Pohonné hmoty v ČR zdražují, ale měly by zlevnit

Názor
Benzin Natural 95 u čerpacích stanic v Česku v uplynulém týdnu zdražil o 16 haléřů na průměrných 44,34 koruny za litr, o 74 haléřů stoupla průměrná cena nafty na 46,95 Kč/l. Změna cen je výsledkem nárůstu z konce minulého týdne a mírného poklesu v tomto týdnu od pondělí do středy. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.
Důvodem předpokládaného zlevnění je pokles cen ropy Brent na světovém trhu, pokles cen velkoobchodně prodávaných paliv na burze v Rotterdamu a také citelné zpevnění koruny vůči dolaru. Ilustrační foto: Pixabay.com

V příštích sedmi dnech pohonné hmoty v ČR zlevní, a to k úrovni 43,30 koruny za litr v případě benzínu a k úrovni kolem 46 korun za litr v případě nafty, pokud nedojde k závažnému vyhrocení dění kolem války na Ukrajině a souvisejících sankcí Západu i ruských odvetných opatření.

Důvodem předpokládaného zlevnění je pokles cen ropy Brent na světovém trhu, pokles cen velkoobchodně prodávaných paliv na burze v Rotterdamu a také citelné zpevnění koruny vůči dolaru. Koruna zpevňuje vlivem dalšího výrazného zpřísnění měnové politiky České národní banky, k němuž dnes došlo.

Českou měnu zpevňuje také stoupající naděje na blízký průlom v mírových jednáních Ruska a Ukrajiny a také zprávy o stahování ruských vojsk od ukrajinské metropole Kyjeva.

PSALI JSME:
Putin bude rubly žádat asi i za obilniny, hnojiva, uhlí, ropu, kovy či dřevo

Ropa bezprostředně zlevňuje v důsledku záměru USA uvolnit až 180 milionů barelů ze svých strategických rezerv. Ve zlevňování cen ropy a velkoobchodních paliv se projevuje také zmíněná rostoucí naděje na průlom v mírových jednáních mezi Ruskem a Ukrajinou.

Nově k poklesu cen ropy i paliv přispívají také signály, že Rusko by mohlo nadále pokračovat v prodeji ropy a plynu evropským zemím v euru. Ruský prezident Vladimir Putin se měl v tomto smyslu včera vyjádřit v telefonátu s německým kancléřem Olafem Scholzem. Od poloviny minulého týdne přitom Rusko uvádělo, že bude za svůj plyn žádat platbu v rublech.

Ještě včera před zmíněným telefonátem uvádělo, že rubly bude žádat také za ropu a další suroviny typu uhlí. Trh ovšem nyní do cen započítává spíše variantu pokračující prodeje plynu a dalších surovin v eurech, neboť například velkoobchodní cena plynu v EU se dnes po otevření burzy propadla o zhruba desetinu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Putin bude chtít za plyn či ropu rubly. To řadovým Čechům zdraží plyn, elektřinu nebo pohonné hmoty

Zavřít reklamu ×
  1. Pokud bude nutné platit zemní plyn a ropu v ruské měně tak se máme na co těšit…….Tyto komodity budou stoupat na ceně. Nekoupí Evropa tak koupí Čína a Indie. Putin to má dobře promyšlené. Rozhodně to není šílenec,který má jít do izolace. To se prezident Zeman docela zmýlil!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Růst aktivity ve výrobě i službách brzdí

Nálada na finančních trzích byla v úterý opět negativní. Akciové trhy klesaly. Dolar proti euru mírně ztrácel. IRS sazby (úrokový swap, pozn. red.) v USA lehce klesly, v eurozóně stagnovaly. Americký dolar proti …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB