Pohonné hmoty vytáhly inflaci ke 13 %

Názor
Růst spotřebitelských cen byl v březnu mírně nad odhady trhu. Hlavním tahounem byly tentokrát čerpací stanice, u kterých by ovšem za duben mohlo dojít ke zlevnění. I růst jádrové inflace ale zůstává rychlý. Meziroční inflace je téměř tři procentní body nad prognózou České národní banky (ČNB) a od ní tak čekáme v květnu zvýšení úrokových sazeb o 50 bazických bodů na 5,5 procenta.
Čerpací stanice meziměsíčně zdražily o téměř 22 procenta a byly tak hlavním důvodem silnějšího růstu inflace. Ilustrační foto: Pixabay.com

Spotřebitelské ceny v březnu meziměsíčně vzrostly o 1,7 procenta. Meziroční míra inflace se tak posunula výš na 12,7 procenta. Opět to bylo více, než ukazovaly v průměru odhady, ale míra překvapení byla relativně malá, když medián odhadů činil 12,4 procenta. Náš odhad ukazoval 12,2 procenta.

Nepřekvapilo, že hlavním cenovým tahounem byly čerpací stanice. Ty meziměsíčně zdražily o téměř 22 procenta a byly tak i hlavním důvodem silnějšího růstu inflace oproti našemu odhadu. Dalšími podstatnými důvody zdražování byly ceny energií. Plyn zdražil o 7,4 procenta a elektřina o 1,7 procenta.

Zdražení potravin o 0,8 procenta bylo v souladu s odhady a jejich příspěvek k meziročně inflaci se o desetinku zvýšil na 1,4 procentního bodu. Struktura naznačuje pomalejší jádrovou inflaci, která nezahrnuje právě ceny paliv, energií a potravin, protože má na ně měnová politika malý vliv, zpomalila.

Ovšem náš rychlý odhad zde ukazuje růst o 0,7 procenta meziměsíčně po předchozích 0,9 procenta. Po sezónním očištění je to stále velmi silná dynamika kolem 1,2 procenta meziměsíčně. V meziročním srovnání by to znamenalo zvýšení na 11,3 procenta po předchozích 10,4 procenta.

PSALI JSME:
Putinova inflace zasáhla českou ekonomiku

Meziroční inflaci nejvíce táhnou ceny související s bydlením, jejichž meziroční příspěvek činí 4,5 procentního bodu a dále segment dopravy, do kterého spadají pohonné hmoty a jehož příspěvek k inflaci činí 2,3 procentního bodu.

Po skoku ze začátku roku již meziměsíční zdražování slábne a s tím počítáme i pro další měsíce. Meziroční míra inflace i tak bude vrcholit mezi 13-14 procenty v polovině letošního roku. Nejistota odhadů zůstává zvýšená.

Ve srovnání s prognózou ČNB je inflace výš o téměř tři procentní body. Včera zveřejněné údaje jsou tak dodatečným důvodem, proč čekat zvyšování úrokových sazeb centrální banky. Překvapení je nicméně relativně malé a jde na vrub především skokovému zdražení u čerpacích stanic, kde v dubnu pravděpodobně uvidíme zlevnění.

I tak bude měnovou politiku v dalším utahování povzbuzovat obava s druhotných efektů vyšších cen energií a z růstu inflačních očekávání. V současnosti peněžní trh počítá se zvýšením hlavní úrokové sazby ČNB na šest procent. My počítáme na květnovém zasedání centrální banky se zvýšením na 5,5 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace dál na vzestupu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Je cenový strop skutečně protiinflační?

Jedním z faktorů, který v posledním roce přispěl k inflaci, ale opravdu pouze jedním z nich, jsou ceny energií. Vzhledem k jejich váze ve spotřebním koši, a protože jde o nezbytný statek, bez nějž se drtivá většina …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB