Pohonné hmoty zdražují. Částečně kvůli blížící se zimě

Názor
Ceny pohonných hmot v ČR, zvláště nafty, včera vůbec poprvé viditelněji zareagovaly na víkendové útoky v Saúdské Arábii. Vzhledem ke stabilizaci ceny ropy na světovém trhu se však nedá očekávat žádné výraznější zdražování. Pokud ovšem víkendové útoky nebyly jen předehrou k mnohem vážnějšímu konfliktu. Takovému, který by vedl k dalším útokům na saúdskoarabská ropná zařízení a souvisejícím výpadkům v dodávkách největšího světového exportéra ropy nebo rovnou k již otevřené, nezástupné válce mezi Saúdskou Arábií a Íránem.
Důvodem citelnějšího zdražení nafty v porovnání s benzínem je především blížící se zimní motoristická sezóna. Foto: Depositphotos.com

Benzín v ČR za poslední týden zdražil o dva haléře na litr na cenu 32,50, zatímco nafta šla nahoru o sedmnáct haléřů nahoru, na cenu 31,86 koruny za litr, přičemž jenom během včerejšího dne zdražila o deset haléřů. Důvodem citelnějšího zdražení nafty v porovnání s benzínem je však především blížící se zimní motoristická sezóna.

Rafinérie se proto přeorientovávají na produkci takzvané zimní, nebo dokonce arktické varianty nafty, která je odolnější vůči chladnějšímu, ba přímo mrazivému počasí. Evropské normy žádají úpravu výrobní kvality zimní či arktické nafty, jež se v ČR prodává především v horských oblastech, prostřednictvím přidávání většího množství řídké petrolejové frakce, která tuhne třeba až při minus padesáti stupních Celsia.

Tyto petrolejové frakce jsou letos, podobně jako loni, poměrně drahé, což se pak projevuje právě výraznějším cenovým růstem nafty, či dokonce její přechodně vyšší cenou v porovnání s benzínem, jako tomu bylo během loňské zimní motoristické sezóny.

PSALI JSME:
40 korun za litr nafty nebo benzínu? Jen cenový strašák zcela mimo realitu

K žádnému závratnému zdražení pohonných hmot v ČR v nadcházejícím týdnu nedojde. Situaci v Saúdské Arábii se podařilo poměrně rychle uklidnit, co se vlastního zabezpečení provozu tamních ropných zařízení týká. Přetrvává však eskalované politické riziko, které obchodníky vede k tomu, že k ceně ropy připočítávají rizikovou přirážku, v rozsahu do pěti dolarů za barel.

Ropný areál Abkajk, který byl hlavním terčem víkendového útoku, nyní zajišťuje 40 procent objemu své produkce z doby před útoky a do konce září by měl produkci obnovit zcela. Právě to pomáhá zklidnit situaci na trhu s ropou, která byla začátkem týdne panická, a pokud nedojde k opětovnému vyostření situace, což ovšem rozhodně nelze vyloučit, cena ropy Brent zůstane v pásmu od 60 do 65 dolarů za barel.

To znamená, že pohonné hmoty v Česku v příštím týdnu podraží, spíše však právě pod vlivem zvýšené geopolitické nejistoty a v případě nafty i kvůli zmíněné nákladnější výrobě její zimní varianty. V příštích sedmi dnech je třeba počítat se zdražením benzínu v rozmezí od 10 do 15 haléřů na litr, nafta zdraží v rozmezí od 25 do 30 haléřů na litr.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Saúdská Arábie pokořila historický rekord v propadu těžby ropy

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Experimenty, mozky a červi

Jaká opatření snižují globální chudobu? Nobelovu cenu za ekonomii (pro puristy: Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela) získali letos Abhijit Banerjee (MIT), Esther Duflová …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru