Pohonné hmoty v Česku zdražují

Názor
Pohonné hmoty v Česku zdražují. Cena benzínu v ČR, která ještě o předminulém týdnu stagnovala, vzrostla o pět haléřů na litr na 37,39 koruny za litr. Benzín je tak nejdražší od konce dubna. Nafta v uplynulých sedmi dnech zvýšila tempo svého zdražování. Její cena vzrostla o 18 haléřů na litr na úroveň 32,58 koruny za litr, rovněž nejvýše za dva a půl měsíce.
Čeští řidiči se nemusejí obávat výraznějšího zdražení cen pohonných hmot ani ve zbytku prázdnin. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V příštích sedmi dnech se čeští řidiči musí připravit na zdražení v rozsahu 20 až 30 haléřů na litr. Cena ropy na světových trzích totiž za poslední měsíc stoupla o 7,2 procenta. Přes poměrně silnou úroveň koruny k dolaru ještě čerpací stanice v ČR budou nuceny část tohoto zdražení ropy do koncových cen benzínu a nafty promítnout, aby si zachovaly své stávající marže.

Ropa zdražuje v důsledku rozhodnutí Saúdské Arábie a Ruska od srpna dále omezit svoji ropnou produkci a exportovaný objem. Ruku v ruce se vzestupem ceny Brentu stoupá také cena ruské ropy Ural. Její vývozní varianta minulý týden překonala cenovou úroveň 60 dolarů za barel, a to poprvé od doby před přijetím západních sankcí na ruský ropný průmysl na sklonku loňského roku.

Sankce západním společnostem zapovídají přepravu ruské ropy za cenu vyšší než právě 60 dolarů za barel, což představuje potíž například pro řecké námořní přepravce. Ti ruskou ropu nadále přepravovali i poté, co sankce vstoupily v platnost.

PSALI JSME:
Pohonné hmoty v Česku zdraží. Rusové omezují vývoz ropy a Saúdové omezí její těžbu

Nyní, při překročení hranice 60 dolarů za barel, však už za takovou přepravu budou penalizováni. Což může omezit dodávky ropy na světové trhy a vytvořit další tlak na růst její ceny. Další potenciální zdroj růstu cen ropy představují opatření Číny na podporu svého ekonomického růstu, mezi něž patří snižování úrokových sazeb, zvýšení dostupnosti úvěrů nebo kroky směřující k oživení nemovitostního trhu v zemi.

Tato opatření, jejichž nejnovější sadu uvádí Čína do praxe minulý týden, ale zatím nevedou k výraznějšímu zlepšení vyhlídek čínské ekonomiky, pročež jejich dopad na růst cen ropy je zatím spíše omezený. Čína představuje největšího světového dovozce ropy.

Čeští řidiči se tak ani ve zbytku prázdnin nemusí obávat výraznějšího zdražení cen pohonných hmot. Současné zdražování bude jen mírné a nemělo by být trvalejšího rázu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pohonné hmoty přestaly zdražovat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB