Podnikatelské půjčky: Jaké existují možnosti financování podnikání a rozvoje firmy?

Každá firma potřebuje k rozvoji podnikání i k financování svého běžného provozu dostatečný zdroj financí. Ty slouží jak k nákupu materiálu a úhrady nenadálých výdajů, tak i k investicím či modernizaci výroby. Pokud společnost nemá své vlastní finanční rezervy je nucena hledat externí zdroje. Jaké se nabízí možnosti při financování rozvoje podnikání?
Ilustrační foto: Archív

K nejběžnějším zdrojům externího financování patří podnikatelská půjčka. A právě na financování pomocí úvěru se zaměříme. K získání podnikatelské půjčky existují dvě základní možnosti – podnikatelský úvěr od banky a podnikatelská půjčka od nebankovní společnosti. V čem se oba úvěry liší? Především rozdílnými podmínkami pro získání úvěru.

Bankovní podnikatelská půjčka

Bankovní společnosti zpravidla rozlišují podnikatelský úvěr na provozní, investiční a kontokorentní. Podle tohoto rozdělení se odvíjí také podmínky půjčky. Zatímco kontokorentní bankovní úvěr pro financování podnikání lze získat relativně nejsnáze, pak provozní a investiční úvěr vyžaduje větší úsilí.

Pro posouzení a schválení úvěru totiž banky vyžadují předložení dokumentů, které prokazují vývoj firmy, její aktuální stav a budoucí plány. Banky proto vychází:

  • z finanční rozvahy společnosti,
  • z míry zadluženosti,
  • z úvěrové historie firmy,
  • z podnikatelského záměru v případě investičních úvěrů.

Naprostou samozřejmostí je také ručení žadatele o úvěr.

U banky lze získat podnikatelský úvěr až v řádech milionů korun s dobou splatnosti až dvaceti let. Před samotným sjednáním úvěru se vyplatí vybrat vhodnou banku, která firmě poskytne nejlepší podmínky s minimálními výdaji za vedení a správu půjčky a v případě krize umožní snížení či odložení splátek.

Úvěr od nebankovní společnosti

Financování podnikatelských aktivit lze sjednat i u nebankovní společnosti. Na rozdíl od běžných bank poskytují nebankovní společnosti neúčelové půjčky. To znamená, že je lze využít na cokoliv bez dokládání podnikatelského záměru. Zpravidla není nutné ani dokládat vývoj hospodaření firmy a její aktuální stav. Jediným požadavkem je ručení nemovitostí a přesné dodržování splátkových termínů.

Nebankovní podnikatelské půjčky se zpravidla vyznačují kratší dobou splatnosti a nižším objemem půjčených financí. Půjčit si lze v řádech jednotek až stovek tisíc korun s dobou splatnosti od jednoho měsíce až do 8 let. Mezi nebankovními společnostmi lze nalézt také výjimky s dobou splatnosti až dvaceti let.

Nepodceňujte podmínky úvěru

Ať už se rozhodnete financovat podnikání bankovním úvěrem či půjčkou od nebankovní společnosti vždy mějte na paměti včasnou úhradu splátek. Při prodlení splátek totiž hrozí finanční sankce, které úvěr prodraží a které zároveň mohou výrazně zkomplikovat splatnost celého závazku.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.