Pohonné hmoty v ČR stagnují a budou i nadále

V Česku v uplynulém týdnu nepatrně zlevnil benzin, naopak nafta mírně zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 35,75 koruny, před týdnem byl o tři haléře dražší. Nafta zdražila o čtyři haléře, za litr teď řidiči dají průměrně 34,99 koruny.
V Česku v uplynulém týdnu nepatrně zlevnil benzin, naopak nafta mírně zdražila. Ilustrační foto: Depositphotos.com
V Česku v uplynulém týdnu nepatrně zlevnil benzin, naopak nafta mírně zdražila. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ceny pohonných hmot budou kolem nynějších úrovní oscilovat také v následujících sedmi dnech.  Budou tedy víceméně stagnovat. Což je způsobeno tím, že i světový trh s ropou nyní postrádá výraznější impuls, který by její cenu zásadněji měnil, ať už směrem vzhůru či dolů.

Na poměrně stabilizované vývoji cen ropy Brent, takzvaně „do strany“, by nic nemělo změnit ani čtvrteční zasedání kartelu OPEC a jeho spojenců v čele s Ruskem. Tito tradiční těžaři ropy zřejmě opět odloží dříve deklarovaný záměr navýšit objem produkce. Zatím totiž těžbu ropy škrtí, aby udržovali její cenu výše. Jenže tradiční těžaři ztrácí svůj vliv na cenotvorbu.

A to zejména kvůli nástupu břidličných producentů v USA, které navíc ještě povzbuzuje zvolení Donalda Trumpem prezidentem. Trump se netají tím, že chce ropnému průmyslu v zemi vyjít maximálně vstříc, „těžit, co to dá“. Přitom už nyní Spojené státy produkují více než 13,5 milionu barelů ropy denně, zatímco Saúdská Arábie – fakticky lídr kartelu OPEC – pouze zhruba devět milionů.

Růst produkce v USA či ekonomické zadrhávání Číny, největšího světového dovozce ropy, tak v současnosti víceméně vyvažují cenový efekt vyhlídky na tužší sankce Trumpovy nadcházející administrativy vůči ropným producentům Íránu a Venezuele a také právě efekt odložení záměru OPEC a spojenců navýšit objem produkce.

V Česku se ovšem specificky přidává riziko růst cen plynoucí z přerušení dodávek ropovodem Družba. Tento výpadek by ovšem neměl mít dopad na ceny pohonných hmot bezprostředně, ale potenciálně teprve tehdy, nabude-li trvalejšího rázu, což je ovšem málo pravděpodobné. Česko totiž přes letošní určitý pokles odběru stále dováží z Ruska stále poměrně výrazné množství této strategické suroviny.

Vždyť letos od ledna do srpna dovezlo ropu za zhruba 61 miliard korun, z čehož hodnota ropy dovezené z Ruska Družbou činí přibližně 22 miliard korun. Hodnota dovážené ruské ropy tedy letos odpovídá 36 procentům hodnoty celkově dovezené ropy. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena