Pohonné hmoty Česku zdražují k maximům od letošního léta. Jak se budou vyvíjet v roce 2021?

Názor
Pohonné hmoty přes vánoční svátky dále zdražovaly. Na 1. svátek vánoční dosáhly své nejvyšší ceny od první poloviny letošního srpna. Benzín Natural 95 se prodával za 28,08 koruny za litr a nafta vyšla na 27,52 koruny za litr. I když od té doby pohonné hmoty mírně zlevnily, na poměrně vysokých úrovních – vysokých na poměry koronavirové krize – vstoupí i do roku 2021. Jak se budou vyvíjet v jeho prvním týdnu? A jak v celém jeho průběhu? 
Pohonné hmoty Česku zdražují k maximům od letošního léta. Ilustrační foto: Pixabay.com

V prvním týdnu roku 2021 lze očekávat stagnaci cen pohonných hmot. Cena ropy Brent se stále drží relativně vysoko, v pásmu od 51 do 52 dolarů za barel. Je tak stále prakticky nejvýše od přelomu letošního února a března, kdy koronavirová krize propukla. Vyšší cenu ropy nyní bezprostředně podporuje schválení balíku rozpočtových opatření v USA Sněmovnou reprezentantů.

Balík by měl umocnit poptávku amerického obyvatelstva právě i po ropných produktech typu benzínu či nafty. Současná poměrně vysoká cena ropy neumožňuje jít českým čerpacím stanicím s cenou příliš dolů. Nižším cenám pohonných hmot v ČR však nahrává vývoj kursu koruny k dolaru. Česká měna totiž v průběhu prosince vůči té americké mírně posiluje.

Žádné výrazné zdražení by nemělo nastat ani v celém roce 2021. Globální poptávka zůstane utlumena, a to i v případě, že se hned v prvním čtvrtletí roku 2021 celkem široce aplikují ty z nejúčinnějších koronavirových vakcín.

PSALI JSME:
Nafta je teď nejdražší od léta. Nová mutace koronaviru může ceny srazit, ale až po Novém roce

Nelze předpokládat, že by průměrná cena ropy Brent stoupla trvaleji nad 55 dolarů. Spíše se bude pohybovat v pásmu od 45 do 55 dolarů za barel. Bude tedy sice výše než letos, kdy průměrně vyjde lehce nad 40 dolarů, ale i motoristé v ČR se mohou těšit na poměrně levný rok 2021. A majitelé „dieselů“ tím více, že jim palivo díky snížení spotřební daně z nafty v průběhu roku postupně zlevní, nakonec až o 90 haléřů v porovnání se situací bez snížení daně.

Cena benzínu by se v roce 2021 v průměru měla pohybovat kolem 28,30 korun za litr a cena nafty pak kolem 27,40 korun za litr. Ve prospěch spíše nižších cen pohonných hmot bude kromě poměrně levné ropy působit tak relativně silná úroveň koruny vůči dolaru. Česká měna by mohla vůči té americké udržovat v průměru kurs pod 22 korun za dolar.

Pokud by však díky rychlejšímu rozšíření vakcín došlo také k rychlejšímu ekonomickému zotavení, ropa celosvětově zdraží výrazněji. Pak budou i vyšší ceny pohonných hmot v ČR. Jestliže naopak udeří třetí, čtvrtá, pátá vlna pandemie, a vakcína nikde, pohonné hmoty budou levnější. Tyto dva následně jmenované představují ty méně pravděpodobné scénáře.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pohonné hmoty nepřestávají zdražovat, nafta je nejdražší od začátku září

Zavřít reklamu ×
  1. Mě cena benzínu ani nafty absolutně nezajímá. Na takto zastaralé palivo už nejezdím skoro 20 let. Mě stačí LPG v současnosti za 10.9 kč…….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru