Podpora velkých podniků roste na úkor drobných a začínajících živnostníků

Rozhovor
Místní akční skupiny (MAS) jsou nestátní neziskové organizace, které se podílejí na obnově a rozvoji venkova za pomoci finanční podpory z Evropské unie a z národních programů. Vloni jich v Česku existovaly téměř dvě stovky. O smyslu dotací a grantů pro drobné živnostníky na venkově jsme si povídali s Jakubem Černým z pelhřimovské MAS Šipka, členem celorepublikové Národní sítě Místních akčních skupin.
MAS fungují v podobě nestátní neziskové organizace a podílí se na obnově a rozvoji venkova s cílem zlepšit kvalitu života. Vloni bylo v Česku 179 Místních akčních skupin. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Do této chvíle MAS po celé republice podpořily více než tisíc podnikatelských projektů za téměř půl miliardy korun. Jaké jsou možnosti pro drobné podnikatele na venkově získat granty nebo dotace?
Drobní podnikatelé mohou získat granty nebo dotace výhradně přes místní akční skupiny. Některé z krajů pak podnikatelům nabízejí další dotační podporu. Začínající podnikatelé dále mohou získat finanční podporu prostřednictvím výzev z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). Nicméně pravidla jsou vzhledem k možné výši podpory velmi složitá a většina žadatelů nedokáže správně o dotaci žádat nebo si ji udržet. Tím myslím, splnit veškeré podmínky při realizaci.

Vyplatí se živnostníkovi o takovou dotaci požádat s ohledem na administrativu a byrokracii? A mohou o ně žádat během celého roku?
Místní akční skupiny vyhlašují výzvy kolové, což znamená, že jsou časově omezené. Obvykle mohou zájemci žádat přibližně jeden měsíc v roce. Kraje to mají většinou na přelomu roku. Byrokracii a administrativu při žádostech skrze místní akční skupiny bych nazval přiměřenou. OP PIK je oproti tomu opravdu velice složitý.

Na co lze finance využít? A kolik peněz z nich podnikatelé mohou čerpat?
Jde zejména o pořízení nového vybavení pro podnikání, včetně případných stavebních prací. Vždy musí jít o nový dlouhodobý majetek – hmotný a nehmotný, případně i nemovitý. Není možná pouhá obnova majetku. Dotace je 45 procent z investice, která může být v rozmezí 50 tisíc až 5 milionů korun. MAS však tuto výši většinou omezují při hodnocení projektu. Typický projekt je tak v maximální investici do 1 milionu korun. Spoluúčast žadatelů je tedy 55 procent.

Co žadatelé musejí v praxi pro získání dotací udělat? Na koho se mohou obrátit?
Nejdříve doporučuji žadatelům zjistit, do jaké místní akční skupiny spadají, případně ji kontaktovat s dotazem na výzvy a domluvit si konzultaci. Poté musí svůj záměr zpracovat do projektu a založit si účet na Státním zemědělském intervenčním fondu (SZIF) v Portálu farmáře. Tam pak zpracovanou žádost se všemi přílohami podnikatel ukládá.
Poté dochází k hodnocení jak ze strany místních akčních skupin, tak ze strany SZIF. Když je vše v pořádku, je žádost schválena a živnostníci mohou projekt začít realizovat. Musí přitom dodržet veškeré podmínky. Poté si žádají o proplacení projektových výdajů. Pokud je vše v pořádku, tak finance přijdou na účet živnostníka.

PSALI JSME:
Mladým chybí chuť podnikat. Odrazuje je přílišná byrokracie

Jak podnikatelům pomáhají místní akční skupiny? V čem všem je podporují?
MAS pořádají informační semináře a nabízí individuální konzultace. Případné další dotazy a nejasnosti v pravidlech konzultují přímo na SZIF. Vysvětlují návody na zpracování žádostí o dotace. Propagují své výzvy. Jsou prostě v nepřetržitém kontaktu s žadateli. Podnikatelům jsou k ruce, když si neví rady se žádostí.

Jak vnímáte podporu drobných živnostníků formou dotací vy osobně?
Pro naši MAS je toto velmi zásadní podpora, která přispívá k udržení a zpomalení postupného likvidování středně příjmové vrstvy, která je převážně tvořena malými podniky. Na našem území je velké množství velkých podniků, které v současné době nulové nezaměstnanosti likvidují menší podnikatele tím, že přetahují zaměstnance.
Někdy dochází k tomu, že dokonce zaměstnávají živnostníky, kteří přestávají podnikat, nebo své podnikání převedou na vedlejší činnost. Problém je, že rostou a zjednodušují se podpory velkých podniků, průmyslových i zemědělských, na úkor drobných a začínajících živnostníků. Dotace určené pro malé a začínající podnikatele mají často tak složité podmínky, že jejich plnění dělá dotaci ekonomicky nevýhodnou.

PSALI JSME:
Bída nejen českého venkova

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.