Pohonné hmoty v Česku zdražují a zdražovat budou

Analýza
Po dvou týdnech zlevňování paliva v uplynulých sedmi dnech v Česku zdražila. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 vzrostla o 77 haléřů na 36,99 Kč/l. Za litr nafty nyní řidiči zaplatí průměrně 37,41 Kč, což je o 12 haléřů více než minulou středu. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
Po dvou týdnech zlevňování paliva v uplynulých sedmi dnech v Česku zdražila. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V následujících sedmi dnech růst cen benzínu zpomalí, cena nafty bude růst jen mírně, případně stagnovat. Důvodem je fakt, že ropa i ropné produkty nyní v posledních zhruba dvou týdnech na burzách ve světě zdražují jen poměrně nepatrně, zejména po přepočtu do korun.

Ve vyjádření v české měně je zdražení v nízkých jednotkách procent, což nedává opodstatnění jakémukoli výraznějšímu zdražování pohonných hmot u českých čerpacích stanic. Růst cen pohonných hmot však může zrychlit hned v první polovině února. A to hned ze tří důvodů.

Prvním je pokračující covidové promořování čínské populace. Zatím se zdá, že jej Čína – největší světový dovozce ropy – ustojí. Počet úmrtí na covid a počet těžkých případů vyžadujících hospitalizaci je tam nyní o zhruba 70 procent nižší než v době kulminace šíření nákazy začátkem tohoto měsíce.

Takový vývoj by měl postupně vést k obnovování mobility čínského obyvatelstva, a tedy i k růstu tamní spotřeby paliv. Což posílí tlak na růst světových cen ropy a ropných produktů. Současně přitom dochází k oslabování dolaru, protože americká centrální banka signalizuje méně restriktivní utahování své měnové politiky.

PSALI JSME:
Klesne americký dolar na 21 korun?

Česká měna ve vztahu k dolaru včera zdolala milník, když podle dat Bloombergu uzavřela obchodování na nejsilnější úrovni vůči americké měně za celé období od začátku ruské invaze na Ukrajinu, tedy od loňského 24. února.

Koruna včera skončila obchodování na kursu 21,78 za dolar, přičemž naposledy jej na silnější úrovni, 21,77 za dolar, uzavírala 23. února 2022, tedy v předvečer invaze. Dolar slábne i proti koši mezinárodních měn. V tomto vyjádření ve středu sestoupil na devítiměsíční minimum.

Slábnoucí dolar podněcuje poptávku po ropě, protože ji v nedolarových zemích zlevňuje právě z titulu výhodnějšího kursového přepočtu. Toto zlevnění dané slabším dolarem může v únoru zesílit poptávku po ropě a ropných produktech a tlačit tedy také nahoru ceny pohonných hmot v Česku.

Navíc už 5. února vstupuje v platnost embargo EU na dovoz ruských ropných produktů, včetně dieselového paliva. Zároveň tentýž den začíná platit zastropování cen vyvážených ruských ropných produktů, jako je právě diesel, kerosin nebo další paliva na ropné bázi.

PSALI JSME:
Rusko letos bude přicházet o 200 miliard korun měsíčně jen kvůli zastropování cen ropy a ropných produktů

Zastropování cen uplatní země G7, EU a některé další země, jako je tomu v případě ropy, kde je embargo EU a zastropování platné už od loňského 5. prosince. V případě zastropování cen vyvážených ruských ropných produktů se zatím západní země nedohodly na konkrétní výši stropu.

Měly by platit dvě hodnoty stropu, neboť produkty jako diesel či kerosin se na světových trzích prodávají s přirážkou k ceně ropy, zatímco některé jiné ropné produkty se naopak prodávají se slevou oproti referenční ceně ropy. Je také možné, že úrovně stropu nebudou fixní, ale budou proměnlivé.

V případě ropy je strop stanoven na úrovni 60 dolarů za barel. Zastropování cen ruských ropných produktů a embargo na jejich dovoz do EU může v únoru vyvolat otřes na evropském trhu s palivy, například s dieselem, a vést k přechodnému zvýšení ceny zejména nafty u českých čerpacích stanic. Což je jen další důvod, proč je v únoru třeba počítat s růstem cen pohonných hmot v ČR.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Benzín zdražuje, nafta bude levnější

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zrychlily tempo zlevňování

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu zrychlily tempo svého zlevňování. Benzín zlevnil o 25 haléřů na litr na cenu 37,04 koruny za litr. Nafta dokonce o 59 haléřů na 35,27 koruny za litr, což je její nejnižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB