Podílové fondy jsou dobrý doplněk spoření na důchod

Podle průzkumů má dlouhodobě nezanedbatelná část Čechů problém s vytvářením úspor. Například podle loňských údajů České bankovní asociace by pětina lidí z úspor mohla žít pouze měsíc a druhá pětina tři měsíce. Mimo jiné z toho vyplývá, že pro řadu z nich je nejdosažitelnější spoření po malých částkách.

České akcie porostou i letos, ale méně než loni, soudí analytici. Foto: Pixabay.com

S ohledem na to, že většina bankovních produktů nenabízí žádné zajímavé zhodnocení, ba dokonce často jen jejich úrok mírní dopady inflace, může být pro tyto lidi zajímavé investovat prostřednictvím podílových fondů. Protože do některých je možné vkládat prostředky již v řádu stokorun. Navíc není potřeba vědět nic o akciích, neboť o samotné investice se starají profesionálové. Lidé si jen po poradě s makléřem zvolí strategii, podle které se bude s jejich penězi zacházet.

„Lidé s nadprůměrnými platy by měli spořit více. Vzhledem k principu státních důchodů čeká právě je v okamžiku odchodu do penze největší pokles životní úrovně,“ řekl pro Deník analytik společnosti Partners Aleš Tůma. Podle něj můžou tento pokles zbrzdit právě investice do fondů. „Lidé věří spíše penzijnímu připojištění, což je v pořádku, ale horší je, že někdy sázejí na stavební spoření, nebo životní pojištění,“ dodal.

Vždy je však potřeba mít na paměti dvě skutečnosti. Za prvé, nikde není psáno, že investiční fond musí vydělat. Je to sice jeho bytostným zájmem, ale podařit se to nemusí. Zároveň platí, že opravdu zajímavého zhodnocení dosahují ve fondech ti, kteří jsou ochotni investovat rizikově. Což pravděpodobně nebude případ toho, kdo se chce zajistit na důchod. Za druhé, peníze vložené do takových fondů nejsou chráněné pojištěním vkladů.

„Pokud někdo před tradičními bankovními produkty s nízkým či žádným výnosem dá přednost na první pohled lákavější investici do podílových fondů, měl by znát všechny okolnosti takového rozhodnutí. Měl by vědět, že v naprosté většině případů se jedná o investici s dlouhodobým výhledem v horizontu i pěti a více let,“ upozornila Deník výkonná ředitelka Garančního systému finančního trhu Renáta Kadlecová. „Krátkodobé investice se slibem vysokého zhodnocení jsou spíše spekulací, která může, ale také nemusí vyjít,“ připomněla.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Investice

V loňském roce si investoři spálili prsty

Rok 2018 byl bez nadsázky pro většinu investorů a portfolio manažerů výjimečný, ale ne v pozitivním slova smyslu. Stav by se dal shrnout slovy: „Skoro nic nefungovalo.“ V loňském roce 93 procent ze všech sedmdesáti …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Brzdou rozvoje hotelů je nedostatek prémiových nemovitostí

Analýza
Boom v hotelovém odvětví regionu střední a východní Evropy (CEE) pokračuje. Objem investic zde loni dosáhl 800 milionů eur. Oproti předloňskému roku jde však o mírný pokles. Hlavním důvodem je skutečnost, že setrvalý zájem investorů o hotely v hlavních městech regionu nelze uspokojit kvůli nedostatku prémiových nemovitostí na trhu.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru