Podnikatelům a živnostníkům stoupnou odvody

Podnikatelům a živnostníkům, tedy osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ), opět stoupnou povinné zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Minimální měsíční zálohy se zvýší u sociálního pojištění o 29 Kč na 1972 Kč a u zdravotního pojištění o 26 Kč na 1823 korun.

Ilustrační foto: FAEI.cz

Obě platby jsou totiž vázané na průměrnou mzdu, kterou ministerstvo práce a sociálních věcí stanovila pro příští rok na 27 006 Kč. U zdravotního pojištění činí měsíční záloha 13,5 % z poloviny průměrné mzdy a u sociálního pojištění 29,2 % ze čtvrtiny průměrné mzdy.

Výše zálohy závisí na zisku v minulém roce, OSVČ vykonávající hlavní činnost však musejí poukazovat alespoň minimální zálohu. Ta za celý rok 2016 musí být na zdravotním pojištění 21 875 Kč a na sociálním pojištění 23 660 Kč.

Na rozdíl od daně z příjmu fyzických osob, kdy při nízkému zisku nemusejí díky uplatnění daňových slev a daňových odpočtů platit nic, na sociální a zdravotní pojištění musejí i při velmi nízkém zisku nebo ztrátě pojistné zaplatit. Zaměstnanci, důchodci nebo studenti přivydělávající si během roku měsíční zálohy neplatí, i když daňové přiznání podávají.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru