Podnikové služby v Praze rostly o pětinu a do konce roku naberou dalších 5000 lidí

Obor podnikových služeb v Praze meziročně vzrostl o 20 % a stejný růst se očekává i v příštím roce. Pražská centra služeb aktuálně zaměstnávají již 50 000 expertů a do konce roku 2018 plánují nábor dalších 5 000 lidí.

Částečně půjde o pracovníky ze zahraničí, které obor láká s pomocí hned několika projektů. V Německu a Anglii oslovuje uchazeče prostřednictvím projektu Czech Your Talent, ve Francii s pomocí programu Czech Emploi. Investory se do Prahy daří lákat i přes vyšší náklady oproti zbytku ČR, a to zejména díky výborné infrastruktuře, dostupnosti moderních kanceláří, množství vysokých škol a vysoké kvalitě života. Vyplývá to z průzkumu asociace ABSL.

„Praha je pro mezinárodní centra podnikových služeb ideální destinací. Nabízí jak výborné dopravní spojení do všech končin světa, tak i kvalitní infrastrukturu a vysokou kvalitu života. Kromě samotných investorů dokáže přilákat i řadu odborníků, a to nejen z nejrůznějších koutů České republiky, ale i ze zahraničí,“ říká Jonathan Appleton, ředitel asociace ABSL s tím, že v uplynulém roce v Praze otevřela své provozy desítka nových investorů z oboru podnikových služeb. Prahu volí i přes vyšší náklady oproti zbytku ČR. Například ve srovnání s Brnem má Praha až o 30 % vyšší nájmy a o 24 % vyšší mzdové náklady, rozdíly oproti Ostravě jsou ještě větší.

5 000 pracovních míst do konce roku 2018

Do konce roku 2018 nabídne obor podnikových služeb v Praze 5 000 volných pracovních míst, přičemž půjde zejména o kvalifikované pracovní pozice z oblastí financí, informačních technologií, logistiky a personálních služeb. Mzdy v oboru přitom v mnoha případech přesahují průměr. Dle ČSÚ činila ve druhém čtvrtletí 2018 průměrná mzda obyvatel Prahy 39 688 Kč měsíčně. Nástupní mzda absolventa začínajícího v oboru finančních služeb činí podle údajů personální agentury Randstad až 30 000 Kč měsíčně, pozice s 5 lety praxe v oblasti IT dosahují na měsíční mzdu 50 000 Kč a vedoucí pracovníci v HR si můžou za měsíc vydělat až 87 000 Kč. Kariérní příležitosti nenabízí obor jen pro experty s praxí, ale i pro čerstvé absolventy. Z tohoto pohledu má Praha velký potenciál, na 8 veřejných a 22 soukromých vysokých školách studuje zhruba 120 000 studentů a ročně školy opustí téměř 30 000 absolventů.

I když je míra nezaměstnanosti v Praze velmi nízká, aktuálně na úrovni 2,16 %, ABSL se nedostatku pracovníků neobává, naopak: „Rozvoj, který náš obor čeká v následujícím období, umožní nejen noví absolventi vysokých škol, ale i pracovníci ze zahraničí. Cizinci tvoří již dnes zhruba třetinu všech zaměstnanců podnikových služeb a očekáváme, že jejich podíl během následujících dvou let vzroste na polovinu,“ říká Jonathan Appleton a dodává: „Řada našich členů je zapojena například do nového projektu Francouzského velvyslanectví v Praze a francouzské vládní agentura Pôle emploi, kteří se snaží do ČR přilákat nezaměstnané Francouze, anebo do programu Czech Your Talent, který rozvíjíme s agenturou CzechInvest, zdrojů nových pracovníků je tedy dostatek.“ Jeho slova potvrzuje i David Mansfeld, ředitel rostoucího mezinárodního centra podnikových služeb Johnson&Johnson:

„V našem pražském centru podnikových služeb aktuálně pracuje více než 800 zaměstnanců, z nichž 38 % představují cizinci z 26 zemí světa. V současné době potřebujeme zejména francouzsky mluvící pracovníky do našeho HR oddělení, a proto se při hledání nových kolegů hodně zaměřujeme na Francii. Mimo jiné i prostřednictvím projektu Czech Emploi.“

200 tisíc m2 volných kanceláří, výhodnější nájmy než ve Vídni či Varšavě

Velký potenciál skýtá Praha i v oblasti kancelářských prostor. Dle společnosti JLL se v Praze nachází přibližně 3 358 000 m2 kancelářských prostor, přičemž nájmy se zde pohybují nejčastěji kolem 20 – 21 euro za 1 m2 za měsíc, ve vzdálenějších částech Prahy se však lze dostat i na 13,50 euro za 1 m2 za měsíc. Úrovní a cenou nájmů tak Praha nabízí lepší podmínky než ostatní středoevropské metropole, jako je Vídeň, Varšava nebo Budapešť. V současné době je k dispozici k pronájmu cca 200 000 m2 volných kancelářských ploch, do roku 2019 by však mohlo být dokončeno dalších 335 000 m2. Podnikové služby spolu s IT firmami přitom patří k největším nájemcům.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Atopická dermatitida není pouhá vyrážka

Startující projekt zaměřený na podporu osvěty o atopické dermatitidě upozorňuje na tíživé životní situace lidí s výskytem tohoto chronického onemocnění. Prostřednictvím krátkých videí se široká veřejnost seznámí se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru