Podílové fondy: Květen ve znamení zvýšené volatility

Podílové fondy v květnu většinou stahovaly propady, které si připsaly na přelomu února a března, kdy na finančních trzích panoval výrazný koronavirový pokles. Kladného zhodnocení od začátku roku dosahují jen korunové fondy peněžního trhu a dluhopisové fondy. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu podílových fondů za květen 2020.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Kladné zhodnocení neplatí dluhopisové fondy v jiné, než české měně, jak vyplývá z dat indexu za květen. Dluhopisové fondy zvýšily propad na -3,70 procenta, přičemž před rokem byly „ve ztrátě“ jen procento a půl.

Fondy peněžního trhu v jiné, než české měně podle indexu jsou těsně nad nulou s výkonností 0,13 %, což meziročně znamená propad o půl procenta a za posledních pět let o více než dvě procenta.

Nejhorší výkonnost aktuálně vykazují „nekorunové“ komoditní fondy, a to mínus 21,60 %. Ty korunové fondy jsou na tom o pět a půl procenta lépe (-16,10 %).

Za komoditními fondy následují akciové fondy s propadem -14,66 %, respektive -8,90 procenta v korunách. Korunové i nekorunové nemovitostní fondy vykazují za květen shodnou mínusovou výkonnost 9,80 %. Stejně na tom jsou i fondy fondů s výkonností -6,49 procenta.

Investiční společnosti považují za hlavní příčinou poklesu majetku ve fondech „tržní přecenění“. Za první kvartál letošního roku zaznamenaly pokles hodnoty majetku akciové a strukturované fondy. Fondům peněžního trhu, nemovitostním, smíšeným a dluhopisovým fondům naopak za uvedené období majetek narostl.

Podle Lukáše Vokela, produktového analytika společnosti Broker Consulting, můžeme očekávat, že na finančních trzích bude i nadále panovat zvýšená volatilita, která může některé investory uvrhnout do další nervozity.

PSALI JSME:
Tři investiční poučení po koronavirové korekci. Přijde růst, či pokles?

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Před trhy stojí další výzvy

Máme za sebou téměř dva pracovní týdny roku 2021 a na finančních trzích se žádná katastrofa kvůli přechodu ze starého do nového roku nekonala. Naopak nálada na trzích byla v prvních pracovních dnech optimistická. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Investuji do hmotného s výnosem nad inflaci,“ říká úspěšný byznysmen Lubor Svoboda

Rozhovor
Na jednu stranu je dobré mít hotovost, protože ta je „král“, jak se říká, ale na druhou stranu větší peníze na účtu se až příliš rychle znehodnocují. Neotřelý, a přitom konzervativní pohled na investice z pohledu střední třídy přináší v rozhovoru pro FAEI.cz Lubor Svoboda, spoluzakladatel úspěšného nemovitostního fondu Arete, který se zaměřuje na prémiové sklady a logistická centra v Česku a na Slovensku.
Rolovat nahoru