Pohonné hmoty v Česku začaly zlevňovat

Názor
Pohonné hmoty v Česku začaly prudce zlevňovat. Průměrná cena benzínu Natural 95 se z neděle na pondělí propadla o 54 haléřů na litr. Jde o nejvýraznější zlevnění ze dne na den od února 2010. Citelně včera zlevnila také nafta, a sice o 35 haléřů na litr.
Ode dneška budou čerpací stanice zpravovat o svých cenách úřady. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nafta zlevnila vůbec poprvé od zahájení ruské invaze na Ukrajině. Ta a související sankce Západu proti Rusku vyvolaly paniku na světovém trhu s ropou, která tak v minulém týdnu zdražila do blízkosti svého historického cenového rekordu.

Paniky na trhu s ropou využili v ČR zpracovatelé ropy, distributoři pohonných hmot a čerpací stanice a zjevně neobjektivně si alespoň někteří z nich navýšili své marže. V Česku tak podle údajů Evropské komise například nafta letos zdražila druhým nejvýraznějším tempem ze všech zemí EU.

Ode dneška budou čerpací stanice zpravovat o svých cenách úřady. Následně budou ceny porovnávány s velkoobchodní cenou paliv, jež se ustavuje na komoditní burze v Rotterdamu. Její ceny jsou určující také právě pro ceny pohonných hmot v ČR.

PSALI JSME:
Paradoxy na čerpacích stanicích

Velkoobchodní cena nafty na rotterdamské burze včera poprvé od letošního 1. března klesla pod úroveň 1000 dolarů za tunu.

To svědčí o tom, že panika odeznívá právě i z evropského velkoobchodního trhu s palivy. Za citelným poklesem cen pohonných hmot v ČR ale stojí také společenský, mediální a politický tlak na zpracovatele, distributory a čerpací stanice, kteří si v posledních dnech evidentně znatelně ponížili své marže.

Ceny pohonných hmot v ČR budou i proto rychlým tempem zlevňovat i v dalších dnech. V následujícím týdnu lze očekávat pokles cen benzínu v průměru do pásma od 44 do 45 korun za litr. Nafta zlevní od pásma 47 až 48 korun za litr.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pohonné hmoty v Česku letos zdražují druhým nejvýraznějším tempem v celé EU

Zavřít reklamu ×
  1. Hmmm, začaly prudce zlevňovat. O halíře, to je nějaké zlevnění? Před pár dny jsme byli svědky, že ceny na jednotlivých čerpacích stanicích skákaly o celé koruny i několikrát za den. Tady nás někdo sakra bere na hůl a neschopná vláda s tím nechce nic dělat.

  2. Zlevnilo pouze Tank ONO…… Jedna pumpa u nás ve městě prodává LPG za 30 kč. Neuvěřitelná zlodějina a drzost,když o 5 km dál je LPG za 19,6 kč.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Růst aktivity ve výrobě i službách brzdí

Nálada na finančních trzích byla v úterý opět negativní. Akciové trhy klesaly. Dolar proti euru mírně ztrácel. IRS sazby (úrokový swap, pozn. red.) v USA lehce klesly, v eurozóně stagnovaly. Americký dolar proti …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB