Podmínky v českém i německém průmyslu se dramaticky zhoršují

Názor
Čínský průmysl zakašle, německý průmysl kvůli tomu chytne chřipku, kterou záhy nakazí i průmysl český. Tak to dnes chodí. Naštěstí Čína se, zdá se z víkendových dat, ze své rýmy zotavuje. Což je první předpoklad, aby se své chřipky zbavilo i Německo a Česko.
Ilustrační foto: Pixabay

Tudíž pesimistická čísla, která dnes vykázal index nákupních manažerů jak v německém, tak českém zpracovatelském průmyslu je třeba číst právě v kontextu globálního vývoje. Ten díky nečekaně dobrým číslům z čínského průmyslu již není tak ponurý a nabízí silnou naději do nadcházejících měsíců.

V březnu se provozní podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu zhoršily na nejnižší úroveň od roku 2012. Důvodem je snížení objemu výroby a nových zakázek. Pokles zahraniční poptávky byl přitom nejvýraznější od poloviny roku 2009. Lví podíl na tom má právě „německá chřipka“. V Německu se podmínky v průmyslu zhoršily nejníže od poloviny roku 2012. Německý průmysl se potýká s výrazným poklesem nových objednávek, za nějž z podstatné části může pokles zahraniční poptávky, který byl nejvýraznější od první poloviny roku 2009. Netřeba připomínat, že klíčovým německým exportním odbytištěm je Čína.

Naštěstí z Číny o víkendu dorazily překvapivě dobré zprávy. Druhá největší ekonomika světa se podle všeho stabilizuje, což je příznivé i pro země jako Německo nebo zprostředkovaně Česko.

PSALI JSME:
Německá ekonomika se dostává do vážných problémů

Čínský index nákupních manažerů v tamním zpracovatelském průmyslu v březnu poskočil ze 49,2 na 50,5 bodu. Jde o nejvýraznější nárůst od roku 2012, jenž navíc překonal veškerá očekávání analytiků. Hodnota indexu nad 50 bodů značí zlepšování podmínek v čínském průmyslu. V předchozích třech měsících index varovně vykázal hodnotu nižší než 50 bodů. Nové objednávky čínskému průmyslu a nové exportní objednávky témuž jsou na svém šestiměsíčním maximu.

Nečekaně dobrá čísla z čínského průmyslu potvrzují to, co čínský akciový trh signalizuje již dva měsíce. Právě od začátku února totiž čínské akcie směle rostou. Klíčový index šanghajské burzy, Shanghai Composite SE, vykazuje od začátku letošního roku v českých korunách zhodnocení přes 33 procent. Žádný jiný z primárních burzovních indexů světa za letošek takové zhodnocení nenabízí.

PSALI JSME:
Český průmysl chytil německou nemoc

Čínským akciím a nyní i průmyslu svědčí balík stimulačních opatření čínské vlády, která zahrnují opatření jak ve fiskální, tak monetární oblasti. Jde například snížení DPH, o navýšení kvót pro zvláštní dluhopisové emise, z jejichž výnosu mají být financovány zejména rozsáhlé investice do infrastruktury, nebo o snížení rezervních požadavků pro čínské banky. Rezervní požadavky snížil Peking v lednu a k další redukci se zřejmě uchýlí již v první půli tohoto měsíce.

Peking si ale zároveň vyhrazuje právo stimulační opatření stáhnout nebo zmírnit, jestliže se obecné ekonomické podmínky zlepší. Pravděpodobnost jejich zlepšení zvyšuje nejnovější vývoj vyjednávání mezi Pekingem a Washingtonem stran obchodní války mezi dvěma největšími světovými ekonomikami. Čína nově oznámila, že na neurčito odkládá znovuzavedení 25procentních cel na dovážená americká auta. Jde o signál souznící s kuloárovými zvěstmi, že obě strany se chtějí dohodnout a že už pracují na textu dohody o obchodním smíru.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trump další cla na Čínu neuvalí. Trhy ale nevěří, že obchodní válka s Pekingem nadobro skončila

 1. Jak by se podmínky nezhoršovaly?Jen díky tomu,
  že jsme jako vždy někomu museli vlézt do rekta,
  tak pro tentokrát jsme tam zalezli Německu.Plných
  90% všeho co vyrobíme jde tam.No a Němci nyní
  musí živit nepracující doktory a inženýry,které
  si tam natahali,tak o naši produkci už nejeví zájem.
  Navíc náš průmysl se soustředil na automobilní výrobu a s klesajícím odbytem naše ekonomika
  prudce ochabuje.A kdo za to může?Naši politici
  a pseudoekonomové,kteří se soustředili na jediný trh,který se svým pádem strhne i nás.Kdyby ekonomové a politici trhy rozprostřeli do celého světa s menšími objemy obchodu a nesoustředili
  by se pouze na jediného velkoodběratele,tak k tomu nemuselo dojít.Opět se ukazuje jaké diletanty
  necháváme mávat s celou zemí.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Americký průmysl: Tak jak to tedy je?

Pondělí přineslo trochu znepokojující srážku dvou indikátorů, které oba tvrdí, že zachycují situaci v americkém zpracovatelském průmyslu. Index PMI z dílny firmy Markit vyšel v listopadu na 52,6 bodu. Naproti tomu …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru