Podnikatelské půjčky: Jaké existují možnosti financování podnikání a rozvoje firmy?

Každá firma potřebuje k rozvoji podnikání i k financování svého běžného provozu dostatečný zdroj financí. Ty slouží jak k nákupu materiálu a úhrady nenadálých výdajů, tak i k investicím či modernizaci výroby. Pokud společnost nemá své vlastní finanční rezervy je nucena hledat externí zdroje. Jaké se nabízí možnosti při financování rozvoje podnikání?
Ilustrační foto: Archív

K nejběžnějším zdrojům externího financování patří podnikatelská půjčka. A právě na financování pomocí úvěru se zaměříme. K získání podnikatelské půjčky existují dvě základní možnosti – podnikatelský úvěr od banky a podnikatelská půjčka od nebankovní společnosti. V čem se oba úvěry liší? Především rozdílnými podmínkami pro získání úvěru.

Bankovní podnikatelská půjčka

Bankovní společnosti zpravidla rozlišují podnikatelský úvěr na provozní, investiční a kontokorentní. Podle tohoto rozdělení se odvíjí také podmínky půjčky. Zatímco kontokorentní bankovní úvěr pro financování podnikání lze získat relativně nejsnáze, pak provozní a investiční úvěr vyžaduje větší úsilí.

Pro posouzení a schválení úvěru totiž banky vyžadují předložení dokumentů, které prokazují vývoj firmy, její aktuální stav a budoucí plány. Banky proto vychází:

  • z finanční rozvahy společnosti,
  • z míry zadluženosti,
  • z úvěrové historie firmy,
  • z podnikatelského záměru v případě investičních úvěrů.

Naprostou samozřejmostí je také ručení žadatele o úvěr.

U banky lze získat podnikatelský úvěr až v řádech milionů korun s dobou splatnosti až dvaceti let. Před samotným sjednáním úvěru se vyplatí vybrat vhodnou banku, která firmě poskytne nejlepší podmínky s minimálními výdaji za vedení a správu půjčky a v případě krize umožní snížení či odložení splátek.

Úvěr od nebankovní společnosti

Financování podnikatelských aktivit lze sjednat i u nebankovní společnosti. Na rozdíl od běžných bank poskytují nebankovní společnosti neúčelové půjčky. To znamená, že je lze využít na cokoliv bez dokládání podnikatelského záměru. Zpravidla není nutné ani dokládat vývoj hospodaření firmy a její aktuální stav. Jediným požadavkem je ručení nemovitostí a přesné dodržování splátkových termínů.

Nebankovní podnikatelské půjčky se zpravidla vyznačují kratší dobou splatnosti a nižším objemem půjčených financí. Půjčit si lze v řádech jednotek až stovek tisíc korun s dobou splatnosti od jednoho měsíce až do 8 let. Mezi nebankovními společnostmi lze nalézt také výjimky s dobou splatnosti až dvaceti let.

Nepodceňujte podmínky úvěru

Ať už se rozhodnete financovat podnikání bankovním úvěrem či půjčkou od nebankovní společnosti vždy mějte na paměti včasnou úhradu splátek. Při prodlení splátek totiž hrozí finanční sankce, které úvěr prodraží a které zároveň mohou výrazně zkomplikovat splatnost celého závazku.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Jaká bude ochrana podnikání v souvislosti s koronavirem?

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) včera oficiálním dopisem vyzvala předsedu vlády České republiky, ministra zdravotnictví, ministra průmyslu a obchodu a ministryni práce a sociálních …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čeští chtějí potvrzovat platby otiskem prstu

Průzkum
Podle platební společnosti Visa se zvyšuje zájem českých držitelů karet o biometrické potvrzování plateb, například ověřením otisku prstu. Vyplývá to z regionálního průzkumu, který Visa loni na podzim zrealizovala v České republice, Maďarsku a na Slovensku. Do on-line průzkumu ke studii studie Central Europe biometrics survey se zapojilo se 1000 dospělých držitelů karet z České republiky, Maďarska a Slovenska.

Z Česka bude brzy holina

Budou-li lesy umírat dál takovým tempem, jako poslední dva roky, tak se až na výjimky z Česka stane holina. A to se …
Rolovat nahoru