České akcie porostou i letos, ale méně než loni, soudí analyticizdroj: PIxabay

Podílové fondy jsou dobrý doplněk spoření na důchod

Podle průzkumů má dlouhodobě nezanedbatelná část Čechů problém s vytvářením úspor. Například podle loňských údajů České bankovní asociace by pětina lidí z úspor mohla žít pouze měsíc a druhá pětina tři měsíce. Mimo jiné z toho vyplývá, že pro řadu z nich je nejdosažitelnější spoření po malých částkách. 

S ohledem na to, že většina bankovních produktů nenabízí žádné zajímavé zhodnocení, ba dokonce často jen jejich úrok mírní dopady inflace, může být pro tyto lidi zajímavé investovat prostřednictvím podílových fondů. Protože do některých je možné vkládat prostředky již v řádu stokorun. Navíc není potřeba vědět nic o akciích, neboť o samotné investice se starají profesionálové. Lidé si jen po poradě s makléřem zvolí strategii, podle které se bude s jejich penězi zacházet.

„Lidé s nadprůměrnými platy by měli spořit více. Vzhledem k principu státních důchodů čeká právě je v okamžiku odchodu do penze největší pokles životní úrovně,“ řekl pro Deník analytik společnosti Partners Aleš Tůma. Podle něj můžou tento pokles zbrzdit právě investice do fondů. „Lidé věří spíše penzijnímu připojištění, což je v pořádku, ale horší je, že někdy sázejí na stavební spoření, nebo životní pojištění,“ dodal.

Vždy je však potřeba mít na paměti dvě skutečnosti. Za prvé, nikde není psáno, že investiční fond musí vydělat. Je to sice jeho bytostným zájmem, ale podařit se to nemusí. Zároveň platí, že opravdu zajímavého zhodnocení dosahují ve fondech ti, kteří jsou ochotni investovat rizikově. Což pravděpodobně nebude případ toho, kdo se chce zajistit na důchod. Za druhé, peníze vložené do takových fondů nejsou chráněné pojištěním vkladů.

„Pokud někdo před tradičními bankovními produkty s nízkým či žádným výnosem dá přednost na první pohled lákavější investici do podílových fondů, měl by znát všechny okolnosti takového rozhodnutí. Měl by vědět, že v naprosté většině případů se jedná o investici s dlouhodobým výhledem v horizontu i pěti a více let,“ upozornila Deník výkonná ředitelka Garančního systému finančního trhu Renáta Kadlecová. „Krátkodobé investice se slibem vysokého zhodnocení jsou spíše spekulací, která může, ale také nemusí vyjít,“ připomněla.

(red)

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *