Podmínky v klíčovém sektoru české ekonomiky se i nadále zhoršují

Analýza
Březnový PMI průzkum (tzv. index nákupních manažerů, pozn. red.) pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí, že se podmínky v tomto klíčovém sektoru české ekonomiky i nadále zhoršují. Celkový PMI indikátor nicméně setrval na své únorové úrovni 44,3 a tempo zhoršování podmínek ve zpracovatelském sektoru tak v březnu dále neakcelerovalo.
Březnový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí, že se podmínky v tomto klíčovém sektoru české ekonomiky i nadále zhoršují. Ilustrační foto: Škoda Auto

Dobrou zprávou je, že se v březnu dle průzkumu zmírnilo tempo poklesu výroby i nových objednávek a poprvé od ledna 2020 došlo ve zpracovatelském průmyslu k poklesu vstupních cen. Zlepšil se také optimismus ohledně výhledu výroby pro příštích dvanáct měsíců: Očekávání ve zpracovatelském sektoru jsou nejsilnější od května 2022.

Souhrnný indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, setrval v březnu na své únorové úrovni, jež činila 44,3. Finanční trh očekával nárůst celkového indikátoru PMI na úroveň 44,9, dle našeho názoru ale vykázaný výsledek není špatný, pokud vezmeme v úvahu pokles PMI indikátoru ve zpracovatelském sektoru v Německu a v eurozóně jako celku.

Pod úrovní padesáti bodů, jež v tomto průzkumu vytváří kritickou hranici mezi růstem a poklesem aktivity ve zkoumaném sektoru ekonomiky, se PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl nachází již desátý měsíc v řadě. Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském průmyslu v březnu ztlumilo tempo poklesu výroby, jež bylo nejmírnější za uplynulých deset měsíců.

PSALI JSME:
Český zpracovatelský průmysl: Ceny klesají, zakázky také

Zároveň se v březnu zmírnil pokles nových zakázek, tempo poklesu bylo nejmírnější od loňského srpna. Dle průzkumu nicméně poptávka zůstává slabá a odběratelé v prostředí stále vysokých inflačních tlaků odkládají své objednávky. Výrobci se i nadále snaží redukovat náklady a snižují zaměstnanost: Ta dle průzkumu PMI v březnu klesla šestý měsíc v řadě a pokles zaměstnanosti byl silný.

Zároveň se ale v březnu v tuzemském zpracovatelském průmyslu zlepšilo očekávání ohledně výroby pro příštích 12 měsíců, míra optimismu je nyní nejsilnější od loňského května. Co se týče cenových tlaků, tak náklady firem ve zpracovatelském průmyslu vykázaly v březnu meziměsíční pokles: Poprvé od ledna 2020.

Pokračoval růst prodejních cen, nicméně v březnu byl nevýrazný a dokonce byl nejslabší od prosince 2020. Zdá se, že se naplňuje scénář, v němž by přetrvávající ochlazování aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu spolu s poklesem cen energií na globálních trzích mělo vést ke zmírňování cenových tlaků v tomto sektoru české ekonomiky.

PSALI JSME:
Lednový růst cen ve výrobním sektoru je proinflačním překvapením

Březnový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí stabilizaci míry poklesu aktivity v tomto sektoru české ekonomiky. Vzhledem k prohloubení poklesu aktivity ve zpracovatelském sektoru v Německu a eurozóně jako celku není výsledek březnového průzkumu z tuzemského zpracovatelského průmyslu špatný.

Pozitivně lze hodnotit zmírnění poklesu výroby a nových objednávek, PMI průzkum zároveň naznačuje viditelné zmírňování cenových tlaků v tuzemském zpracovatelském sektoru.

Povzbudivou zprávou je růst optimismu ohledně výhledu výroby do příštích dvanácti měsíců a lze jen doufat, že se tato očekávání naplní v podobě oživení nových objednávek a výroby ve zpracovatelském sektoru jak v české ekonomice, tak napříč Evropou.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu velmi výrazně klesá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Meziroční stagnace cen v průmyslu

Ceny v průmyslu se meziměsíčně snížily o jednu desetinu procenta, zatímco naše i tržní prognóza predikovala mírný nárůst za březen. V meziročním srovnání ceny v tomto sektoru stagnovaly, a to navzdory vyskytujícím …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Analýza
Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není možné nic namítat. Ale opravdu je evropské Nutri-Score tou cestou, jíž by se mělo značení potravin ubírat?