Podle Finmex Academy Češi kryptoměnám příliš nevěří. Ve výnosech na obyvatele přitom vedou

Češi v srpnu nakoupili kryptoměny za 200 milionů korun. Objem obchodů v Česku za posledních osm měsíců meziročně klesl o jednu miliardu, a to na 2,6 miliardy korun. Češi jsou letos opatrnější a investici do rizikovějších kryptoměn více zvažují.
Ačkoliv do kryptoměn investuje pouze malé procento Čechů, čeští investoři investující do bitcoinu jsou mimořádně aktivní. Ilustrační foto: Pixabay.com

Tři čtvrtiny Čechů kryptoměnám stále příliš nevěří a drží se konzervativnějších forem zhodnocení financí. Ve výnosech z bitcoinu v přepočtu na obyvatele přitom Česká republika vede. Proč se v Česku adopce kryptoměn příliš nedaří?

Investiční rozhodování ovlivnila inflace i konflikt na Ukrajině

Kurz digitálních měn a rozhodování investorů ovlivnila v první polovině roku na jedné straně rostoucí inflace, na straně druhé konflikt na Ukrajině. Dočasný útlum zaznamenaly kryptoměny také v souvislosti se zdražováním energií.

„Virtuálních měny se tak začaly přesouvat do oblastí s levnější elektřinou. Došlo také k dalším změnám. Z trhu začaly mizet neudržitelné projekty, jako byl Celsius či protokol Anchor,“ říká Martin Maršovský, hlavní manažer Finmex Academy.

Cena bitcoinu od počátku roku 2022 klesla zhruba o polovinu. Zatímco na konci března se obchodoval za více než 47 000 dolarů, na začátku září to bylo okolo 20 000 dolarů. Přibližně o 59 procent pokleslo od ledna také Ethereum. Experti na kryptoměny navrhují, že cena Bitcoinu do konce roku může klesnout až k hranici 10 000 amerických dolarů. Jiní experti naopak predikují jeho růst přes 30 000 dolarů.

V případě nečekaných událostí, které hýbou světem, jako jsou například války či velké vojenské konflikty, dochází ke kolapsu klasických aktiv. Kryptoměny v tomto případě mohou poskytnout ochranu před znehodnocením aktiv.

To může být pro mnoho investorů dobrým způsobem, jak i přes nepříznivý vývoj situace ve světě ochránit své úspory. Bitcoin nepodléhá regulacím centrální banky, je odolný vůči kolapsům bank, neřídí se státními hranicemi a jeho hodnotu určuje spotřebitel. Umožňuje také rychlé a levné mezinárodní transakce.

Regulace, anonymita a nedostatek kontroly

Obchodování bitcoinu je ve většině zemí světa včetně České republiky legální. Anonymita, netransparentnost a nekalé praktiky obchodníků znesnadňují zapojení mnoha dalších zemí, kde je dosud bitcoin nelegální měnou. Vlády těchto zemí se obávají především nedostatečné kontroly nad měnou a znehodnocení tradiční formy měny, které by měla obrovské dopady na ekonomiku států.

Na straně druhé je bitcoin lákadlem pro kybernetické zločince a praní špinavých peněz. Bitcoin totiž nereguluje žádná banka ani jiný centrální orgán. Jen velmi obtížně se dá vysledovat, komu bitcoin posíláte a jak ho používáte.

V Evropské unii nepodléhá obchodování s bitcoinem regulacím, jako je tomu například v USA či jiných zemích. Ve Spojených státech musí kryptoměnové burzy se sídlem v zemi respektovat zákony, které omezují riziko nezákonné činnosti a praní špinavých peněz.

Burzy tak musí shromažďovat údaje o obchodnících, čímž investor ztrácí výhodu anonymity. Alternativou je připojení k offshorové burze, která je regulovaná méně. V České republice můžete s kryptoměnami obchodovat volně, a proto se velmi pozvolna dostává také do investičních portfolií českých investorů.

Zájem o bitcoin opět narůstá

Od září analytici Finmex zaznamenali výrazný nárůst zájmu o kryptoměny a očekávají, že bude pokračovat až do konce roku. V Česku láká možnost rychlého zisku z investicí do kryptoměn především mladé lidi.

Obzvlášť generaci narozenou po roce 1990, která od malička vyrůstala ve světě internetu a počítačových her. Řada mladých lidí se s virtuální měnou setkává poprvé prostřednictvím her, které umožňují získat kryptoměny či takzvané nezaměnitelné tokeny (NFT). Ty pak mohou vyměnit za hotovost, nebo je dále využít v rámci hry.

Mladé generaci nevadí ani větší rizikovost. Cenové výkyvy vnímají spíše jako příležitost, jak snadno a rychle vydělat. Bitcoin či jinou digitální měnu navíc pořídí kdykoliv a odkudkoliv na pár kliknutí. Podle průzkumu agentury STEM/MARK už do kryptoměny investovala, či investici zvažuje, zhruba třetina Čechů ve věkové skupině do 29 let.

Kryptoměnám důvěřuje stále pouze čtvrtina Čechů

Ačkoliv podle průzkumu agentury STEM/MARK zná 93 ze 100 oslovených Čechů digitální měny alespoň z doslechu, investici v této oblasti většina z dotazovaných neplánuje. V současnosti investuje do kryptoměny pouze okolo devíti procent Čechů a dalších 13 procent investici zvažuje. Oproti loňsku tak počet investorů v Česku vzrostl pouze o jedno procento.

Zdroj: Stemmark.cz

Češi preferující v obecné rovině především konzervativnější investice či spoření, považují investici do kryptoměn za příliš rizikovou. I proto se podle globálního indexu adopce kryptoměn Chainalysis 2022 Česká republika umístila na 62. místě. Na prvním místě žebříčku si drží pevnou pozici Vietnam, na 3. místě Ukrajina, na 5. místě USA, na 21. místě Německo a na 33. Polsko.

Rozmach kryptoměn v Česku brzdí nedostatek informací i financí

Procento investorů do kryptoměn v Česku za poslední roky příliš nevyrostlo. Hlavním důvodem je nedostatek financí pro tento typ investice a v druhé řadě nedostatek informací, jak do kryptoměn investovat. Pokud se Češi investovat do kryptoměn přeci jen rozhodnou, drží se spíše při zemi. Nejčastěji investují nižší částky do 50 000 Kč.

Více než polovina českých investorů využívá kryptoměnové burzy či směnárny. Alternativou jsou kryptoměnové peněženky nebo klasické burzy a směnárny. Kryptoměny můžete těžit také na počítači.

Česká republika vévodí investicím do bitcoinu

Ačkoliv do kryptoměn investuje pouze malé procento Čechů, můžeme říci, že čeští investoři investující do bitcoinu jsou mimořádně aktivní. Ve výnosech v přepočtu na obyvatele se dokonce pyšníme prvním místem. V celkovém hodnocení je Česká republika druhým nejlepším obchodníkem z 23 hodnocených zemí světa. První místo získala Francie.

Bitcoin si nejen v Česku, ale i ve světě, drží své přední příčky v popularitě. Druhou nejoblíbenější a nejpoužívanější digitální měnou je ethereum. Obě měny fungují na blockchainu – platformě, která slouží jako účetní kniha pro uchování všech transakcí provedených uživateli. Díky kombinaci s kryptografií zajišťuje anonymitu a brání neoprávněným transakcím.

Češi dávají přednost krátkodobých investicím do kryptoměn

Pokud se rozhodnete investovat do kryptoměn, předem si promyslete svůj investiční plán. V případě krátkodobých investic investoři sází na několikanásobné zhodnocení menších kryptoměn. Tato strategie bývá rizikovější, může však přinést zajímavé zisky.

Kryptoměny můžete využít také v rámci dlouhodobé investiční strategie a plán průběžně upravovat podle toho, jak se situace na trhu bude vyvíjet. Pokud nepatříte mezi skalní fanoušky kryptoměn a chybí vám potřebné informace, svěřte sestavení úspěšné investiční strategie finančním expertům.

Počáteční chyby, nerozhodnost a nedostatek informací vás mohou od investice do kryptoměn zbytečně odradit. Může se také stát, že kryptoměny nebudou pro vaše osobní portfolio tou správnou volbou.

Turbulentní doba tlačí Čechy do přehodnocení finančních strategií

V době extrémně vysoké inflace si i konzervativní a opatrní Češi začínají uvědomovat, že spoření s minimálními výnosy nestačí. Kupní sílu svých úspor ochrání pouze promyšlená investiční strategie se zhodnocením převyšujícím míru inflace.

Obraťte se na kvalitního finančního experta a nechte si poradit, jak v této nelehké době investovat. Finanční expert vám pomůže sestavit úspěšný investiční plán se správným rozložením rizik.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.