Pohled veřejnosti na ekonomickou budoucnost země je příznivější než v minulosti

Mírně nadpoloviční většina veřejnosti (59 %) má obavy z ekonomického vývoje. V dlouhodobé časové řadě STEM jde o potvrzení trendu oslabování obav od roku 2014. Aktuální hodnota tedy patří k těm nejnižším dosud zjištěným (podobné hodnoty byly v polovině 90. let). Obavy z ekonomického vývoje jsou stále vyšší mezi lidmi staršími, méně vzdělanými a zaměstnanými v dělnických profesích. Při výhledu na budoucí rok z perspektivy české ekonomiky převažuje optimismus, pětina lidí (21 %) čeká přímo zlepšení, tři pětiny (59 %) očekávají neměnnou situaci. Pouze pětina občanů (19 %) předpokládá zhoršení ekonomické situace v zemi.

Citovaný výzkum neziskového ústavu STEM (www.stem.cz) byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 27. února až 6. března 2017. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl soubor 1042 respondentů.

Současnou ekonomickou situaci v České republice hodnotí odborníci pozitivně, jako dobře fungující ekonomiku. Česká ekonomika je podle názoru analytiků tažena zejména příznivou spotřebou domácností, které profitují z vývoje na trhu práce, kde míra nezaměstnanosti poklesla k nejnižším hodnotám za posledních 20 let.

Jak situaci vidí česká veřejnost? Jaká jsou očekávání občanů v oblasti ekonomického vývoje? Podle výsledků březnového průzkumu STEM má mírně nadpoloviční většina občanů (59 %) obavy z budoucího ekonomického vývoje. Tento údaj je však třeba zařadit do kontextu dlouhodobého vývoje, kdy byly v letech 1997 až 2016 většinou obavy v populaci silnější.

Od ekonomické krize roku 2009 byly obavy z ekonomického vývoje v zemi mezi českými občany velmi silné, nad hranicí 70 %. Slábnout začaly s nástupem koaliční vlády Bohuslava Sobotky a současná míra obav z ekonomického vývoje je na úrovni poloviny 90. let.

Obavy z ekonomického vývoje jsou častější mezi ženami (62 %), lidmi s nižším vzděláním (se základním 61 %, vyučení 68 %), dále mezi lidmi staršími 60 let (65 %), resp. důchodci (67 %) a dělníky (71 %). Naopak v menšině jsou lidé obávající se ekonomické budoucnosti mezi vysokoškolsky vzdělanými (44 %), studenty (43 %), podnikateli (46 %) a odbornými pracovníky (42 %).

Pokud se podíváme na rozdíly mezi různými sociodemografickými skupinami v loňském roce a letos, zjišťujeme, že míra obav z ekonomického vývoje podprůměrně oslabila mezi staršími lidmi (2016: 69 %, 2017: 65 %), vyučenými (viz graf) a dělníky (2016: 75 %, 2017: 71 %). Naopak nejvíce se snížily obavy mezi odbornými pracovníky (2016: 64 %, 2017: 42 %).

Obavy z ekonomického vývoje jsou nejčastější mezi stoupenci KSČM, naopak nejméně časté mezi příznivci TOP 09.

Březnový výzkum zahrnoval rovněž otázku na perspektivy vývoje celkové ekonomické situace v naší zemi. Ve vyhlídkách na příštích 12 měsíců očekává třípětinová většina občanů (59 %), že se ekonomika nebude výrazně měnit. Pětina (21 %) čeká zlepšení ekonomické situace České republiky, mírně nižší podíl (19 %) naopak předpokládá zhoršení.

Časová řada STEM ukazuje jednoznačně pesimistickou atmosféru ve společnosti v roce 2009, kdy jasná většina občanů (73 %) očekávala zhoršení ekonomické situace. Od roku 2001 se tento podíl snižoval, zásadní propad nastal s nástupem koaliční vlády premiéra Sobotky (od roku 2013 do roku 2014 snížení o 25 %). Zároveň kontinuálně narůstal podíl těch, kteří očekávají v nejbližší době neměnnou ekonomickou situaci, a s jistými výkyvy i podíl jednoznačných optimistů čekajících přímo zlepšení v této oblasti.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.