Pohonné hmoty v Česku letos zdražují druhým nejvýraznějším tempem v celé EU

Pohonné hmoty letos citelně zdražují takřka v celé EU. V Česku je však jejich růst druhý nejvýraznější. Pouze v jediné zemi, v Německu, letos benzín i nafta zdražují ještě výrazněji než v Česku. Vyplývá to z údajů, které pravidelně zveřejňuje Evropská komise.
Pouze v jediné zemi, v Německu, letos benzín i nafta zdražují ještě výrazněji než v Česku. Ilustrační foto: Pixabay.com

Evropská komise zveřejňuje průměrné ceny pohonných hmot pro všechny členské země v eurech nebo v přepočtu do nich. V období od letošního 3. ledna do 7. března tak podle těchto údajů zdražila nafta u čerpacích stanic v Česku průměrně o 27,5 procenta, benzín pak o 17,8 procenta.

V případě nafty jde o druhý nejvýraznější růst v rámci celé EU. Pouze v Německu zdražovala nafta ještě výrazněji, a to o 29,2 procenta. Benzín v Česku v daném období zdražil o 17,8 procenta, tedy čtvrtým nejvýraznějším tempem v EU. Po Rakousku, Německu a Rumunsku.

PSALI JSME:
Nafta v ČR i včera zdražovala, navzdory poklesu ceny na burze v Rotterdamu

V rámci zemí Visegrádské skupiny je letošní zdražování pohonných hmot v ČR suverénně nejvýraznější jak v případě nafty, tak benzínu. Je ovšem třeba uvážit, že například Polsko v únoru snížilo sazbu DPH na pohonné hmoty z 23 na 8 procent, což tamní růst cen pohonných hmot zbrzdilo.

I tak údaje svědčí o výrazně nadprůměrném cenovém růstu pohonných hmot v ČR v rámci zemí EU. Data tak rozhodně nerozptylují podezření, že tuzemské čerpací stanice či distributoři pohonných hmot, případně zpracovatelé ropy si neobjektivně navyšují své marže.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ceny pohonných hmot lámou další rekordy. Čerpací stanice si zřejmě „mastí kapsy“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Evropský automobilový trh na novém minimu

Ani dva roky po začátku pandemie se automobilovém trhu nedaří odrazit ode dna. Dá se hovořit o recesi tohoto odvětví, za kterým ovšem není slabá poptávka, ale přetrvávající problémy s dostupností povětšinou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB