Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se i nadále zhoršují

Analýza
Květnový PMI průzkum (index nákupních manažerů, pozn. red.) pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí, že se podmínky v tomto klíčovém sektoru české ekonomiky i nadále zhoršují.
Tuzemští výrobci čelí slabší poptávce, což je též faktor působící ve směru zmírnění inflačních tlaků. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Celkový PMI indikátor nicméně setrval na své dubnové úrovni 42,8 a tempo zhoršování podmínek ve zpracovatelském sektoru tak v květnu dále neakcelerovalo. V květnu se prohloubilo tempo propadu výroby, mírně se však zpomalil pokles nových objednávek.

Příznivý je z pohledu inflace cenový vývoj ve zpracovatelském sektoru, neboť květnový průzkum hlásí další výrazný pokles nákladů a poprvé od října 2020 došlo také k poklesu prodejních cen. Optimismus ohledně výhledu výroby pro příštích dvanáct měsíců se sice zlepšil, úroveň příslušného indikátoru důvěry zůstává pod svým historickým průměrem.

Souhrnný indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, setrval v květnu na své dubnové úrovni, jež činila 42,8, což je zároveň nejnižší úroveň od loňského prosince. Finanční trh očekával pokles celkového indikátoru PMI na úroveň 41,5.

Pod úrovní padesáti bodů, jež v tomto průzkumu vytváří kritickou hranici mezi růstem a poklesem aktivity ve zkoumaném sektoru ekonomiky, se PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl nachází již dvanáctý měsíc v řadě.

PSALI JSME:
Průmyslu chybí nové zakázky

Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském průmyslu v květnu prohloubilo tempo poklesu výroby, jež bylo nejsilnější za uplynulé tři měsíce. Nepatrně se ve zpracovatelském průmyslu v květnu zmírnilo tempo poklesu nových zakázek.

Dle průzkumu poptávka zůstává slabá, nepříznivý vliv má předchozí růst cen a v řadě případů také náročná ekonomická situace jednotlivých firem. Výrobci mají v situaci klesající výroby a slabších objednávek volné kapacity, což je vede ke snižování zaměstnanosti, jež ve zpracovatelském průmyslu v květnu klesla dvanáctý měsíc v řadě. Pokles zaměstnanosti byl silný.

V květnu se dle průzkumu PMI sice v tuzemském zpracovatelském průmyslu zlepšilo očekávání ohledně výroby pro příštích 12 měsíců, míra optimismu ale zůstává pod svým historickým průměrem. PMI průzkum z tuzemského zpracovatelského průmyslu hlásí pozitivní zprávy z pohledu inflace.

Náklady firem ve zpracovatelském průmyslu vykázaly v květnu třetí meziměsíční pokles v řadě, přičemž šlo o nejsilnější pokles cen vstupů za bezmála čtrnáct let. Poprvé od října 2020 hlásí průzkum pokles prodejních cen ve zpracovatelském sektoru, přičemž tempo poklesu prodejních cen bylo nejsilnější od dubna 2016.

PSALI JSME:
Nízký PMI průmyslové aktivity již dále neklesl

Naplňuje se scénář, v němž přetrvávající ochlazování aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu spolu s poklesem cen energií na globálních trzích vede ke zmírňování cenových tlaků v tomto sektoru české ekonomiky.

Pokles cenových tlaků ve zpracovatelském průmyslu by mělo být významnou zprávou pro Českou národní banku, neboť zapadá do mozaiky scénáře zmírňující se inflace v české ekonomice. Květnový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí stabilizaci míry poklesu aktivity v tomto sektoru české ekonomiky.

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu klesá též v Německu a v eurozóně jako celku, v tomto kontextu není překvapivé, že také tuzemský zpracovatelský sektor hlásí pokračující pokles výroby a objednávek.

Povzbudivou zprávou je odeznívání cenových tlaků v tuzemském zpracovatelském průmyslu. Dle průzkumu PMI nyní již klesají nejen náklady, ale také prodejní ceny. Pokles cenových tlaků je konzistentní jak s vývojem cen komodit na globálních trzích, tak se skutečností, že tuzemští výrobci čelí slabší poptávce, což je též faktor působící ve směru zmírnění inflačních tlaků.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
České ekonomice by pomohl optimismus. Kroky Fialovy vlády jej ale nepodporují

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB