Podílové fondy udržely zisky navzdory rozkolísaným trhům

Za posledních 12 měsíců zaznamenal průměrný český investor zhodnocení v podílových fondech okolo 12,2 procenta. Vyplývá to z Indexu českého investora CII750, který sestavuje společnost Swiss Life Select. Oproti prvnímu kvartálu letošního roku vstoupily finanční trhy v posledních třech měsících prvního pololetí do značně turbulentního prostředí.
Ve skupině nejúspěšnějších fondů první poloviny roku se na předních příčkách vyskytují především fondy orientující se na americké akcie, technologie a Indii. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zatímco v prvním čtvrtletí vykázaly fondy růst zhruba o 5,4 procenta, ve druhém kvartále jsme byli svědky již jen velice drobného růstu o 0,26 procenta. Za letošních šest měsíců tak fondy zhodnotily o 5,67 procenta. Jednoznačně lepších výsledků dosáhli investoři do akciových fondů, které v první polovině letošního roku dosahují výkonnosti 8,7 procenta.

V dlouhodobém horizontu pak akciové fondy za pět let zhodnocují o 7,44 procenta ročně. Defenzivnější fondy, do kterých řadíme například smíšené či dluhopisové fondy, letos zpomalily dynamiku růstu, což při přepočtu na roční výkonnost přináší opatrnějšímu investorovi 4,4 procenta. Za rok 2023 přitom dané defenzivní fondy dosáhly na výkonnost 9,1 procenta.

Ve skupině nejúspěšnějších fondů první poloviny roku se na předních příčkách vyskytují především fondy orientující se na americké akcie, technologie, Indii a celkem se prosadila i východní Evropa. V případě nejvýkonnějších fondů investujících do amerických akcií či se zaměřením na technologický sektor se o daný výsledek velkou měrou postarala koncentrace do velkých akciových titulů.

Zdroj: Swiss Life Select

Jde například o společnost Nvidia, které patří v portfoliích těchto fondů podíl 8-11 procenta. Velké váhy několika gigantickým společnostem přiřazují i globální či americké akciové indexy, kde se Nvidia v některých případech postarala o třetinu dosaženého letošního zisku celého indexu.

Dále se dařilo například akciím z Tchaj-wanu, Turecka, ale i Maďarska, i když jejich výkonnost snižovalo oslabování lokálních měn. Z posledních dvou zmíněných regionů dokázal těžit i fond Schroder ISF Emerging Europe. Ten si sice vybral těžké časy v roce 2022 při odepisování velké části ruských akcií, letos se ale díky portfoliu orientovanému na východní regiony, těší ze čtvrté nejlepší výkonnosti.

Méně se dařilo dluhopisovým fondům. Ty byly vystaveny tlaku především kvůli lavírování americké centrální banky, Fed, u které predikce analytiků stále oddalují zahájení snižování úrokových sazeb. To dokresluje i předposlední umístnění fondu Templeton Global Bond.

Celkem se ale dařilo konzervativním fondům, jejichž větší část portfolia byla investována do českého peněžního a dluhopisového trhu. Po prvním pololetí se výkonnostně pohybují v rozpětí dvou až tří procent.

V rámci akciových fondů pak výrazně za většinou trhu zaostaly strategie zaměřené na Latinskou Ameriku. Daný region tak po úspěšných předchozích dvou letech nenavázal na nadstandardní výkonnost a letos výrazně ztrácí.

Ve druhém kvartále byla znatelná dynamika nárůstu u fondů cílících na asijský region. Chvílemi se k lepším výsledkům nadechovaly i fondy čínských akcií. U daných fondů bude zajímavé sledovat následující výkonnost ve třetím čtvrtletí. Asijské trhy mají určitě značný potenciál investory mile překvapit. Ve středu pozornosti se budou nacházet i fondy akcií západní Evropy.

Tu poměrně výrazně ovlivnily probíhající volby ve Francii. Pakliže by byl volební výsledek investory pozitivně přijat, můžeme zde vidět odraz k lepšímu zhodnocování. Třetí čtvrtletí bude také plné očekávání, jakým směrem zamíří fondy amerických akcií.

Jejich ocenění jsou v tuto chvíli dost vysoká a velké technologické společnosti, jako Nvidia, mohou čelit tlaku při odprodejích, když budou chtít investoři uzamykat své dosažené zisky. Budou také vykazovat vysokou zranitelnost na jakékoliv negativní zprávy z jejich hospodaření.

Stranou pozornosti by určitě neměly zůstávat fondy Latinské Ameriky, u kterých je prostor ke změně trendu ve prospěch lepší výkonnosti, a to i z titulu levného ocenění. Slušnou výkonnost by také měla dodávat střední a východní Evropa.

Autor je hlavní investiční a ekonomický analytik společnosti Swiss Life Select
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB