou pro zaměstnance podle jejího názoru je, že přetrvává silná poptávka po kvalitních specializovaných pracovnících, kteří nebudou mít ani v budoucnu o práci žádnou nouzi.
„Hlavním problémem české nezaměstnanosti totiž i nadále není její absolutní výše, ale struktura. Nejvíce volných míst zůstává v oblastech méně kvalifikovaných profesí, kde se dlouhodobě nepotkává mzdová poptávka s nabídkou,“ dodala expertka.
Podle aktuálních údajů Úřadu práce ČR, podíl nezaměstnaných v září stoupl na 3,9 procenta. „To bylo o jednu desetinu více, než s čím počítal náš odhad i tržní konsenzus. Po sezónním očištění nezaměstnanost stagnovala po zaokrouhlení na 3,9 procenta, ač i zde o pár setinek rostla,“ informovala redakci faei.cz ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.
Počet uchazečů o zaměstnání v září ve srovnání se srpnem podle statistických údajů vzrostl o 4,6 tisíce na 284,7 tisíce, ve srovnání se stejným měsícem loňského roku byl vyšší o 27,9 tisíce. Počet uchazečů stoupl i po sezónním očištění (meziměsíčně o 8,5 tisíce, pozn. aut.).
„Zároveň rostl počet volných pracovních míst – meziměsíčně o 1,4 tisíce na 264,7 tisíce, a to i po sezónním očištění (meziměsíčně o 9,3 tisíce). Na jedno volné pracovní místo tak v září po sezónním očištění připadal 1,1 uchazeč, stejně jako v srpnu,“ řekla ekonomka Komerční banky.
„I přes mírný zářijový nárůst nezaměstnanosti domácí trh práce zůstává napjatý,“ konstatovala Jana Steckerová. Potvrzuje to i nedávný průzkum agentury ManpowerGroup. V jeho rámci 31 procent dotázaných zaměstnavatelů odpovědělo, že ve čtvrtém čtvrtletí plánuje nabírat nové zaměstnance, 46 procent neplánuje žádné změny, zatímco 21 procent plánuje pokles pracovních sil.
„Nejoptimističtější jsou v tomto ohledu sektory zabývající se informačními technologiemi, financemi a logistikou. Naopak pesimismus je patrný ve veřejném sektoru a komunikačních službách,“ komentovala Steckerová výsledky průzkumu s tím, že „index trhu práce zůstává relativně stabilní, ačkoli na výrazně nižších úrovních než tomu bylo v letech 2022 a 2023“.