Podzimní sezóna je tady a s ní i střety aut se zvěří

Podzimní období s kratšími dny, mlhami a přízemními mrazíky zvyšují riziko kolizí motoristů, mezi které patří i nebezpečný střet se zvěří. Právě během října je nebezpečí mimořádné, umocněné i obdobím říje vysoké zvěře. To snižuje její ostražitost a vede někdy k nepřirozenému chování.
Podzimní období zvyšují riziko střetu motoristů se zvěří. Ilustrační foto: Shutterstock

Například podle statistik Uniqa pojišťovny počty případů srážek se zvířaty meziročně stoupají a činí už více než deset procent všech škod. Podle policejních statistik v období od října 2021 do března 2022 přibylo v Česku srážek aut se zvěří zhruba o čtvrtinu. Průměrná škoda představovala téměř 45 tisíc korun.

Počet srážek se zvěří dosáhl 7225 případů, což je nejvyšší číslo v zimním období za poslední čtyři roky, jak vyplývá z tzv. SRNA indexu, za nímž stojí Centrum dopravního výzkumu (CDV) ve spolupráci s Generali Českou pojišťovnou. K největšímu množství nehod ve sledovaném období došlo ve středních Čechách (1 635 případů), Ústeckém kraji (1 028) a na Vysočině (885).

„Zdaleka už neplatí, že události tohoto druhu nastávají v zalesněných a málo obydlených oblastech. Zvěře stále přibývá a musí si shánět potravu. Divoká zvěř se tak často dostane do obydlených míst a už není výjimkou, když ke střetu dojde přímo na návsi nebo na náměstí v obci,“ informovala redakci Eva Svobodová, tisková mluvčí Uniqa pojišťovny.

PSALI JSME:
Riziko střetu řidičů s přemnoženou zvěří rok od roku roste

Ze statistik vyplývá, že největší riziko střetu motoristů se zvěří je v brzkých ranních a pozdních nočních hodinách. Ovlivňuje to především snížená viditelnost krátce před východem slunce a po jeho západu. Celoročně je srážka se zvířetem nejpravděpodobnější v časovém rozmezí kolem 22. hodiny. Podle Michala Bíla z CDV srny a srnci představují až 80 procent sražené zvěře.

Univerzální rada pro případy, kdy autu zkříží silnici zvíře, neexistuje. Každé zvíře se chová specificky, některé ztuhne, jiné se dá na útěk. Přesto se vyplatí přemýšlet o jízdě úseky, kde se zvířata mohou pohybovat. Základem je podle odborníků dodržování následujících doporučení:

 • Neignorovat dopravní značky „Pozor, zvěř“.
 • Neignorovat značky nabádající ke zpomalení v krajině i tam, kde zdánlivě žádné riziko nehrozí.
 • Nejezdit příliš blízko krajnice s nevysekanou trávou či zarostlým příkopem.
 • Spatří-li motorista jedno zvíře, lze předpokládat, že v blízkosti může být celé stádo.
 • Ztlumit dálková světla, aby zvíře nebylo oslněno, a případně zatroubit klaksonem

PSALI JSME:
Co si ohlídat u pojištění auta nejen na podzimních silnicích?

A jak se chovat při a po nevyhnutelné kolizi?

 • Držet pevně volant, brzdit, ale vyvarovat se náhlých vybočení v zájmu vyhnout se zvířeti. Tím řidič riskuje smyk nebo nezvládnutí manévru a tvrdý náraz například do stromu či převrácení vozidla do příkopu.
 • Po zastavení zapnout blikačky, obléknout si reflexní vestu a za vozidlo umístit nehodový trojúhelník.
 • Ihned volat policii, která vyrozumí automaticky majitele honitby, aby se postaral o mrtvé či zraněné zvíře. Tento krok je třeba udělat i v případě, kdy se zdá, že zvíře odběhlo a na autě není příliš velká škoda.
 • Nemanipulovat se zvířetem.
 • Zdokumentovat místo nehody, zvíře, stopy i stav vozidla nafocením na mobilní telefon.
 • Je-li auto nepojízdné, pomůže s odtahem asistenční služba k pojištění.

„Pokud motorista sražené zvíře z místa nehody odveze, vystavuje se riziku trestního stíhání pro trestný čin pytláctví. Trestným činem je takový úkon v případě, kdy jeho hodnota převyšuje částku pět tisíc korun. Hodnota jelena činí bezmála 30 000 korun, srnce více než polovinu a divokého prasete asi 23 000 korun,“ upozornila Svobodová.

PSALI JSME:
Zimní motoristická sezóna: Počet střetů řidičů se zvěří na tuzemských silnicích roste

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Na Aukro se v říjnu objevily raritní veterány

Celkem 27 motoristů se zálibou ve veteránech se v říjnu pralo na aukčním portálu Aukro o Škodu 440 Spartak starou 64 let. Parádní plně funkční sběratelský kousek z roku 1958 s platnou STK se nakonec prodal za 345 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB