Podílové fondy: Květen ve znamení zvýšené volatility

Podílové fondy v květnu většinou stahovaly propady, které si připsaly na přelomu února a března, kdy na finančních trzích panoval výrazný koronavirový pokles. Kladného zhodnocení od začátku roku dosahují jen korunové fondy peněžního trhu a dluhopisové fondy. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu podílových fondů za květen 2020.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Kladné zhodnocení neplatí dluhopisové fondy v jiné, než české měně, jak vyplývá z dat indexu za květen. Dluhopisové fondy zvýšily propad na -3,70 procenta, přičemž před rokem byly „ve ztrátě“ jen procento a půl.

Fondy peněžního trhu v jiné, než české měně podle indexu jsou těsně nad nulou s výkonností 0,13 %, což meziročně znamená propad o půl procenta a za posledních pět let o více než dvě procenta.

Nejhorší výkonnost aktuálně vykazují „nekorunové“ komoditní fondy, a to mínus 21,60 %. Ty korunové fondy jsou na tom o pět a půl procenta lépe (-16,10 %).

Za komoditními fondy následují akciové fondy s propadem -14,66 %, respektive -8,90 procenta v korunách. Korunové i nekorunové nemovitostní fondy vykazují za květen shodnou mínusovou výkonnost 9,80 %. Stejně na tom jsou i fondy fondů s výkonností -6,49 procenta.

Investiční společnosti považují za hlavní příčinou poklesu majetku ve fondech „tržní přecenění“. Za první kvartál letošního roku zaznamenaly pokles hodnoty majetku akciové a strukturované fondy. Fondům peněžního trhu, nemovitostním, smíšeným a dluhopisovým fondům naopak za uvedené období majetek narostl.

Podle Lukáše Vokela, produktového analytika společnosti Broker Consulting, můžeme očekávat, že na finančních trzích bude i nadále panovat zvýšená volatilita, která může některé investory uvrhnout do další nervozity.

PSALI JSME:
Tři investiční poučení po koronavirové korekci. Přijde růst, či pokles?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Rallye zlata v duchu chameleona

Ceny zlata jsou aktuálně na úrovni 2 400 dolarů za troyskou unci, čímž stanovily nové historické maximum, letos vzrostly o 13 procent a trojnásobně překonaly rallye širších komodit.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.