Pohonné hmoty pokračují ve svém zlevňování

Pohonné hmoty v ČR v uplynulých sedmi dnech třetí týden v řadě zlevňovaly. Zlevňování bylo však jen velmi mírné, podobně jako v předchozích dvou týdnech. Ceny se tak výrazněji nemění už poslední takřka dva měsíce.
Pohonné hmoty pokračují ve svém zlevňování. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V příštím týdnu lze v ČR očekávat stagnaci nebo mírný pokles cen pohonných hmot v rozsahu kolem pěti haléřů na litr. Tlak na pokles cen totiž získal nový impuls v podobě včerejšího citelného propadu cen ropy na měsíční minimum. Důvodem je propad poptávky po palivech v USA.

Je to signál toho, že ekonomické zotavení v nejsilnější světové ekonomice bude pomalejší, než se čekalo, což rovněž znamená nižší než předpokládanou poptávku po ropných produktech.

Slabá poptávka vylekala obchodníky s ropou natolik, že ropa ve výsledku zlevnila navzdory výraznějšímu než očekávanému propadu zásob. Tento propad totiž obchodníci z velké části přičítají důsledkům řádění hurikánu Laura v Mexickém zálivu. Míní, že zásoby klesly jen jednorázově, proto, že Laura způsobila výpadek v těžbě a rafinaci ropy.

Navzdory svému včerejšímu zpevnění nadále trendově vůči koruně oslabuje dolar, což rovněž vytváří tlak na pokles cen pohonných hmot v ČR v nadcházející době.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ropa zdražuje, i kvůli hurikánu Laura

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Optimismus na hliněných nohách

Pohled na globální i tuzemské trhy vůbec nevypadá špatně. Příslib klíčových centrálních bank, že měnové politiky zůstanou uvolněné dostatečně dlouho, v kombinaci s fiskálními stimuly podporuje rizikový apetit investorů.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru