Pohonné hmoty v ČR dramaticky zlevňují. Ceny benzínu i nafty padají o desetihaléře

Analýza
Řidiče v těchto dnech čeká ráno na čerpací stanici zpravidla velmi příjemné překvapení. Ceny pohonných hmot totiž znatelně zlevňují. Včerejšek tomu ale nasadil korunu. Průměrná cena benzínu totiž přes noc spadla z 30,58 na 30,28 koruny za litr, plyne z dnešních údajů CCS. Třicetihaléřové zlevnění benzínu ze dne na den se v posledních deseti letech přihodilo jinak jen jednou. Dne 12. prosince 2014 zlevnil benzín přes noc dokonce o 34 haléřů.
Přes noc jeden litr zlevnil o dvacetihaléř, z 30,16 koruny na 29,96 koruny. Za nynějším propadem cen pohonných hmot je cenová válka Saúdské Arábie vůči Rusku. Foto: iStock

Pozadu včera příliš nezůstala ani cena nafty. Přes noc jeden litr zlevnil o dvacetihaléř, z 30,16 koruny na 29,96 koruny. Výrazněji naposledy nafta za jediný den zlevnila 2. ledna 2015, kdy její cena spadla o 21 haléřů. Pokud se zohlední zlevnění jak benzínu, tak nafty dohromady, jedná se o největší cenový pokles rovněž od 12. prosince 2014. Benzín je tak nyní nejlevnější od listopadu 2017, nafta zase od dubna 2018.

Na přelomu let 2014 a 2015 se v tehdejším citelném poklesu cen pohonných hmot v ČR projevoval historický pád cen ropy na světových trzích. Ten souvisel s tehdejším nástupem amerických břidličných těžařů, takzvanou břidličnou revolucí a s cenovou válkou, kterou vůči nim rozpoutala Saúdská Arábie.

PSALI JSME:
Ceny pohonných hmot padají. A ještě zrychlí kvůli zákazu cest Evropanů do USA

Za nynějším propadem cen pohonných hmot je opět cenová válka. Tentokrát ji Saúdská Arábie rozpoutala zejména vůči Rusku, ačkoli Rijádu jde pochopitelně i o ochromení amerických břidličných těžařů, jejichž produkce je při nízkých cenách ropy nerentabilní. Saúdskou Arábii k cenové válce ovšem popohnal prudký propad globální poptávky po ropě, který vyvolává nynější šíření koronavirové nákazy a související celosvětové „vypnutí“ podstatné části ekonomiky. A to jak v Asii, tak nyní i v Evropě či Severní Americe.  

V důsledku šíření koronaviru a probíhající cenové války klesla včera cena americké lehké ropy WTI přechodně na minimum od roku 2003, Brent zatím minimum z roku 2016 nepokořil, jinak by ovšem byl také již nejlevnější za posledních sedmnáct let. Vzhledem k vývoji na trzích se ale dá předpokládat další citelný pokles cen ropy a také pohonných hmot v ČR. Jak benzín, tak nafta v příštích týdnech zlevní hluboko pod 30 korun za litr. 

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Benzín i nafta v Česku rychle zlevňují, koruna je nejslabší od roku 2017

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Další dobré staré číslo

Nadějně – jako ostatně už v dalších odvětvích – začal rok i v obchodě. Růst tržeb o téměř pět procent svědčil o vysokém spotřebitelském apetitu i o zvyšující se kupní síle v české ekonomice. Největší přírůstky tržeb …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nákazy se bojí i v zapadlých tureckých vískách, říká šéf expedice Tatra kolem světa 2

Rozhovor
Strach z nákazy koronavirem Covid-19 dorazil i do zapadlých horských vísek v Turecku u arménských hranic, kde lidé žijí v domcích z kamení a topí si sušenými lejny. Donedávna byli pohostinní, teď jsou vůči cizincům odtažití, řekl v telefonickém rozhovoru portálu FAEI.cz Marek Havlíček, šéf expedice Tatra kolem světa 2, která na tříletou misi odstartovala z Prahy 22. února.
Rolovat nahoru