Pohonné hmoty nezastavitelně zlevňují

Názor
Ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu zrychlily svůj propad z předešlých sedmi dní. Zlevňování je v posledních více než třech měsících prakticky soustavné. Bude navíc ještě pokračovat, neboť čerpací stanice v ČR dosud do svých cen nepromítly veškerý propad cen ropy z posledních týdnů.
V dalším týdnu pohonné hmoty dále zlevní, a to až o 50 haléřů na litr. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Benzín v uplynulých sedmi dnech dle údajů CCS zlevnil o 58 haléřů na litr, a to na průměrnou cenu 26,04 koruny za litr. Je tak nejlevnější od května 2009, tedy za takřka jedenáct let. Nafta se včera prodávala za 26,23 koruny za litr, o 60 haléřů levněji než před týdnem. Je nejlevnější od dubna 2016.

Oproti své letošní nejvyšší průměrné ceně, 32,40 koruny za litr, dosažené v polovině ledna, zlevnil benzín již o takřka 6,40 koruny. Nafta oproti svému letošnímu maximu, 32,11 koruny za litr, na které vystoupala před polovinou ledna, zlevnila takřka 5,90 koruny.

Nafta zlevňuje pomaleji než benzín, neboť se výrazněji využívá v průmyslu – např. jako topná nafta – nebo v kamionové a nákladní dopravě, které nejsou opatřeními pro boj s koronavirem dotčeny tak závažně jako osobní automobilová přeprava.

V dalším týdnu pohonné hmoty dále zlevní, a to až o 50 haléřů na litr. Během května se cena pohonných hmot postupně propadne až k úrovni 25 korun za litr. Důvodem jsou nadále nízké ceny ropy na světovém trhu. Tuzemské čerpací stanice ještě ve svých cenách plně nezohlednily takřka dvacetiprocentní pokles ceny ropy Brent, k němuž došlo od poloviny dubna.

Včera a dnes se nicméně ropě Brent dařilo odpoutávat od svého několikadenního minima pod dvaceti dolary za barel, což lze považovat za známku nadcházející stabilizace trhu. Data společnosti TomTom International například potvrzují, že dopravní situace v čínských městech Pekingu a Šen-čenu plně odpovídala stavu ve stejném období loňska. Dopravní zácpy během denní špičky silničního provozu v těchto městech byly meziročně dokonce ještě intenzivnější. V Šanghaji intenzita jen nepatrně meziročně zaostávala.

PSALI JSME:
Ceny pohonných hmot klesají k úrovni 26 korun za litr

Jinými slovy, dopravní situace v Číně, jež je největším světovým dovozcem ropy, se v řadě klíčových ohledů již vrátila k normálu. To světovému trhu s ropou poskytuje vítanou vzpruhu. K jeho stabilizaci navíc stěžejně přispěje omezení těžby ropy o zhruba deset milionů barelů ropy denně, na kterém se klíčoví světoví těžaři v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem dohodli v tomto měsíci a které platí od zítřka. Těžbu však omezí i země typu Norska, které se jinak mezinárodních dohod o omezení těžby účastní jen naprosto ojediněle.

Cena jednoho barelu ropy Brent vyjádřená v české měně minulý týden podle údajů agentury Bloomberg klesla na úroveň zhruba 408 korun. Šlo o nominálně nejnižší korunovou cenu ropy od března 1999. Dost možná to bylo absolutní korunové dno ropného trhu během celé koronavirové krize.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pohonné hmoty zlevní patrně až k 25 korunám za litr

×
  1. pocitam ze se to zastavi aby se vydelalo. ikdyz o par haleru to jeste je mozne. benzinky nemohou zchudnout.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Británie odejde z EU pravděpodobně bez dohody

Návrh zákona o vnitřním trhu, se kterým přišla vláda Borise Johnsona, ještě více zkomplikoval už i tak složitá jednání mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Pravděpodobnost, že Británie vystoupí z EU bez dohody, se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru