Pohonné hmoty v USA meziročně zdražily o 30 procent

Názor
Z ekonomických dat ve středu hlavní roli hrála inflace v USA, která byla oproti očekáváním jen nepatrně výše. Meziměsíční růst spotřebitelských cen v dubnu zpomalil z 1,2 na 0,3 procenta, zatímco se čekaly 0,2 procenta.
V USA jsou oproti loňskému roku výrazně vyšší především ceny automobilů. V případě těch nových o 13,2 procenta, ojeté pak dokonce o 22,7 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nejvíce k meziměsíční inflaci přispěly vyšší ceny nájemného, potravin, letecké dopravy a nových automobilů. Potraviny zdražovaly podobně jako v předchozích měsících tempem kolem jednoho procenta meziměsíčně a meziročně byly vyšší o 9,4 procenta.

Celá oblast energií zlevnila meziměsíčně o 2,7 procenta, díky nižším cenám pohonných hmot. Meziročně zde však ceny byly vyšší o 30,3 procenta. I když o něco méně než v Evropě, rostou ceny elektřiny i plynu také v USA (meziročně o 11 %, resp. 22,7 %).

PSALI JSME:
Pohonné hmoty v Česku opět zdražují

Vyšší oproti očekávání byla jádrová inflace. Ta meziměsíčně činila 0,6 procenta, když se čekalo 0,4 procenta. V meziročním vyjádření došlo ke zpomalení z 6,5 na 6,2 procenta. Výrazně vyšší jsou oproti loňskému roku především ceny automobilů, v případě těch nových o 13,2 procenta, ojeté pak dokonce o 22,7 procenta.

Zatímco ojeté automobily již několikátý měsíc v řadě mírně zlevňují, ty nové pokračují ve zdražování. Rychle rostou rovněž ceny služeb, v dubnu meziročně o 4,9 procenta. Aktuální data o vývoji americké inflace tak podporují očekávání, že americká centrální banka (Fed) bude pokračovat v rychlejším tempu utahování tamní měnové politiky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ojetiny v Česku zdraží o 30 procent, Ukrajinci je po celé střední Evropě masově skupují

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Je cenový strop skutečně protiinflační?

Jedním z faktorů, který v posledním roce přispěl k inflaci, ale opravdu pouze jedním z nich, jsou ceny energií. Vzhledem k jejich váze ve spotřebním koši, a protože jde o nezbytný statek, bez nějž se drtivá většina …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB