Podnikatelé se nenapojují na EET správně. Hrozí jim pokuty a úniky citlivých obchodních dat

Podnikatelům hrozí sankce ze strany finanční správy i obchodní inspekce. Kvůli chybějícím zákaznickým displejům u zařízení pro EET i nevalidním účtenkám podle zákona o účetnictví na ně čekají postihy. Podnikatelé navíc napojují on-line pokladny do interních sítí, aniž by prověřili bezpečnostní rizika spojená s útoky hackerů. Hrozí tak úniky obchodních dat z počítačů. Vyplývá to z nejnovějších expertiz Hospodářské komory. Její odborníci se kromě školení a testování zařízení podíleli na přípravě prvního pojištění pro EET.

„Průběh první vlny elektronizace tržeb se nepotýká s výraznějšími technickými problémy na straně finanční správy. Podle našich expertiz zaměřených na procesní a technickou stránku na straně podnikatelů jsme ale objevili mimo jiné závažné bezpečnostní mezery v implementaci zařízení EET,“ upozorňuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Přes kasy, které jsou nepřetržitě připojené k internetu, se mohou zvenčí dostat hackeři k informacím z počítačů, které byly dosud v uzavřeném systému.

Za dalšími riziky stojí špatný výklad zákonů některých výrobců EET zařízení. „Podle zákona o ochraně spotřebitele by pokladna měla být vybavena displejem, který umožní zákazníkům kontrolovat markované položky. Řada pokladen navíc vydává nevalidní účtenky, které sice splňují zákon o EET, ale nenaplňují podmínky zákona o účetnictví. To může přinést další problémy jak obchodníkům, tak jejich zákazníkům. Zavedení EET navíc generuje i další rizika, která pomůže pokrýt první pojištění pro EET. Na jeho vývoji jsme intenzivně spolupracovali s odborníky z pojišťovny Generali. K dispozici bude od příštího týdne,“ upřesňuje expert Hospodářské komory pro EET Jakub Rainisch.

„Podnikatelům zapojeným do druhé vlny EET přinášíme řešení, které kryje rizika související se zavedením EET pokladen, které bude možné pojistit i samostatně,“ vysvětluje předseda představenstva a generální ředitel pojišťovny Generali Pavel Mencl. „Filozofie komplexního přístupu Hospodářské komory k problematice EET je blízká našemu vnímání pojištění, kdy jednotlivé produkty stavíme jako službu,“ doplňuje.

Již první vlna EET odhalila v praxi i během testování zařízení pro EET Hospodářskou komorou na trhu pokladních řešení propastné rozdíly. „Řada podnikatelů se nezvládla zorientovat, pokladnu vybírali bez rozmyslu nebo s nedostatkem informací, a nyní bojují s poruchami, dublováním plateb nebo dlouhým čekáním na účtenku. Věříme, že nezávislé testování Hospodářské komory pomůže vnést do této oblasti přehled a oddělí kvalitu od neprověřených řešení. I proto jsme nechali ihned otestovat všechna naše zařízení,“ popisuje některé z problémů Michal Wantulok ze společnosti Dotykačka.

Hospodářská komora testuje na trhu dostupná zařízení již od loňska. Výsledky deklarovaných funkcionalit a bezpečnostních rizik zpřístupňuje podnikatelům na webu http://www.eet-ano-ale.cz. Hospodářská komora se rozhodla pomoci podnikatelům tím, že jim ve spolupráci s pojišťovnou Generali zpřístupní specializované pojištění, které kryje rizika spojená s EET.

Pro majitele otestovaných pokladen bude výhodnější. Pojistná ochrana je přitom širší, než je jinak u elektroniky a výpočetní techniky běžné. Vztahuje jak na hardware, tak na software. Zahrnuje i krytí nákladů na obnovu dat po pojistné události včetně případné sankce udělené státními orgány za neodeslání datové zprávy správci daně, například z důvodu zničení pokladny a uložených dat v případě přepětí v elektrické síti.

Roční pojistné se pohybuje v řádu stokorun v závislosti na typu pokladního systému. Spoluúčast v případě škody činí 500 korun.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nadace Tomáše Berdycha podporuje dárcovství krevní plasmy

Tomáš Berdych se rozhodl podpořit myšlenku dárcovství krevní plasmy. Jeho nadace zahájila spolupráci s dárcovským centrem Plasma place. Stalo se tak v rámci Mezinárodního týdne dárcovství krevní plasmy, který má upozornit na vzrůstající význam této nenahraditelné tělní tekutiny pro moderní medicínu.

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru