Podzim přinese zdražování

Ekonomická předpověď na podzim je pochmurná. Lidé se budou strachovat o práci a mzdy jim porostou pomaleji. Navíc zdraží celá řada nezbytných i oblíbených produktů a služeb.
Bylo by vhodné, aby pivovary přistoupily pouze ke zdražování balených piv. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Přestože mnozí lidé mají strach o práci a tempo růstu mezd zpomaluje, v obchodech se dočkáme zdražování. O tom, že se inflace bude držet mimo své toleranční pásmo je přesvědčena i Česká národní banka ve své srpnové prognóze. Inflace by se podle prognózy měla vrátit zpět do svého tolerančního pásma až v roce 2021. Stále se však bude držet nad svým inflačním cílem ve výši 2,0 procenta.

Zdražovat bude celá škála produktů a služeb. Již minulé měsíce nepotěšily milovníky neřestí. Například ceny tabákových výrobků v červenci meziročně vzrostly o 13,8 procenta. Podobné to bylo u cen lihovin, které podražily o 10,6 %. Zdražování neřestí lze očekávat i v následujících měsících. Po tabáku a tvrdém alkoholu se zřejmě zvýší ceny piva.

PSALI JSME:
Už je to tady. Začalo masivní propouštění

Pivovary nesly velice těžce, že v průběhu pandemie koronaviru byly zavřené hospody. Rovněž jim nesvědčil deštivý začátek léta. Navíc na pivovary doléhá vysoká míra inflace v ekonomice, která se promítá do jejich vstupů. V důsledku těchto skutečností bude pravděpodobně docházet ke zdražování piva. To by pro hospody mohla být další rána. Bylo by proto vhodné, aby pivovary přistoupily pouze ke zdražování balených piv.

Zdražovat bude i celá řada dalších produktů. Milovníky zdravého životního stylu jistě zaskočí skokový nárůst cen ovoce. Vyšší ceny však budeme registrovat u celé řady základních potravin jako je maso, mouka nebo cukr. Nadále budeme svědky zvyšování cen nájemného a dalších nezbytných produktů a služeb. Ekonomická předpověď na podzim je tedy pochmurná.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zdražování běží na plné obrátky. Češi si připlatí za pivo

Zavřít reklamu ×
  1. Chudáci firmy viz.Pilsner zisk 4,5mld. A přesto zdraží, aby náhodou kvůli poklesu zisku nepřišli manažeři o fleky a majitel jen se 3mld. A u jiných firem tomu bude podobně. Chápu malé firmy,které zápasí o přežití, ale proč nadnárodní společnosti v době celosvětové korona krize ?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru