Pohonné hmoty zlevní patrně až k 25 korunám za litr

Názor
Ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu navázaly na svůj propad z týdnů předešlých. Zlevňování je v posledních více než třech měsících prakticky soustavné. Bude navíc pokračovat, neboť ropa ve světě dále dramaticky zlevňuje. Některým čerpacím stanicím v ČR proto hrozí krach.
Pohonné hmoty zlevní patrně až k úrovni 25 korun za litr. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Benzín v uplynulých sedmi dnech dle údajů CCS zlevnil o 47 haléřů na litr, a to na průměrnou cenu 26,62 koruny za litr. Je tak prakticky nejlevnější od března 2016. Nafta se ve středu prodávala za 26,83 koruny za litr, o 43 haléřů levněji než před týdnem. Nafta je nejlevnější od května 2016.

Oproti své letošní nejvyšší průměrné ceně, 32,40 koruny za litr, dosažené v polovině ledna, zlevnil benzín již o takřka 5,80 koruny. Nafta oproti svému letošnímu maximu, 32,11 koruny za litr, na které vystoupala před polovinou ledna, zlevnila takřka 5,30 koruny.

Nafta zlevňuje a pomaleji než benzín, neboť se výrazněji využívá v průmyslu (např. jako topná nafta), který není opatřeními pro boj s koronavirem dotčen tak závažně, jako osobní automobilová přeprava.

Cena jednoho barelu ropy Brent vyjádřená v české měně ve středu podle údajů agentury Bloomberg klesla na úroveň zhruba 408 korun. Jde o nominálně nejnižší korunovou cenu ropy za celé období od března 1999. Ještě zajímavější je však zhodnocení reálné korunové ceny barelu Brentu, tedy vyjádření, které zohledňuje inflační vývoj.

Od vzniku samostatné České republiky se nominální korunová cena barelu Brentu pohybovala v pásmu od necelých 286 korun až takřka po 2360 korun. Historického minima dosáhla během obchodování dne 21. prosince 1998 – minimum tehdy činilo 285,88 koruny. Maxima pak dosáhla během obchodování dne 14. března 2012 – maximum činilo 2359,56 koruny. Čistě nominálně tedy maximum odpovídalo 8,25násobku minima.

PSALI JSME:
Trh ropou se zhroutil, její cena spadla do mínusu

Po zahrnutí inflace, tedy v reálném vyjádření, však platí, že 286 korun roku 1998 odpovídá zhruba 455 korunám v současnosti. Mezi lety 1998 a 2020 totiž koruna kvůli inflaci, jež po drtivou většinu daného období panovala, ztratila část své kupní síly.

Po poklesu korunové ceny barelu Brentu až ke zmíněné úrovni 408 korun tak lze bezpečně tvrdit, že ropa je v reálném vyjádření levnější dokonce i než 21. prosince 1998. Cenová úroveň 408 korun totiž po zohlednění inflace odpovídá 255 korunám. Jenže, jak už víme, tak levný barel ropy v korunách v novodobé historii ČR nikdy nebyl.

Sečteno, podtrženo, ropa je tento týden v korunách nejlevnější od vzniku samostatné České republiky roku 1993. Nemusí to však nutné znamenat, že reálně budou nejlevnější i pohonné hmoty, neboť v jejich ceně jsou započítány i jiné složky než cena ropy, zejména pak spotřební daň a DPH. Tyto daně, resp. jejich sazby, se od vzniku ČR měnily.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kam s ropou? Cena se propadá, prostory docházejí

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Británie odejde z EU pravděpodobně bez dohody

Návrh zákona o vnitřním trhu, se kterým přišla vláda Borise Johnsona, ještě více zkomplikoval už i tak složitá jednání mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Pravděpodobnost, že Británie vystoupí z EU bez dohody, se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru